27 вересня Смолинський торфобрикетний завод (Чернігівський район) відзначив своє 35-річчя — саме 27 вересня 1987 року із цього заводу (до речі, наймолодшого в Україні) вийшов перший брикет. Привітати підприємство з ювілеєм приїхало вище керівництво області — голова Чернігівської ОВА В'ячеслав Чаус і голова Чернігівської обласної ради Олена Дмитренко. І хоч, здавалося б, така подія має супроводжуватися лише позитивними емоціями, на їх фоні все одно повисла невизначеність — «Смолинторф» мають виставити на приватизацію.
На фото Валентина Огієнко під час візиту обласного керівництва
- Наш торфозавод відновив свою роботу буквально за тиждень після того, як Чернігівщину звільнили від російських окупантів, — говорить директорка Смолинського торфобрикетного заводу Валентина Огієнко. — Однак через воєнний стан працює він лише на половину своєї потужності. Якщо раніше ми працювали в кілька змін (і вдень, і вночі) й випускали понад 100 тонн брикету за добу. то зараз можемо випустити всього 50 тонн А попит на нашу продукцію є, і чималий.
І це не дивно, адже через агресію росії ситуація на паливному ринку України кардинально змінилася: оскільки не виключені перебої з постачанням газу, зріс попит і на всі види альтернативного палива. А торфобрикет — один із найвигідніших.
— До нас уже зверталися потенційні покупці з Дніпропетровської, Запорізької, Рівненської, Харківської та Миколаївської областей Такого попиту на нашу продукцію не було давно. Та поки ми не закриємо потреб Чернігівської області, продавати торфобрикет в інші не будемо, - запевняє Валентина Володимирівна.
Як і раніше, найбільшою проблемою Смолинського торфобрикетного заводу залишається застаріле обладнання — постійно доводиться виводити у ремонт прес, що виробляє сам торфобрикет.
- Так, недавно ми завершили плановий ремонт із заміни каналів преса. Старі канали були зношені, і це впливало на якість виробленої продукції. Однак в ідеалі цей прес треба замінити, каже Валентина Огієнко.
Ми вже знайшли хороший варіант у Дніпрі свого часу один із місцевих приватних підприємців купив два гідравлічних преси Б8232. щоб робиш брикети із соломи, втім, очевидно, щось пішло не за планом і на виробництві встановили лише один, а другий так і залишився запакованим. Зараз підприємство продає цей прес за 7 мільйонів гривень. Нам би він ідеально підійшов. Звісно, його вартість немала, але з прибутків, які отримує підприємство, ми, напевно, змогли б потроху на нього назбирати Крім того, допомогти з придбанням преса нам могла б Гончарівська ТГ на території якої розміщений завод. Єдина заковика через те що наше підприємство вже передане у Фонд держмайна для подальшої приватизації. вкладати в нього такі гроші зараз ніхто не буде.
На думку самих торфовиків. найкращим варіантом для збереження заводу була б передача його місцевій громаді. Це питання в області піднімалося вже не раз.
- Громада дійсно готова вкласти гроші в Смолинський торфобрикетний завод. - підтверджує голова Гончарівської ТГ Віталій Рудник. — За рахунок громади ми могли б збільшити статутний капітал підприємства, щоб воно мало змогу закупити необхідну техніку для налагодження виробництва. Та зробити це ми зможемо лише в тому разі, якщо завод буде в комунальній власності, а механізму передачі майна з державної в комунальну власність якраз-таки і немає.
Однак у цьому питанні нарешті є позитивні зрушення. 16 вересня лід час 11-ї сесії Чернігівської обласної ради восьмого скликання депутати ухвалили рішення про ініціювання питання щодо передачі з державної у спільну власність територіальних громад сіл, селищ і міст Чернігівської області єдиного майнового комплексу Державного підприємства «Чернігівторф» (до нього, крім Смолинського торфобрикетного заводу, входить ще й Ірванцівський торфозавод на Семенівщині). Депутати вирішили порушити клопотання про безоплатну передачу «Чернігівторфу» в підпорядкування області перед Кабінетом Міністрів України та Фондом державного майна України. Отож у смолинських торфовиків нарешті з’явилася надія.
— Під час відвідин нашого заводу керівництво області пообіцяло всіляко нас підтримувати, — говорить Валентина Огієнко. — Дуже приємно усвідомлювати, що обласна влада є нашим надійним союзником. Проте хотілось би. щоб до справи відстоювання цієї галузі приєдналися ще й народні депутати від Чернігівщини. Майбутнє в «Смолинторфу» - є. Зараз він забезпечує роботою 62 людини Проектувався ж завод аж на 120 робочих місць. Якби ми могли розвиватися — оновлювати обладнання, збільшувати виробництво, від цього виграли б усі: і держава, яка могла б забезпечити відносно дешевим паливом об'єкти соціальної інфраструктури, і пересічні українці, які мали б змогу купувати торфобрикет для власних потреб, і громада, на території якої працювало 6 прибуткове підприємство, і самі торфовики, які вже багато років живуть цим заводом.
Джерело: газета “Гарт” від 13.10.2022, Катерина ДРОЗДОВА
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Смолинторф, ювілей, Огієнко