У Департаменті соціальної політики Чернігівської міської ради, розміщеного по вулиці Івана Мазепи, будинок 19, біля Міського палацу культури, відвідувачі, які чекають своєї черги на прийом, читають вивішене оголошення. У ньому вказуються адреси укриттів, до яких можна попрямувати під час сигналу повітряної тривоги. Одне з зазначених укриттів – по вулиці Музичній, 1А.
-Так до Музичної - три зупинки громадського транспорту, поки дістанешся - тривога закінчиться! І немає там ніякого укриття, той будинок закритий! - прореагував на написане чоловік, який мешкає в тому районі міста.
І дійсно, неподалік від магазину “Сільпо”, на будівлі 1А по вулиці Музичній видно вивіски кількох фірм, але всі вхідні двері зачинені, і немає жодних ознак наявності тут укриття.
З єдиних відчинених дверей таки відповіли, що тут немає жодного бомбосховища, але вони є трохи далі, в житлових будинках по вулиці Толстого.
Мешканка будинку на протилежному боці вулиці Олена Миколаївна підтвердила, що укриття за адресою Музична, 1А немає і не було. Мало того, її знайомий, який працював в одній із фірм, колись розташованих у цій будівлі, показав їй місце, куди вони бігали за сигналами тривоги, коли орків уже відігнали від міста.
Знайти це укриття виявилося нелегко. На деякій відстані від “Сільпо”, у глибині кварталу, серед заростей, збереглися руїни колишньої Музичної фабрики, збудованої ще до війни та зруйнованої під час німецької окупації.
- Вони перечікували там час, коли магазини та офіси закривалися за сигналом тривоги, - розповіла жінка. - Тепер ті двері кимось зачинені на замок. Далі вглиб цих катакомб вони не заходили, в них неупорядковано та не дуже приємне видовище, а вихід із них знаходиться за метрів двадцять від входу. Напевно, управлінню з надзвичайних ситуацій у місті має сенс відремонтувати та упорядкувати це місце, відоме багатьом жителям району, очевидно, що це сховище було збудовано на той час за всіма правилами.
У період активного обстрілу міста до цього стихійного бомбосховища поспішали також працівники “Сільпо”.
- Зараз нам ніколи ходити по сховищам, ми працюємо, - кажуть робітниці, що вийшли з магазину на короткочасний перекур. - А в перші дні обстрілів бігали до житлових будинків на вулиці Толстого, вони приймали нас.
У самому магазині виставлені адреси будинків з укриттями, що розташовані по вулиці Толстого.
Олена Миколаївна разом з іншими жителями під час тривоги спускалась до підвалу їхнього двоповерхового будинку.
- Так, може, й не потрібні окремі упорядковані сховища, може, достатньо для перечікування небезпечного часу таких укриттів, як підвали будинків? - логічно постає питання.
- Знаєте, ми сиділи в підвалі під час обстрілів і не були впевнені, що якщо потрапить по даху нашого старого будинку, то чи вийдемо ми з-під його руїн живими? Щоправда, зараз ми перечікуємо сигнали тривоги по квартирах, дотримуючись “правила трьох стін”.
-Хто ще користувався підвалом вашого будинку під час тривоги?
- Приходили жителі довколишніх будинків, відповідальна за підвал відкривала його, як тільки лунав сигнал оповіщення. Тепер більшість підвалів міських будинків упорядковані силами "жеків", забезпечені необхідним для тривалого перебування в них та передані мешканцям будинків на утримання.
Жителі мікрорайна самі розібрались, що за адресою вулиця Музична, 1А, немає ніякого укриття, але точність з адресами укриттів, виставлених для відвідування їх під час тривоги, краще забезпечити заздалегідь, розшукувати їх, коли звучить тривога - збільшувати небезпеку.
Як формується фонд укриттів в місті - про це розмовляємо з начальником управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Чернігівської міськради Олегом Шамруком. На цій посаді він працює віднедавна, з серпня цього року. Свою кар'єру починав у військах внутрішніх справ МВС, служив у державній кримінальній виконавчій службі, в Академії державної пенітенціарної служби на різних посадах: від чергового до начальника інституту підвищення кваліфікації персоналом ДКВС.
- Олеже Павловичу, як могла статися помилка з адресою укриття по Музичній, 1А?
- Я думаю, що це оголошення є лише технічною помилкою, ми відреагуємо на нього, - пообіцяв Олег Павлович.
- А що відносно укриття колишньої Музичної фабрики?
- Справа в тому, що наше управління займається облаштуванням та захистом споруд укриттів, розташованих у структурах комунальної власності. Державна та приватна власність не є в нашому оперативному управлінні. Укриття колишньої Музичної фабрики належить до Фонду державної власності України і, відповідно, є державною власністю. В Державному акті, складеному 8 листопада 2023 року, сказано, що доступу до нього немає у зв'язку з захаращенністю входу та відсутністю власника.
- Де можна побачити актуальний список з адресами укриттів по всьому місту?
- На сайті міської ради показана мата укриттів, вона оновлена у вересні цього року. Виконуючи доручення Національної ради з питань безпеки та оборони України, ми щоквартально, в рамках відповідної комісії виявляємо або будь-які порушення в існуючому фонді укриттів, або знаходимо нові можливості для його збільшення, або виключаємо укриття, непридатні з різних причин.
- Олеже Павловичу, чому магазини зачиняються під час тривоги, і їхні відвідувачі змушені шукати безпечне місце на вулиці, хоча стіни магазинів могли б їх захистити?
- Магазини - це насамперед приватна форма власності, і власник має право розпоряджатися своїм майном, як він вважає за необхідне. Але я згоден з вами, що це не зовсім гуманно.
- Мешканцям “Музикалки” допомагають жителі нових будинків на вулиці Толстого тим, що вільно пускають їх у свої укриття. Але є випадки, коли такі укриття були закриті для відвідувачів інших будинків та районів міста. Це якось регулюється? Чи є зобов'язання відкривати двері укриттів для всіх, хто стукає до них?
- Знову - таки, існує важливий юридичний аспект цього питання. Звичайно, кожна людина, якій загрожує небезпека під час тривоги, повинна вживати заходів для збереження свого життя. Але в будинку може жити людина, яка принципово не хоче відкривати двері укриття стороннім людям, і вона є одним із власників багатоквартирного будинку. Загальна власність або постійне використання власників багатоквартирного будинку включає приміщення для обслуговування будинку, територію навколо нього, та саме мешканці такого будинку вирішують, як ними користуватися.
Голова військової адміністрації міста Чернігова Дмитро Брижинський не раз видавав розпорядження про те, що такі укриття мають бути відкритими для всіх під час тривоги, але, незважаючи на те, що триває війна, право приватної власності ніхто не відміняв…
- Багато хто з відповідальних за обслуговування укриттів, розташованих у підвалах, також не хочуть тримати їх відкритими, побоюючись крадіжки майна, яке було їм видане під матеріальну відповідальність. Що їм робити в такій ситуації?
- Наприклад, відповідальна особа може зберігати цінне обладнання в окремій коморі та відкривати її, коли в цьому є потреба. В багатьох створених ОСББ є відеокамери, за допомогою яких є можливість відстежувати, хто з відвідувачів вийшов, прихопивши спільну власність. Залишається тільки працювати зі свідомістю громадян, шукати консенсус і працювати на запобігання крадіжок.
Gorod.cn.ua
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.