“Як сніг на голову” - таку приказку згадували чернігівці, коли вранці 14 грудня побачили на землі десятисантиметровий шар снігу. Сніг йшов і йшов, і наступного ранку його насипало 29 сантиметрів, що склало, за повідомленнями синоптиків, одну третину місячної норми.
Першими на снігові завали відреагували мешканці міста, працівники підприємств, установ, організацій, фізичні особи-підприємці, відгрібаючи лопатами сніг від сходів та дверей своїх будівель.
Алла Геннадіївна, мама господині магазину “Продукти”, що знаходиться біля РАГСу, підштовхувала сніг лопатою ближче до проїжджої частини дороги.
– Щоб людям було зручно, щоб гарно було, – коментує вона свої зусилля. - Згрібаю його в невеликі купки, не чекаю, поки він перетвориться на великі гори, а потім він розтане. Іноді трактор проходить, забирає його. Але зараз трактор зробив снігову гірку ближче до дороги, і я не можу викинути сніг на проїжджу частину. І у Правилах благоустрою міста йдеться, що ми маємо прибирати сніг кожен біля своєї будівлі.
Добре, що Алла Геннадіївна, як і інші мешканці міста, звільняє місто від снігу. Але за чинними зараз Правилами благоустрою міста дії чернігівців мають бути трохи іншими:
“Ст.2.20. При снігопадах та ожеледиці суб'єкти у сфері благоустрою зобов'язані на територіях прибирання звільняти тротуари, сходи до будинків, установ, організацій, підземних переходів від снігу, льоду та посипати їх протиожеледними матеріалами; своєчасно очищати крыши, водостічні труби, карнизи від льоду із забезпеченням заходів безпеки. Заготівля протиожеледних матеріалів проводитиметься суб'єктом у сфері благоустрою до настання холодів. Складання снігу здійснюється суб'єктом у сфері благоустрою у місця, погоджені зі спеціалізованим підприємством; вивезення снігу здійснюється спеціалізованим підприємством у спеціально відведених місцях”.
Тобто сніг, згідно з Правилами благоустрою, потрібно прибирати не лише по доріжці, що веде до входу, а й по всій території прибирання, що складається з території суб'єкта господарювання, закріпленої та прилеглої території, а це - по периметру будівлі. Та й не посипає зараз ніхто свої території "протиожеледними матеріалами", хоча б піском.
14 грудня кілька разів виходили з лопатами на свою територію працівники господарського відділу та вахти Головного управління статистики у Чернігівській області.
- Ми не можемо очистити від снігу узбіччя тротуару перед будинком, - доповнюючи один одного, вони викладають проблему. - Міськрада ухвалила рішення про заборону нічного паркування на деяких вулицях, права сторона Гончої входить до цього списку. Але як комунальні служби приберуть сніг, коли вся Гонча заставлена на ніч машинами, а деякі стоять по кілька діб?
Справді, кілька автомобілів стояли перед будівлею статуправління 14 та 15 грудня, на правому краю проїжджої частини, утворюючи кучугури та створюючи умови для одностороннього руху автомобілів.
Але виявилося, що рішення про заборону нічних паркувань ще не
затвердила поліція, про це повідомив менеджер зі зв’язків з громадськістю КП “АТП-2528” Владислав Савенок.
- Заборона нічних паркувань на проїжджій частині вулиць у зимовий час – це пропозиція КП “АТП – 2528”. Нашим водіям доводиться кілька разів виїжджати туди, де стоять припарковані машини, поки вони не звільнять його.
Наприклад, тільки на перших трьох кварталах на вулиці П’ятницькій по три автомобілі постійно стоять з обох боків проїжджої частини вулиці та не реагують на наші зауваження.
Список із 39 проблемних для прибирання місць на вулицях Чернігова оприлюднено на сайті міськради. Комісія з надзвичайних ситуацій проголосувала за реалізацію нашої пропозиції. Поліція затвердить схеми розміщення знаків про заборону нічного паркування авто. Хоча до 2022 року така практика існувала і знаки виставлялися уже перед першим снігом.
Війна внесла корективи у діяльність КП“АТП-2528”. В автопарку підприємства в 2021 році налічувалося 15 снігоприбиральних машин та 14 тракторів. Така кількість техніки розрахована на прибирання вночі на дорогах і тротуарах 5 сантиметрів добового обсягу снігу, що випав.
Але у грудні 2023 року в КП“АТП -2528” налічується 11 снігоприбиральних машин та 11 тракторів, а снігу за добу випало 20 сантиметрів, тобто вчетверо більше, ніж потрібно за нормою для прибирання.
Виходить, що потужностей підприємства недостатньо для очищення такого обсягу снігу, і все ж таки одночасно з цим комунальники прибирають чотири норми снігу!
Наявна на підприємстві техніка в деяких випадках не задіяна через брак висококваліфікованих водіїв трактористів. Їх не вистачає для позмінної цілодобової роботи, бо на війну було покликано 7 водіїв і 5 трактористів.
Частину комунальної техніки знищено під час активних бойових дій, а також вилучено на потреби ЗСУ. Наприклад, КП має зараз 11 МАЗ-ів для прибирання замість 15.
Після снігопаду підприємство також вивозитиме сніг, який треба терміново видаляти з зупинок і автостоянок міста. Але скоро нам допоможуть: синоптики пообіцяли з понеділка, 18 грудня, плюс чотири градуси протягом кількох днів поспіль!
Як повідомляє сайт міськради ліквідація наслідків снігопаду 14 грудня коштувала міському бюджету близько 3 млн грн. Про це йшлося під час загальноміської щотижневої наради 19 грудня. Головний інженер КП «АТП-2528» Сергій Стринадко, звітуючи про ліквідацію наслідків негоди минулого тижня, повідомив скільки це коштувало, за попередніми підрахунками, міському бюджету Чернігова.
— З четверга на п'ятницю працювало без зупинки 13 МАЗів та 11 тракторів. Ускладнювало роботу безперебійне випадання снігу. Саме в цей день (14 грудня — ред.) ми витратили 900 тонн піщано-сольової суміші, здебільшого посипали саме нею, і 80 тонн солі. Чому солі менше, тому що вона не так працювала, був мороз. На це все витратили приблизно 2 млн грн: 1 млн 200 тис. грн — піщано-сольова та 585 тис. 900 грн — сіль. І ще плюс витрати самої техніки, — пояснив Сергій Стринадко.
Мова про витрати на пальне для роботи комунального транспорту, який працював у місті, та оплату роботи працівників. За словами Стринадка, ці статті витрат обійшлися ще в 1 млн грн.
— Загалом три мільйони гривень коштувала доба прибирання, — підсумував представник «АТП-2528».
Gorod.cn.ua
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: сніг, прибирання