GOROD.cn.ua

Військові Чернігівщини спростували основні міфи про мобілізацію

 

Більше 9 місяців триває героїчна боротьба нашого народу з ворогом. Стільки ж проводиться і загальна мобілізація, яка востаннє була продовжена до 19 лютого 2023 року. І з огляду на те, що росія так само з усіх усюд стягує людей до свого війська, організовує усілякі «навчання», не припиняє обстріли наших територій, ми теж маємо й надалі нарощувати свої сили для відсічі широкомасштабного нападу агресора. А тому про завершення мобілізації в Україні поки не йдеться. Разом із тим, хоча мобілізація й триває вже понад пів року, й досі виникає чимало питань щодо неї та військового обліку загалом. Тож разом із співробітником третього відділу Ніжинського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП, раніше - Борзнянский військовий комісаріат) ми спробували у них розібратися.



МІФ 1. Якщо я не слу­жив, то мене не призи­ватимуть.

Насправді військовозобов'язаними вважаються всі особи віком від 18 до 60 років, що перебувають на об­ліку. У третьому відділі Ніжинського районного ТЦК та СП на сьогодні перебуває близько 2000 осіб, що вважаються придатними.
Різниця між тими, хто ніколи не служив, і тими, хто проходив строкову службу або вже мобілізовувався після 2014 року у тому, що перші перед несенням військо­вої служби обов'язково проходять навчання у навчальних центрах, а другі вважаються таки­ми, що мають бойовий досвід, а тому в більшос­ті випадків направля­ються відразу до бойо­вих частин.

МІФ 2. Проходять на­вчання лише ті, хто не проходив строкової служби.

Навчальна частина приймає до себе й тих мобілізованих, які про­ходили строкову службу.
Також кожен мобілі­зований може обрати конкретну спеціальність, відмінну від спеціальнос­ті після строкової служ­би, та пройти відповідне навчання. Адже на окре­мі напрями важко знайти людей навіть серед на­явних військових. Так, на сьогодні законом визна­чено дефіцитними тан­кові, інженерні, авіацій­ні, ракетні, радіотехнічні спеціальності, спеціаль­ності зв'язку та артиле­рії, снайперів. Ці групи військовозобов'язаних навіть заборонено бро­нювати.
Сьогодні мобілізовані проходять підготовку не лише в навчальних цен­трах по всій Україні, а й чимала частина з них має можливість вчитися за кордоном, щоб у по­дальшому працювати на сучасній техніці, отриманій від іноземних партне­рів.

МІФ 3. Отримана пові­стка (вдома, на заправ­ці і т.д.) - це прямий квиток на фронт.

Є два види повісток. Одна з них - бойова, яка видається безпо­середньо у ТЦК та СП після проходження усіх необхідних комісій. Згідно з цією повісткою військовозобов'язаний у визначений термін пови­нен з'явитися з речами та документами до частини, в якій має проходи­ти військову службу.

Другий вид повісток
- виклик для уточнен­ня військово-облікових даних, за яким кожен військовозобов'язаний також повинен прийти до військового комісарі­ату. Взагалі-то, за зако­нодавством, з'являтися туди потрібно, не чека­ючи виклику. Кожні 5 років проходити військо­во-лікарську комісію, а також вносити зміни особистих даних (одру­ження, переїзд, наро­дження дітей і т.д.). Але соціальна свідомість у цьому питанні у нас дуже низька, практично ніхто не дотримується цих ви­мог, тож військові комі­саріати можуть навіть не знати, жива людина чи ні. Відслідковувати деякі зміни частково вдається у співпраці з такими дер­жавними органами як РАЦС, ЦНАП та ін.
Отже, такий виклик - це не стовідсотковий квиток на фронт. Спочатку потрібно пройти військово-лі­карську комісію, яка й визначить придат­ність чи непридатність військовозобов'язаного до служби.

МІФ 4. На службу заби­рають усіх, не дивля­чись на хвороби.

Насправді, мобілізо­вані проходять навіть кілька медичних пе­ревірок. Військово-лі­карська комісія з огля­ду на фізичний стан військовозобов'язаного робить висновок про його придатність до вій­ськової служби.

Ще одна бесіда з лі­карями відбувається безпосередньо у части­ні, куди направляється мобілізований. І якщо тут лікарі матимуть сум­ніви у здоров'ї людини, її, найімовірніше, повер­нуть додому.

Сьогодні наш ТЦК для уточнення військо­во-облікових даних на­магається викликати тих, хто проходив по базі придатним до військо­вої служби і віком до 45 років (як показує прак­тика, старші найчастіше вже мають хронічні хво­роби). Із цієї когорти 90% військовозобов'язаних можуть виконувати свій обов'язок.

Ще одна категорія осіб може отримати від­строчку від служби: ті, що підпадають під ви­моги 23 статті Закону України «Про мобілі­заційну підготовку та мобілізацію». Згідно зі статтею, не підлягають призову жінки та чоло­віки, на утриманні яких є троє і більше дітей, або дитина-інвалід, або хтось із них виховує ди­тину самостійно, опікуни тощо (детальний пере­лік можна легко знайти у відкритих джерелах). Особа, яка хоче отри­мати відстрочку (саме відстрочку, а не повне звільнення, адже обста­вини можуть змінитися), має подати до ТЦК усі відповідні документи. На сьогодні своїм правом на отримання відстроч­ки скористалося близько 30 військовозобов'язаних, які прибули за викликом до ТЦК.

МІФ 5. Я не підлягаю при­зову, бо мав судимість.

Із оголошенням загальної мобілізації закон дозволяє призвати на військову служ­бу осіб, які були засуджені за нетяжкі злочини, в тому числі - з позбавленням волі. Судимість на момент призо­ву повинна бути погашеною та знятою. Але вона може впливати на місце служби. Скажімо, для прикордонного загону важливо, щоб людина мала кришталево чисту біо­графію, тому навіть адміні­стративне правопорушення береться до уваги. А ось для звичайних бойових механізо­ваних бригад нетяжкий зло­чин не є причиною відмовити у службі. Тож якщо хтось по­милився свого часу у житті, але вже відбув покарання та хоче стати на захист Батьківщини, командир частини на власний розсуд може при­йняти відповідне рішення.

МІФ 6. «Я буду служити, але нехай спочатку ті, хто йде у першу чергу» або «Нехай мене знайдуть і да­дуть повістку».

Так, існує певна черговість явки військовозобов'язаних; у першу чергу - колишні вій­ськові до 45 років із бойовим досвідом; у другу - служ­бовці, що проходили строко­ву службу або служили за контрактом, закінчили вій­ськові кафедри; у третю - ре­шта громадян, які не мають вікових та фізичних обме­жень щодо призову. Ця чер­говість була визначена для перших 3 місяців загальної мобілізації. А беручи до ува­ги те, що війна триває вже вісім місяців, вона - досить умовна.
Тож нині все залежить від свідомості наших громадян. Не варто пафосно розпо­відати про те, що ви колись можливо зробите і за яких умов, або чекати виклику із військкомату. Маєте бажан­ня чи можливість - приходь­те і служіть у лавах ЗСУ, аби разом перемогти ворога.

Джерело: газета “Вісті Борзнянщини” від 20.10.2022, Марина ГРИНЕНКО

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: мобілізація