У вересні наступного року Україна буде вшановувати 130-річчя від дня народження видатного генія кінематографії — Олександра Петровича Довженка. Сосниччина, як ніхто, пишається великим кінорежисером, адже він народився і виріс саме тут, у мальовничому краї зачарованої Десни. Музей-садиба митця є головною перлиною Сосниці, яку не соромно показати гостям. Інший визначний об’єкт, що несе ім’я всесвітньо відомого земляка, мав би бути другою гордістю після музею. Але...
Відкриття кінотеатру у 1979 році
Кінотеатр імені Олександра Довженка заклав у своїй назві частину історії. Його побудували у 1979 році саме на 85-річчя з дня народження митця! До того часу світське життя існувало в селищі, але то вже інша частина минулого.
В 1911 році побудували кінотеатр «Ілюзіоніст». І діяв він аж до самого відкриття новобудови. Дивна назва (Ілюзія лат. illusio — обман, помилка — викривлене, хибне сприймання дійсності). Перші покоління називали його по-своєму - cinema! А ще часто з вуст глядачів можна було почути іншу народну назву "Сінематограф”. Те старе приміщення збереглось і донині. Після переїзду культурного закладу в ньому розмістилася друкарня. Життя і зараз в ньому є, тільки ось ледь жевріє - час тому господар.
В зоряному відліку подій є ще одні цифри - це 1964 рік. Саме тоді на замовлення обласного управління кінофікації виготовили проект будівництва широкоекранного кінотеатру на 400 місць в Сосниці. Заклали і фундамент. Та справа на, тому чомусь і затихла. Господарювали на будівництві тільки бур’яни, які заполонили собою майже один гектар відведеної площі. Після 15-річного «зеленого полону» фундамент нарешті «загордився» - навесні почалось будівництво! Та так жваво, що відкриття не забарилося. Новий кінотеатр став головним місцем відвідувань. На телебаченні з кіно тоді було бідненько, а тут великий екран, кольорові стрічки. Чого варті лише індійські фільми, які крутили по три дні підряд. Глядачів повен зал!
Та не кіном єдиним живе кінотеатр! Щороку на день народження видатного митця приїздять на його славну Батьківщину кінорежисери, актори, інші діячі, щоб вшанувати його пам’ять. Багато виступів, зустрічей проходять саме тут, в залі. Раніше щорічно тут проходив кінофестиваль «На хвилях зачарованої Десни».
Та настали часи затишшя. Кіномережа району зникла, як і по всій Україні. Зміни на краще настали на початку двотисячних - саме тоді посаду керуючого зайняв Юрій Єрмоленко. Молодий, амбітний, разом з командою працівників започаткував зміни. Збудували нову котельню, від районного Будинку культури провели 400 метрів газопроводу.
Нащадок Олександра Довженка Юрій Єрмоленко
Реставрували старий водогін і після 8-річної перерви відновили теплопостачання. Взимку теплий зал знову став збирати глядачів. Придбали новітній кінопроектор. Встановили звуковідтворювальну апаратуру 5+DOLBI Digital. Деякі гості кіноіндустрії з західної України дивувалися, що навіть у Львові не всі кінотеатри могли похизуватися такою системою звуку, а тут, в зовсім тихому містечку, побачили сучасність.
А ще навкруги будівлі посадили сад. За роки деревця виросли і кожної весни пишно вбираються в білий цвіт. Діти завжди щебечуть біля вишень, абрикосів, медових груш і соковитих яблук. Та якщо деревця виросли і змужніли, то сам кінотеатр постарів. Величезні вікна в холі мають металеві рами, які з роками пошкодила корозія. Гумовий ущільнювач на склі давно потріскався під дією атмосферного впливу. Два роки поспіль опалення довелось злити і будівля знову потерпає від вологості. В підвалі через надмірну сирість осипається стяжка на стінах. Утворилися тріщини. Колись гарні червоні сидіння давно втратили свою кошерність. Тканину поїла міль, поролон пропав з роками. Фарба на підлозі давно стерлась. Перед кінотеатром за проектом зробили величезний майдан - східці по всій довжині будівлі. Тільки ось з роками дощ, мороз і сніг завдали шкоди. Місцями бетон «пішов на пенсію», залишивши ями. Добре, що самі східці зробили з мармуру - він не піддався атмосферному впливу. Та все ж є один недолік - під час дощу і снігу на них дуже слизько і неодноразово траплялись казуси з падінням.
