Більше 9 місяців триває героїчна боротьба нашого народу з ворогом. Стільки ж проводиться і загальна мобілізація, яка востаннє була продовжена до 19 лютого 2023 року. І з огляду на те, що росія так само з усіх усюд стягує людей до свого війська, організовує усілякі «навчання», не припиняє обстріли наших територій, ми теж маємо й надалі нарощувати свої сили для відсічі широкомасштабного нападу агресора. А тому про завершення мобілізації в Україні поки не йдеться. Разом із тим, хоча мобілізація й триває вже понад пів року, й досі виникає чимало питань щодо неї та військового обліку загалом. Тож разом із співробітником третього відділу Ніжинського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП, раніше - Борзнянский військовий комісаріат) ми спробували у них розібратися.
МІФ 1. Якщо я не служив, то мене не призиватимуть.
Насправді військовозобов'язаними вважаються всі особи віком від 18 до 60 років, що перебувають на обліку. У третьому відділі Ніжинського районного ТЦК та СП на сьогодні перебуває близько 2000 осіб, що вважаються придатними.
Різниця між тими, хто ніколи не служив, і тими, хто проходив строкову службу або вже мобілізовувався після 2014 року у тому, що перші перед несенням військової служби обов'язково проходять навчання у навчальних центрах, а другі вважаються такими, що мають бойовий досвід, а тому в більшості випадків направляються відразу до бойових частин.
МІФ 2. Проходять навчання лише ті, хто не проходив строкової служби.
Навчальна частина приймає до себе й тих мобілізованих, які проходили строкову службу.
Також кожен мобілізований може обрати конкретну спеціальність, відмінну від спеціальності після строкової служби, та пройти відповідне навчання. Адже на окремі напрями важко знайти людей навіть серед наявних військових. Так, на сьогодні законом визначено дефіцитними танкові, інженерні, авіаційні, ракетні, радіотехнічні спеціальності, спеціальності зв'язку та артилерії, снайперів. Ці групи військовозобов'язаних навіть заборонено бронювати.
Сьогодні мобілізовані проходять підготовку не лише в навчальних центрах по всій Україні, а й чимала частина з них має можливість вчитися за кордоном, щоб у подальшому працювати на сучасній техніці, отриманій від іноземних партнерів.
МІФ 3. Отримана повістка (вдома, на заправці і т.д.) - це прямий квиток на фронт.
Є два види повісток. Одна з них - бойова, яка видається безпосередньо у ТЦК та СП після проходження усіх необхідних комісій. Згідно з цією повісткою військовозобов'язаний у визначений термін повинен з'явитися з речами та документами до частини, в якій має проходити військову службу.
Другий вид повісток
- виклик для уточнення військово-облікових даних, за яким кожен військовозобов'язаний також повинен прийти до військового комісаріату. Взагалі-то, за законодавством, з'являтися туди потрібно, не чекаючи виклику. Кожні 5 років проходити військово-лікарську комісію, а також вносити зміни особистих даних (одруження, переїзд, народження дітей і т.д.). Але соціальна свідомість у цьому питанні у нас дуже низька, практично ніхто не дотримується цих вимог, тож військові комісаріати можуть навіть не знати, жива людина чи ні. Відслідковувати деякі зміни частково вдається у співпраці з такими державними органами як РАЦС, ЦНАП та ін.
Отже, такий виклик - це не стовідсотковий квиток на фронт. Спочатку потрібно пройти військово-лікарську комісію, яка й визначить придатність чи непридатність військовозобов'язаного до служби.
МІФ 4. На службу забирають усіх, не дивлячись на хвороби.
Насправді, мобілізовані проходять навіть кілька медичних перевірок. Військово-лікарська комісія з огляду на фізичний стан військовозобов'язаного робить висновок про його придатність до військової служби.
Ще одна бесіда з лікарями відбувається безпосередньо у частині, куди направляється мобілізований. І якщо тут лікарі матимуть сумніви у здоров'ї людини, її, найімовірніше, повернуть додому.
Сьогодні наш ТЦК для уточнення військово-облікових даних намагається викликати тих, хто проходив по базі придатним до військової служби і віком до 45 років (як показує практика, старші найчастіше вже мають хронічні хвороби). Із цієї когорти 90% військовозобов'язаних можуть виконувати свій обов'язок.
Ще одна категорія осіб може отримати відстрочку від служби: ті, що підпадають під вимоги 23 статті Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Згідно зі статтею, не підлягають призову жінки та чоловіки, на утриманні яких є троє і більше дітей, або дитина-інвалід, або хтось із них виховує дитину самостійно, опікуни тощо (детальний перелік можна легко знайти у відкритих джерелах). Особа, яка хоче отримати відстрочку (саме відстрочку, а не повне звільнення, адже обставини можуть змінитися), має подати до ТЦК усі відповідні документи. На сьогодні своїм правом на отримання відстрочки скористалося близько 30 військовозобов'язаних, які прибули за викликом до ТЦК.
МІФ 5. Я не підлягаю призову, бо мав судимість.
Із оголошенням загальної мобілізації закон дозволяє призвати на військову службу осіб, які були засуджені за нетяжкі злочини, в тому числі - з позбавленням волі. Судимість на момент призову повинна бути погашеною та знятою. Але вона може впливати на місце служби. Скажімо, для прикордонного загону важливо, щоб людина мала кришталево чисту біографію, тому навіть адміністративне правопорушення береться до уваги. А ось для звичайних бойових механізованих бригад нетяжкий злочин не є причиною відмовити у службі. Тож якщо хтось помилився свого часу у житті, але вже відбув покарання та хоче стати на захист Батьківщини, командир частини на власний розсуд може прийняти відповідне рішення.
МІФ 6. «Я буду служити, але нехай спочатку ті, хто йде у першу чергу» або «Нехай мене знайдуть і дадуть повістку».
Так, існує певна черговість явки військовозобов'язаних; у першу чергу - колишні військові до 45 років із бойовим досвідом; у другу - службовці, що проходили строкову службу або служили за контрактом, закінчили військові кафедри; у третю - решта громадян, які не мають вікових та фізичних обмежень щодо призову. Ця черговість була визначена для перших 3 місяців загальної мобілізації. А беручи до уваги те, що війна триває вже вісім місяців, вона - досить умовна.
Тож нині все залежить від свідомості наших громадян. Не варто пафосно розповідати про те, що ви колись можливо зробите і за яких умов, або чекати виклику із військкомату. Маєте бажання чи можливість - приходьте і служіть у лавах ЗСУ, аби разом перемогти ворога.
Джерело: газета “Вісті Борзнянщини” від 20.10.2022, Марина ГРИНЕНКО
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: мобілізація