Зробити стартовою Мобільна версія сайту Головна сторінка » Новини » Місто і регіон » Куди поділися мощі святих із Троїцького собору та чому УПЦ відмовляється повертати храми державі?

Куди поділися мощі святих із Троїцького собору та чому УПЦ відмовляється повертати храми державі?

 

Відмовляються повертати державі храми, договори оренди яких закінчилися ще півтора роки тому, у вересні 2021-го. Мова про Спасо-Преображенський собор, Троїцький та Єлецький монастирі, а також Чернігівську єпархію Української православної церкви, представники якої 28 березня не з’явилися на відповідну комісію за участі Міністерства культури та власне балансоутримувача пам’яток – Національного архітектурно-історичного заповідника “Чернігів Стародавній”. Тепер заповідник позиватиметься до релігійної громади, аби УПЦ таки повернула заповіднику майно.



-Перед самим початком засідання від УПЦ поступив лист, що вони не з’являться на засідання комісії і не згодні із поверненням майна і повідомили про те, що вони звернулися до суду із двома вимогами. Перша вимога це все таки заключення договорів на правах безоплатного користування по старому, і друге вони звернулися щоб не вилучали майно до рішення суду. Суд прийняв їхнє клопотання, але у проханні не вилучати відмовив. Тобто майно, так як немає вже ніяких договірних відносин у всіх релігійних громадах, повертається балансоутримувачу, тобто заповіднику, – розповідає в.о. генерального директора НАІЗ “Чернігів стародавній” Володимир Хомич.

Йдеться як про Українську православну церкву, так і Православну церкву України. До речі, ПЦУ підписали акт передачі майна і нині в процесі укладання договорів за новим законодавством, що передбачає певну плату за користування пам’ятками. Що ж стосується УПЦ, то за словами Володимира Хомича, за фактом їх неявки був складений відповідний акт і наразі є повний пакет документів, які мають спрямувати до суду для вирішення цього спору. У свою чергу, Чернігівська єпархія УПЦ подала три позови до Господарського суду Чернігівщини щодо визнання поновленими договорів із заповідником про оренду на безоплатній основі, як і раніше згідно із Законом України “Про свободу совісті і релігій”.

–Дійсно, ми не погоджуємося що ми маємо укладати договори оренди і використовувати ці пам’ятки архітектури на підставі ЗУ “Про оренду державного комунального майна”. Справа полягає в тому ще, що починаючи з 88, 90, 91, 92 року управління Чернігівської єпархії отримувало ці пам’ятки архітектури в безоплатне безстрокове користування на підставі рішень Чернігівської обласної ради, були складені відповідні акти приймання-передачі і з того часу по сьогоднішній день ми користуємося, – зазначає адвокат Чернігівської єпархії УПЦ Олександр Шамко.

Позицію, що договірні відносини треба укладати за новими вимогами закону, розділяє і Міністерство культури. До того ж, вартість оренди культових споруд порівняно невелика і становить 0,01% від оціночної вартості пам’ятки на рік, зазначають у заповіднику.

– Наприклад, ми рахували приблизно, якщо Троїцький комплекс увесь, це 11 пам’яток, то це приблизно по старих оцінках десь 26 тисяч на рік, Єлецький монастир, там 6 пам’яток, це там десь 12-14 тисяч на рік.

Все ж, документи на оформлення договорів оренди за Законом України “Про оренду державного комунального майна” Чернігівська єпархія УПЦ подала. При цьому, днями вивезла мощі трьох чернігівських святих, а саме святителя Феодосія, преподобного Лаврентія і Філарета Гумілевського, із Троїцького собору.

–Мощі нікуди не зникали, мощі знаходяться в місті Чернігові на поклонінні віруючих. Уже великий період часу, ще з минулого року, люди звертаються до владики Амвросія з проханням надати можливість помолитися святителю Феодосію в іншому храмі. Вони щас знаходяться на сьогоднішній день у храмі Всіх святих чернігівських. Вони до Троїцького собору не мають ніякого прямого відношення, ні місця зберігання, ніякого, – каже секретар Чернігівської єпархії УПЦ Ігор Пидан.

У єпархії зазначили, що це рішення тимчасове і не порушує закону, а через певний час мощі повернуть на місце. Водночас, як повідомляють у “Чернігові стародавньому”, оскільки святі свого часу були поховані у склепі храму, вони є частиною музейного фонду України і належать всьому народові, а не лише релігійній громаді. А тому їх перенесення потрібно погоджувати, навіть для хресної ходи територією монастиря на день святителя Феодосія.

