З кінця минулого року лісові територіальні громади області живуть як на вулкані. Через те що, згідно з розробленим Державним агентством лісових ресурсів і оприлюдненим «під ялинку-2023» законопроектом «Про особливості управління об’єктами державної власності в лісовій галузі та порядок утворення і діяльності спеціалізованого державного лісогосподарського акціонерного товариства “Ліси України”», громади позбавляються права власності на земельні ділянки лісогосподарського призначення (утворення спеціалізованого АТ, згідно із законопроектом, мало здійснитися шляхом реорганізації ДП «Ліси України», а його засновником мала стати держава в особі Кабінету Міністрів України).
Ініціатива вилучити у ТГ ліси — удар по місцевих бюджетах. Адже податок на прибуток, дивіденди, які лісгоспи (у тому числі комунальні) зараз сплачують у казну громад, законопроект пропонує спрямувати до державного бюджету.
Про неможливість подальшого розгляду цього законопроекту заявили в багатьох областях країни. Не стала винятком і Чернігівщина. «По суті, усі територіальні управління лісового та мисливського господарства ліквідовуються. Замість них пропонується створення нових структур, що будуть підпорядковуватися товариству «Ліси України». Такі норми порушують конституційні гарантії місцевого самоврядування, позбавляють місцеві громади матеріальної і фінансової основи, знищують результати реформи децентралізації», — ідеться на сайті Чернігівської обласної ради.
Звернення про недопущення прийняття законопроекту в редакції, запропонованій Держлісагентством, облрада спрямувала до Верховної Ради, Кабінету Міністрів тощо. Схожі звернення надійшли і з інших регіонів.
«Земельні ділянки лісогосподарського призначення мають залишатися в громадах», — наголосила у своїй заяві й Асоціація міст України і закликала підтримати відповідну петицію до Президента України.
Днями на офіційному сайті Асоціації з'явилося довгоочікуване повідомлення: петиція щодо захисту прав територіальних громад на ліси набрала 25 тисяч голосів. Саме стільки необхідно для того, щоб вона була розглянута.
— Власність громади має бути захищеною. Про це, крім Конституції, говорять цифри. Наш комунальний лісгосп з одного гектара площі сплатив у 2022 році до місцевого бюджету вдвічі більше податків і зборів, ніж державний. Громада може і має бути ефективним власником, — відреагував на повідомлення голова Корюківської ТГ Ратан Ахмедов.
Якими будуть результати розгляду петиції, поки що можна тільки припускати.
Джерело: газета “Гарт” від 25.05.2023, Марія ІСАЧЕНКО
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: ліси