Єдине, що добре збереглося, - це стеля. Той матеріал, яким його оздобили, хіба що трохи втратив яскравість. В кутку на сцені красується портрет Олександра Довженка, який намалював ще на відкриття сосничанин Олексій Артемович Маглич. До речі, місцевий умілець пензлика працює в кінотеатрі з самого його існування і досі є художником за штатним розписом. А ще Олексій Маглич має 86-річний вік і працював ще в старому «Ілюзіоністі». Тихий, спокійний чоловік щоразу вкладав душу в написання. Кожна афіша народжувалась з широкої фантазії умільця. Раніше штат налічувався понад десять чоловік. Зараз півдесятка. Зарплатня мізерна. Деякі працюють на 0,25 ставки. Та свою роботу люди люблять, тому і залишаються працювати.
Кінорежисери і митці з кіностудії Довженка
В 2004 році відбувся серйозний ремонт покрівлі. Дах перекрили металочерепицею синього кольору. Ще замінили вхідні двері на пластикові і на цьому знову все затихло. Хоча проект реконструкції допомогли виготовити небайдужі земляки за копійки. На сьогоднішній день кінотеатр Олександра Довженка залишився єдиним державним культурним закладом на Чернігівщині. Всі решта давно працюють самі на себе. Опікується ним місцева влада. Зараз війна і багато хто скаже, що ця тема не на часі. Та розмова про те, що план реконструкції був розроблений ще в 2012 році і був представлений місцевим керманичам задовго до військових дій, тільки все не знаходилися кошти. Час безжальний - щороку він все більше шкодить приміщення. Зрозуміло одне - чим довше кінотеатр без ремонту, тим дорожче він обійдеться в майбутньому.
Нещодавно, після тривалої перерви і настанням весняного тепла, двері кінозакладу нарешті відкрились. Стали показувати мультфільми для дітей. Сеанс проходить два рази на тиждень. Ціна квитка символічна - 30 гривень. Як і колись, все починається з афіші. Олексій Маглич береться за фарби з великою охотою після тривалої перерви. Дітлахи швидко розповсюджують новину про сеанс між собою і як приємно бачити відвідувачів. Юрій Єрмоленко намагається показати глядачам всі новинки кольорових стрічок.
Сучасний вигляд кінотеатру
Зараз вийшов новий мультфільм «Мавка лісова». Вже найближчим часом покажемо нову мультиплікаційну картину і нашим дітям. Плануємо запустити показ фільмів для них. Дітям подобається ходити в кінотеатр, і це добре. Ми облаштували для них фотозону, де можна зробити чудові фото, - розповідає Юрій Олександрович.
-10 вересня наступного року буде 130 років від дня народження нашого земляка. Раніше які тільки гості не побували в нашому кінотеатрі. Це відомі актори, кінорежисери, артисти. Виступав хор Верьовки, проходили кінофестивалі, семінари, різні зустрічі. І для молоді дискотеки проводилися. Дай, Боже, перемоги, щоб працювати під мирним небом. А ремонту ми чекали ще далеко до війни. До річниці генія і не сподіваємось, що його зроблять. Як буде далі, час покаже. Але хочеться, щоб влада звернула увагу на невід’ємну частину історії - кінотеатр імені видатного земляка. Він теж є обличчям селища, як і музей, - розповідає керівник.
А ще є один цікавий факт: бабуся Юрія Єрмоленка була двоюрідною сестрою Олександра Довженка. Отака іронія долі, що нащадкам випало зберігати його ім’я!
Наталія МАТВІЄНКО, "Вісті Сосниччини"
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.