– Отакі тимчасові переміщення, коли були, так сказать спокійні часи, і була якась певна стабільність, ми не піднімали цього питання, а зараз це питання ми піднімаємо тому що може виникнути така ситуація, що взагалі їх можуть вивезти невідомо в якому напрямі і з якою метою. УПЦ розуміє що треба їй покидати ці храми і от потихеньку уже треба вивозити найбільш цінне. Насамперед, оці мощі, а потім можливо і іконостаси, і ікони, і інші музейні предмети, – підкреслює завідувачка відділу музейної та науково-фондової діяльності НАІЗ “Чернігів стародавній” Ольга Травкіна.

Тому заповідник зі свого боку вирішив порушити це питання, поки що без правоохоронних органів, і звернувся до начальника Чернігівської ОВА з проханням допомогти повернути мощі святих до храму, в якому вони зберігалися споконвіків.



Джерело: телеканал "Новий Чернігів"

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: мощі, церква, конфлікт, оренда, Хомич

Додати в:
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це редакцію.
 

Коментарі (24)

Додати коментар
Че 30 березня 2023 г. (13:56) #[1]
Не принадлежу ни к какой церкви, ни за что не агитирую, но %u201CЧернігів стародавній%u201D немного заврался.... 1.Можно ли узнать инвентарные номера хранения и балансовую стоимость мощей святых Феодосия и Лаврентия. Нет? Почему ? 2.Какой церкви служили Феодосий и Лаврентий при их жизни ? 3."звернувся до начальника Чернігівської ОВА з проханням допомогти повернути мощі святих до храму, в якому вони зберігалися споконвіків" - ага, церковь служившую в этих храмах также "споконвіків", надо вышибить, а мощи/иконы/ценности оставьте... гаденькие двойные стандарты... Чем вы отличаетесь от фашистско-путинской россии ?
123 30 березня 2023 г. (16:13) #[2]
Відповідь на [1]
Согласен. Такое могут творить только безбожники
анонимус 30 березня 2023 г. (18:58) #[3]
Відповідь на [1]
Ничем, еще даже и хуже.
klever-69 31 березня 2023 г. (00:00) #[4]
Відповідь на [1]
ответ на вопрос №2. ну никак бляха не московитской церкви!!!а мощи ,они не могут принадлежать конфессиям.они принадлежат городу! а тут получается как в киеве было,будут прах таскать туда сюда...этим сымым показывать неуважение к покойному и защитнику нашего города.
Anonim 31 березня 2023 г. (09:31) #[5]
Відповідь на [1]
Я, в принципе, с вами согласен. Мощи никогда не были инвентарными экспонатами музея. Но с одной поправкой. Вот на основании какого такого права были вообще откопаны мощи Лаврентия и Филарета? Кстати, по многим свидетельствам, Лаврентий не признавал патриаршество Сергия (Страгородского) и формально длительное время находился в расколе с РПЦ. В любом случае, не хватало на фоне рейдерского захвата города еще и рейдерского захвата мощей. Это, пожалуй, будет первый по уникальности случай.
Anonim 31 березня 2023 г. (15:16) #[6]
Відповідь на [5]
Преподобный Лаврентий Черниговский и православные старцы предупреждали, что Украина будет наказана Богом за разъединение Святой Руси и погибнет: «В 1936 году он предсказал отделение Украины, за что она будет наказана Богом за разъединение единства».
Anonim 1 квітня 2023 г. (21:38) #[7]
Відповідь на [6]
Украина и есть Русь, а Московия к Руси не имеет никакого отношения.
Anonim 2 квітня 2023 г. (23:03) #[8]
Відповідь на [7]
Бесконечно можно смотреть на три вещи: как горит огонь, как течет вода и откуда пошла Русь )))... и "Московия" и Украина это все Русь . Киев например не ровесник а моложе Новгорода. Но !!! само название "Новый Город" разве не наталкивает на мысль --что был где то и Старый Город ....ученые историки археологи склоняются что скорее всего это были три "претендента" --или Ладога или Городище или Старая Русса -- так вот. последнее Старая Русса ничего не напоминает ??? Ну и берестяные и деревянные дощечки найденные в Новом Городе и проведенный углеродный радиоизотопный анализ дает возраст Новгородским берестяным находкам --1010 год ...Конечно официальный срок почти всегда политизирован . ясное дело что и о того было какое то древнее поселение как стать Киевом или Новгородом . Но то что Русь была и там и здесь так это очевидно .
Anonim 30 березня 2023 г. (15:59) #[9]
коли у школі вчили як радянська влада переслідувала церкву то ми плювалися на ту владу. А що зараз?
еее 30 березня 2023 г. (17:02) #[10]
