В останньому номері 2022 року («Гарт» № 42 від 29 грудня) ми розповідали про передачу громадами лісгоспам земель, виведених із сільськогосподарського користування. Це — колишні поля, що впродовж останніх десятиліть заросли деревами та кущами. На збереження таких самосійних лісів спрямований прийнятий влітку 2022-го Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження лісів» — адже Україна через агресію роси постійно втрачає їх: частина лісів уже згоріла, частина може постраждати через залишені в них боєприпаси.
На виконання вимог цього Закону Корюківська територіальна громада минулого року передала в постійне користування ДП «Корюківське лісове господарство» та комунальному спеціалізованому лісогосподарському підприємству «Корюківкаліс» близько тисячі гектарів таких земель. І ще на 5000 га була розроблена документація. Однак зараз активно розпочатий процес припинився. І сталося це не з ініціативи громади.
...До передачі самозаліснених ділянок площа земель першого підприємства на території ТГ складала близько 40 тис. га, другого — понад 11 тис. га Обидва платять податки до місцевого бюджету. Упродовж минулого року від державного лісгоспу надійшло 10,1 млн. грн., від комунального 5,5 млн. грн.
— У розрахунку на один гектар лісів комунальне підприємство сплатило податків удвічі більше, ніж державне, — підкреслює голова громади Ратан Ахмедов.
І хоч, за словами очільника, лісові громади програють бюджетом аграрним, бо ліс має нижче податкове навантаження, це все ж таки неабияке поповнення скарбниці ТГ. Проте недавно це джерело надходжень опинилося під загрозою через законопроект «Про особливості управління об'єктами державної власності в лісовій галузі і порядок утворення та діяльності спеціалізованого державного лісогосподарського акціонерного товариства “Ліси України"».
Законопроект був оприлюднений на офіційному вебсайті його розробника Державного агентства лісових ресурсів України - наприкінці 2022 року. Згідно з ним до об'єктів управління державної власності в лісовій галузі мають бути включені об’єкти, які є власністю територіальних громад. За словами аналітиків, розробниками проекту фактично пропонується позбавити територіальні громади прав власності на земельні ділянки лісогосподарського призначення під виглядом визначення особливостей утворення та діяльності спеціалізованого державного лісогосподарського акціонерного товариства «Ліси України».
— Логічно припустити, що законотворці мають на меті корпоратизувати (інакше кажучи, підготувати до приватизації) державні ліси, створивши ПАТ. Але це ще не все ініціатива поширюється й на комунальні лісгоспи. Згідно із законопроектом податок на прибуток, дивіденди, які вони зараз сплачують до місцевих бюджетів, у подальшому мають бути спрямовані до державного бюджету, — продовжує очільник Корюківської ТГ.
“По суті, всі територіальні управління лісового та мисливського господарства ліквідовуються. Замість них пропонується створення нових структур, що будуть підпорядковуватися товариству «Ліси України». Такі норми порушують конституційні гарантії місцевого самоврядування, позбавляють територіальні громади матеріальної і фінансової основи, знищують результати реформи децентралізації”, — ідеться на сайті Чернігівської обласної ради. Разом з тим повідомляється про спрямування до Верховної Ради, Кабінету Міністрів, Державного агентства лісових ресурсів України звернень щодо недопущення прийняття вищезгаданого законопроекту в редакції, запропонованій Державним агентством лісових ресурсів України.
«Земельні ділянки лісогосподарського призначення мають залишатися в громадах», — наголошується і в заяві Асоціації міст України до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля. Про неможливість подальшого розгляду законопроекту йдеться й у зверненнях з інших областей.
Чим усе закінчиться, стане відомо згодом. У тому числі й щодо передачі лісгоспам самозаліснених ділянок.
— Однак тепер громади задумаються, заліснювати землю чи здавати в оренду, — підсумовує Ратан Ахмедов. Пропоновані законопроектом зміни він називає реформою з елементами більшовизму.
Джерело: газета “Гарт” від 26.01.2022, Марія ІСАЧЕНКО
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.