У Понорницькій громаді впорядкували 39 кладовищ
У Понорницькій громаді на Коропщині перед Радоницею впорядкували практично всі кладовища. Де не встигли закінчити прибирання чи вивезти все сміття (зокрема через негоду), обіцяють зробити це найближчим часом. Разом із комунальниками трудилися працівники установ, організацій, безробітні, що перебувають на обліку в Центрі зайнятості, місцеві мешканці. Особливо в селищній раді відзначають невеликі Розльоти та Курилівку, де на толоку виходили майже цілими селами. Роботи тривали без малого два місяці.
Фото - ілюстративне
— Бо тільки в Понорниці аж 9 кладовищ. В Осьмаках — 5, у Вербі — 4, Авдіївці і Крисках — по 3, а взагалі по громаді — 39, — розповідає заступник селищного голови Галина Яковець. — Обсяг роботи був значний. Адже війна додала не тільки тривоги і болю, а й клопотів, через які ми певний час не могли приділяти належної уваги впорядкуванню кладовищ. У результаті території деяких із них почали заростати чагарниками, стало більше аварійних дерев.
На яких саме цвинтарях наводити лад, не вибирали. Вирішили: якщо впорядковувати, то всі. Навіть у селах, де майже не залишилося людей. Почали з Авдіївки.
Там, як і всюди, вирубували зарості акації, китайського клена, косили бур'яни, згрібали торішнє листя і траву, виносили гілки, щоб їх могла забрати техніка. Для вивезення сміття задіяного з КП “Понорниця” транспорту не вистачало. Тож місце» ві фермери та підприємці з різних населених пунктів громади (зокрема Володимир і Андрій Бородюки, Михайло Плющ, Юрій Кобизський, Олександр Ходот, Олександр Романович) надавали свій. Деякі керівники не тільки направляли на прибирання своїх працівників, а й долучалися самі.
Десь змогли впоратися за день, десь не вистачало і двох. Чимало роботи було і в маленьких селах, де людей — жменька, а територія кладовищ велика. Одне з них — Зелена Поляна (за 14 км від Понорниці).
— Тут усього 15 жилих дворів. Молодих мешканців можна перелічити на пальцях — Віктор Сироватко, Лариса Гмиря, Олександр Мисліков... На суботник вони вийшли усі троє. Решта — бабусі “на конях” (із ціпками. — Авт.). А кладовище — соток 50, якщо не більше. Самі б вони довго прибирали. А так приїхали чотири десятки людей — гуртом усе швидко зробили, — каже депутат селищної ради Сергій Булітко.
- Старенькі були дуже зворушені, адже помічники не тільки привели до порядку все кладовище, а і прибрали кожну могилку тих, за ким нема кому доглядати (так було і в інших селах).
— Запам'яталося, як дякували, пригощали різними смаколиками. Марія Іванівна Зуй принесла велику паску. Їй років 80, а вона та ще господиня, - додає Сергій Іванович.
Коли прибирали цвинтарі в Понорниці, він був відповідальним за «Зірківське». За іншими теж були закріплені депутати. На кожному працювали (з 9.00 до 17.00) в середньому по 30 людей.
— Разом ми — сила. На Деркачівському кладовищі (у центрі громади. — Авт.) зробили все, що запланували, — задоволена жителька селища Віра Шаврицька. — Дякую всім, хто долучився! Особлива подяка — голові громади Віктору Іващенку! За ініціативу.
Таке довелося чути в Понорниці не раз.
Джерело: газета “Гарт”, Марія Ісаченко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: кладовище, прибирання