Грустно и смешно ей богу..... Зачем этот цирк вообще???? Мощи Феодосия - сила, сам просил у них многого, даже невозможного....Все заисит от тебя самого - каким к ним приддешь то и получишь. В Храм на Ниве врядли пойду....он новый, не намоленный, пустой какой-то.....
Anonim 30 березня 2023 г. (18:48) #[11]
Хех, а сколько нынче церквей Украинского патриархата на расее? Вот и весь ответ почему ни одной их церкви не должно быть у нас. Пусть создадут украинские церкви у себя, тогда и можно разговаривать о продлении аренды. После вывода войск и выплаты всех репараций...
Anonim 31 березня 2023 г. (09:29) #[12]
Відповідь на [11]
100% підтримую, тільки так і не інакше
Anonim 30 березня 2023 г. (21:32) #[13]
Якщо чесно то прихильників Стамбульського Патріархату попри всего дуже мало . там від сили 10-15% від загальної кількості православних християн .Я памятаю в якому занедбаному стані знаходився Троїцький Собор і яким гарним він став коли його нарешті віддали УПЦ . А тепер зявились чиновники временщики і вирішили прибратіи не вклавши ні копійки .Соромно і гірко від цього .
Anonim 31 березня 2023 г. (09:39) #[14]
Вот не могу понять, зачем то ли власти, то ли ПЦУ мощи признанного святым исключительно за переход из Константинопольского патриархата в московский? Я про первого высвяченного на маскве черниговского архиепископа - Феодосия, если кто не понял.
Anonim 31 березня 2023 г. (10:03) #[15]
Не трогали бы церковь, грех это большой. Аукнется
Anonim 31 березня 2023 г. (13:13) #[16]
Відповідь на [15]
уже аукается - с 2014 г.
Anonim 3 квітня 2023 г. (01:35) #[17]
Відповідь на [15]
МП (в большинстве своем) к церкви не имеет никакого отношения. Просто бизнес-структура на попечении международного преступника путлера. Достаточно послушать проповеди фсб-ника в рясе кирилла о том что воевать и убивать это оказывается правильно, святить ракеты летящие в Украину и тд. Настоящих священников очень легко определить. У них нет мерседесов, часов за миллионы, дворцов и т.д. Если все это имеется, значит религия в таких организациях - это только ширма. Поэтому надо уметь различать истинные храмы и секты для оболванивания.
Anonim 31 березня 2023 г. (14:03) #[18]
УТ телеканал "Прямий " видав -- https://youtu.be/O5i83PJVj6M що заставив дуже сумніватись в цих плясках з бубном навколо УПЦ . Тут сказано і про ті цінності які сповідуємо -- ось слова Гордона Брауна попереднього премьер міністра) розміщені на днях в газеті "Гардіан "-- -""...Бедность продлится у нас до скончания дней, если противостоять ей будет только правительство тори. Так называемый «бюджет для роста» не дал ничего для двухсот семидесяти тысяч наших бездомных, для четырёх сот тысяч детей, которые проводят ночи на полу за неимением кроватей, для 14-ти миллионов наших сограждан, вынужденных жить в аварийных домах, а также не спасёт он те одиннадцать процентов английских домовладельцев, которые страдают сейчас в холодных помещениях в результате «отопительной нищеты. "" ---- що на це щастя звали Кулявлоба з Мустафами ? і де тепер ця Арсеня ? думайте люди .
Anonim 31 березня 2023 г. (16:53) #[19]
Відповідь на [18]
Тому і дивно чого Британія . маючи такі внутрішні проблеми прямо аж усикаєця допомогати і навіть не член ЄС . Щось тут не те ... типу як в анекдоті про Горобчика і три моралі - не той друг хто з лайна витягнув ...
Anonim 31 березня 2023 г. (15:04) #[20]
В Чернигове по переписи в 2001 году было 15% русских. События марта 2022 показали, что этого не достаточно для создания колаборационистской ячейки. Впереди идейных русачков города ждут темные времена, вплоть до физического порицания. Увы, пока не поздно продавайте недвижимость и уезжайте в Брянск и Гомель.
Anonim 31 березня 2023 г. (15:31) #[21]
Відповідь на [20]
Уверен,что сам доживешь до этих светлых времён?
Anonim 1 квітня 2023 г. (06:15) #[22]
Відповідь на [20]
дурень думкою багатіє
Anonim 31 березня 2023 г. (19:03) #[23]
Думаю про мощи усе договоренно было заранее или с Ломаками или с Чаусами или еще с третьим - забыл как его! Как и усе остальное в нашем городе, включая фонтаны и плитки с остановками. А еще - подозрительно красное лицо у в.о. генерального директора НАІЗ %u201CЧернігів стародавній%u201D Володимира Хомича- может и он причастен...
Anonim 2 квітня 2023 г. (17:18) #[24]
похороните, не издевайтесь над останками
 

Ваш коментар

Ім'я:
Коментар:
  Якщо у вас не виходить залишити коментар,
будь ласка, оновіть ваш браузер до останньої версії