Але аграрії сіють, орють і збирають. “Значить буде хліб і буде життя!” - вірить керівник ФГ “Інтер-Агро-База” Валерій Макуха.
Закінчився збір нового врожаю пшениці, інших зернових. Наприкінці вересня зазвичай проходить збирання соняшнику, пзііше —збирання кукурудзи. І хоч урожайність пшениці не нижче минулорічної, але це мало радує аграріїв, бо вони не можуть продати зерно - склади агропідприємств переповнені минулорічним збіжжям, а ціна така, що не вистачить покрити витрати. Про ситуацію, яка склалася в аграрному секторі, спілкуємося з керівником ФГ «Інтер-Агро-База» Валерієм Макухою.
- Валерію Васильовичу, як ваше підприємство вирішує питання продажу зерна. Чи багато його лишилося з минулого року?
- На сьогодні у складах підприємства зберігається 5,5 тонн кукурудзи та близько 2 тисяч тонн соняшнику.
- Чому не вдалося реалізувати збіжжя до того періоду, коли колони з російською військовою технікою перейшли кордон?
- Ніхто не спішив. У березні ми повинні були закривати левову частку кредитів і навмисно залишали зерно, щоб продати і закрити кредити. У нас були домовленості з трейдерами, тобто підписані контракти з внутрішніми фірмами, які в свою чергу мали контракти з Китаєм, Африканськими країнами і країнами ближнього Сходу. Все зерно йшло за кордон. Але почалася війна і все зупинилося. Ми ні кредитів не закрили, ні зерна не реалізували.
- Як зазвичай ви реалізовували зерно - своїм транспортом чи фірм, з якими заключали контракт?
- Такої величезної кількості транспорту, щоб вивезти все збіжжя, наше підприємство не має. Є транспорт, який працює на полях, який може виїжджати на ближні відстані. Є 4 фури, п’ята згоріла. Але 4 фури за 1 ходку вивезуть 100 тонн зерна. А ходка триває тиждень і більше. Тобто за місяць можна вивезти всього 300 тонн, а нам треба 3 тисячі тонн. Тому ми погоджуємося на умови трейдерів. Нам знімають витрати на транспортування з ціни зерна. Тобто ціна зерна в порту одна, а ціна з місця інша.
- Яка нині ціна?
- Ми відпускаємо пшеницю по 5 грн. Це набагато менше від її собівартості. Ми порахували, щоб виростити кукурудзу, собівартість її має бути 6 850 грн за тонну. Минулого року, у січні і грудні ми продавали пшеницю і кукурудзу по 7. І могли продати все зерно, але, повторюсь, навмисно залишали. Ніхто не міг подумати, що буде війна. Тоді курс долара був 27-28 і ми могли продати і по тому курсу закупити добрива, пально-мастильні матеріали, засоби захисту рослин, підживлення і т.д. А зараз курс виріс до 41,1. Вартість добрива теж виросла в рази.
Ось узяли кредит на 8 мільйонів, купили 8 машин добрива. Кинули його в землю і все. А колись треба буде віддавати кредити.
Пайовикам ми оголосили, що коштів виплачувати нема можливості і ми готові роздати зерном. Багато людей відгукнулися, особливо з сільської місцевості. Але ще багато пайовиків з Сосниці. Зерно рахували по 5 грн. за кілограм.
- Тож чи вдалося хоч раз вивезти зерно, порти відкриті ж?
- Ріпак продали, дякуючи нашому землякові Саші Драгунцову. Він зумів допомогти реалізувати частину ріпаку. Більше не беруть, вже 2 тижні як все зупинилось. Загалом реалізація зерна йде. Часткове відкриття українських портів не вирішило питання експорту зерна, зібраного на півночі України. Вивозять аграрії з Одеської області, Вінницької, Черкаської, Миколаївської - ті, що ближче до портів. У нас же порушена логістика, зірвані всі мости і до нас ніхто їхати не
хоче. Відстань і так велика, а нині вона збільшилась в рази за рахунок того, що потрібно об’їжджати.
