Наприкінці березня представник УПЦ перевезли мощі трьох чернігівських святих перевезли з Свято-Троїцького кафедрального собору до Храму Всіх святих Чернігівських (знаходиться в районі ринку "Нива"). Це викликало бурхливу реакцію з боку суспільства.
1 квітня, пізно увечері, мощі чернігівських архієпископів Феодосія Углицького та Філарета Гумілевського, преп. Лаврентія повернуті до Троїцького собору. Це відбулося завдяки сприянню міністра культури та інформаційної політики Олександра Ткаченка, адвокатів юридичної компанії «Міллер». Про це сповістив на сайті «Чернігів стародавній» вчений секретар «Чернігів стародавній» Сергій Черняков.
В той же час, 1 квітня на сайті УПЦ (Московського патріархату) Чернігівської і Новгород-Сіверської єпархії розміщено фотозвіт, під заголовком "Хресний хід з мощами святих покровителів Чернігівщини за мир в Україні". У повідомленні зазначається, що: "З благословення Високопреосвященнішого митрополита Амвросія 1 квітня, в суботу Седмиці 5-ї Великого посту, Похвали Пресвятої Богородиці, відбувся Хресний хід навколо Чернігова з мощами свт. Феодосія, свт. Філарета та прп. Лаврентія Чернігівських.
Молитовну автомобільну ходу від храму Всіх святих Чернігівських до Свято-Троїцького кафедрального собору за мир в Україні очолив Преосвященніший єпископ Любецький Никодим, вікарій Чернігівської єпархії. Хрестоходці зі святинями об’їхали навколо обласного центру з молитвами до Спасителя, Богородиці та всіх святих, що на землі Чернігівській просяяли, про мир в Україні і за перемогу над ворогом. Ввечері у Свято-Троїцькому кафедральному соборі відбулася урочиста зустріч святинь Хресного ходу. Сотні парафіян, у багатьох з яких рідні та близькі зараз перебувають на передовій, помолилися за наших воїнів, захисників і захисниць, і багатостраждальній Український народ."
При цьому ніяких новин про те, як мощі опинились у Храмі Всіх святих Чернігівських - на сайті УПЦ нема.
"Рака з мощами святителя Феодосія Углицького знаходиться на обліку у заповіднику під одним інвентарним номером, як одна облікова одиниця. 3 вересня 1984 року за погодженням із відділом музеїв Міністерства культури УРСР та відділом пам’яток архітектури і монументів Держбуду УРСР рака з мощами святителя була передана Чернігівському єпархіальному управлінню. За попередньою умовою металева рака (1824 р.) була повернута заповіднику.
24 березня керівництву заповідника стало відомо про переміщення Чернігівською єпархією Української православної церкви мощей святителів Феодосія Углицького та Філарета Гумілевського, преп. Лаврентія із Троїцького собору до храму «Всіх святих Чернігівських» м. Чернігова. Адміністрація Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» надіслала звернення керуючому Чернігівською єпархією УПЦ митрополиту Чернігівському і Новгород-Сіверському Амвросію (А. Я. Полікопі), настоятелю релігійної громади Свято-Троїцької парафії м. Чернігова УПЦ І. М. Пидану про те, що мощі святителя Феодосія Углицького перебувають на постійному обліку зберігання у заповіднику і є невід’ємною частиною державного Музейного фонду України. Відтак, про наміри будь-якого переміщення мощей Феодосія Углицького необхідно повідомляти та погоджувати із заповідником.
Мощі преп. Лаврентія та святителя Філарета Гумілевського не перебувають на постійному музейному обліку в заповіднику, проте вони є святинями усієї православної спільноти України і не є власністю однієї Української православної церкви. Преп. Лаврентій та святитель Філарет Гумілевський були поховані у архієпископському склепі Троїцького собору. Їхні персоналії та діяльність є невід’ємною частиною історії пам’ятки архітектури національного значення, тому мощі мають перебувати саме у Троїцькому соборі м. Чернігова –– усипальні чернігівських архієпископів ХVIII––XIX ст.
Адміністрація заповідника також звернулася з листом до начальника Чернігівської обласної військової адміністрації В’ячеслава Чауса з проханням сприяння у поверненні мощей святителя Феодосія Углицького, преп. Лаврентія та святителя Філарета Гумілевського Українською православною церквою до Троїцького собору, із заявами до начальника Головного управління Національної поліції в Чернігівській області В. Нідзельського та до начальника Служби безпеки України в Чернігівській області О. Ляха щодо застосування до зазначених неправомірних дій, необхідних заходів реагування згідно чинного законодавства України.
Інцидент неправомірного перенесення мощей святителів з Троїцького собору набув всеукраїнського розголосу. І завдяки вчасному реагуванню вони повернуті до пам’ятки архітектури, яка входить до цілісного майнового комплексу Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній»", - написав Черняков.
Gorod.cn.ua
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.