До нас у травні привозили паливо із Чернівців. Водій надивився страхіть і сказав, що ніколи в житті більше сюди не приїде.
Я їздив у Румунію. Позаключав контракти, ціни вигідні, значно вищі, ніж у нас були до 24 лютого. Але дорога... Я виїжджав, то з їхнього боку черга була 14 км, з нашого - 31,5 км. Це місяць треба жити, щоб зробити одну ходку. Нема ніякого сенсу. На польському кордоні ще більші черги.
На сьогоднішній день стоїть питання як прискорити проїзд транспорту. Всі розуміють, що найближчим часом вивіз через порти буде неможливим. Домовленість буде скасована, бо вона була на 120 днів. Поки гарантом виступає президент Туреччини Ердоган. Він поставив свій флот і супроводжує зернові конвої. Коли Ердоган зніме свій флот, то все зупиниться.
- Чи сієте озимі культури? Які плани на наступний рік?
- Всі склади забиті до верхів. Ще якось, думаємо, вмістити соняшник. А про кукурудзу взагалі мови нема - більше того, що стоятиме до весни на полях.
Весною взяли кредити - посіяли ярі культури. Зараз набрались кредитів і сіємо озимі культури. Всього півтори тисячі гектарів. Вирішили, що треба сіяти. Площі не зменшуємо від минулорічних. Правда, весною не посіяли більше тисячі гектарів через залиті чи підтоплені поля і низьку місцевість. А загалом було посіяно 4 тисячі гектарів.
- Який цьогорічний урожай?
- Урожай на рівні минулого року. Озима пшениця дала 6 тонн 300 кг з гектара, яра - 5. На круг загалом вийшло 5,6 тонни.
- Чи не вирощуєте картоплі?
- Від неї давно відійшли. Ми хотіли повернутися до вирощування картоплі. Вже із фірмою «Грімме» заключили контракт на поставку необхідного обладнання. І якраз у минулому році нам запропонували купити господарство у Новгород-Сіверському районі, с. Блистова. Може, це і краще. І кошти, призначені на покупку обладнання пішли на викуп нового підприємства.
- Розкажіть про нове підприємство. Воно спеціалізується тільки на рослинництві чи і на тваринництві?
- Там було і тваринництво (корови, свині, вівці). Але коровам було по 19 років. Ми спробували, збитково. Ми замовили проектну документацію і хотіли будувати новий сучасний молочнотоварний комплекс будувати у Волинці. Проектна документація лежить, але все зупинилось. Тих корів ми реалізували. А на фермах у Блистовій почали реконструкцію. Але все зупинилось, працює лише охорона. Надалі хочемо там вирощувати м’ясне стадо.
- Чи не скорочуєте працівників?
Всі працюють, нікого не скорочували. Більше того, набираємо нових. Але якщо і далі так буде, не реалізуємо зерна, то у листопаді ми зупинимося. Тоді всі підуть до центру зайнятості і будемо чекати кращих часів.
- Чи є мобілізовані працівники?
- З підприємства мобілізовано 9 працівників. До 19 липня всім виплачували заробітну плату. По поверненню всіх жде приємний сюрприз - так вирішили на зборах.
- Скільки працівників задіяно нині на полях?
- На полях працює близько 20 чоловік. Працюємо цілодобово, і вночі. Сіємо, оремо і збираємо. Як і раніше, готуємо обіди, вечерю, а хто в ніч залишався - сніданок. Готуємося, що може бути гірше, але впевнені, що все буде добре. Ми заклали будівництво нових складських приміщень. Будуємо, сіємо - значить розвиваємося, значить буде хліб і буде життя!
- В добрий час.
Джерело: газета “Вісті Сосниччини” від 15.09.2022, Олена Кузьменко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.