Коли в перші дні повномасштабного вторгнення окупанти спробували зайти в Замглай Ріпкинської ТГ, місцеві мешканці зібралися гуртом і не пустили їх. Готові були навіть кидатися під танки. Опісля зразу ж спорудили барикади, щоб завадити повторним спробам росіян прорватися. Вражені таким шаленим спротивом, рашисти майже місяць не наважувалися заходити в селище. Другу спробу зробили лише наприкінці березня. А щоб зламати опір людей, вивезли старосту в комендатуру, де півтори доби утримували в холодному підвалі, били і погрожували розправою, якщо не видасть активістів і позицій ЗСУ. Та 55-річний Олександр Красківський нікого не здав. Додому повернувся синій від побоїв, але живий. Про те, що йому довелося пережити, розповів нам під час зустрічі.
На фото Олександр Красківський наступного дня після катувань
Замглай усього за 30 кілометрів від Білорусі. Незважаючи на близькість до кордону, вранці 24 лютого люди не побоялися прийти на сход села. Першим ділом вирішили створити загін місцевої самооборони. Усі, хто захотів до нього вступити, зібралися в кабінеті старости. Там визначили основні пріоритети, роботи: боротьбу з мародерством і забезпечення селища продуктами харчування.
— Ми стали збиратися щодня о 8.00 і обговорювати поточну ситуацію. Так було 25 і 26 лютого. А 27-го вперше зустрілися з окупантами. - розказує Олександр Сергійович.
- Наші хлопці, які наглядали за дорогою, повідомили, що в бік Замглая іде ворожа колона. Один із наших зумів повалити дерево на в'їзді в селище, ним виграв час. Зібравши, швидко людей, ми гуртом рушили назустріч колоні. Коли підійшли до попаленого дерева, росіяни крикнули: “Стійте!”. На перемовини пішов я і ще з десяток активістів. З боку росіян вийшов один військовий. Сказав, що говоритиме з головним. Тож я, як староста, взявся вести розмову.
Пояснив. що в нашому селищі багато людей похилого віку, с будинок-інтернат і що ми не хочемо бачити тут російські війська. На що окупант запитав: "Ви нам ходу не дасте?» Ми відповіли, що ні. І додали, що навіть готові кидатися під танки. -Тоді я доповім своєму начальству. Що воно вирішить, те й робитимемо, - заявив росіянин і пішов. Окупанти постояли ще хвилин 20, а тоді розвернулися й поїхали назад.
Після цього випадку місцеві взялися барикадувати село. Повалили на дорогу ще кілька дерев, встановили бетонні блоки, накидали шин, мішків із піском. У центрі селища облаштували дзвін (із кисневого балона). щоб у разі чого швидко зібратися і знову зустріти окупантів живим щитом.
— Майже місяць росіяни навіть не намагалися зайти в Замглай. Можливо, ще й тому, що я входив у переговорну групу, яка щодня зустрічалася на залізничному мосту в Ріпках з російським комендантом, — розмірковує староста. — Як звали того полковника, навіть не знаю. Він назвав лише свій позивний — “Закон”. Завжди був у балаклаві і на зустрічах ми домовлялися про те, щоб росіяни пропускали наш транспорт, який розвозив продовольство територією громади. Для цього щоразу записували на аркуші, якою машиною, хто і куди везтиме продукти. Із Замглая їздили двоє: Сергій Сусло щодня возив молоко із сусідніх Буянок (власниця ферми Оксана Герасенко давала нам його безкоштовно), а Сергій Ручко - хліб із Ріпок. Потім одні волонтери роздавали молоко но базарі, а інші розносили людям по пів хлібинки по хатах. Принагідно хочу сказати величезне спасибі всім, хто брав участь у забезпеченні селища продуктами.
23 березня окупанти знову спробували прорватися в Замглай. Селищем зазвучав дзвін. Люди швидко зібралися біля старостату і рушили до барикад.
— Я йшов попереду, за мною - чоловіки, а за ними — жінки. Дійшовши до головної барикади, я попросив односельців зупинитися, а сам пішов на перемовини. Як з’ясувалося згодом, біля барикад уже був Сергій Сусло, який випадково опинився на місці першим. Він спробував заговорити з окупантами, але його побили і завели за бронетехніку. Та я про цс не знав, — пригадує Олександр Красківський.
— Коли підійшов, то по світло-сірій формі зрозумів, що там стоять не військові, з ефесбешннки. Вони були я балаклавах. Я лише встиг сказати, що їх тут ніхто не хоче бачити, після чого один як відрізав: “Забираємо!”
- Вони приставили мені до голови автомат, накинули мішок на голову, а руки зв'язали пластиковою стяжкою. Потім посадили в автомобіль і кудись повезли. Коли завели в підвал, то я здогадався, що ми у школі в сусідньому Вишневому. Бо їхали недовго, а неподалік підвальне приміщення є лише там.
У школі росіяни облаштували комендатуру, а підвал використовували для допитів і катувань.
— Мене зразу почали бити по ногах. Коли я впав, то пластиковий “браслет” на руках розірвався. Тож руки зв'язали скотчем, — продовжує староста. — Лупцювали десь півгодини. Я не міг зрозуміти, чому гатять тільки по ногах. Та коли вони так набрякли, що я не міг встати, все стало ясно. Потім почали допит: “Чому збираєтеся щоранку? Яку інформацію збираєте і кому передаєте? Де стоять ЗСУ?»
Я намагався запевнити їх, що ми нікому нічого не передаємо. Пояснював, що навіть немає зв’язку, щоб це робити. Аж тут заходить інша група. Ці вже били й по ногах, і по печінці, і по нирках. А ще клали мої руки на стіл і лякали, що відріжуть пальці. Грозилися вбити рідних. В якусь мить мішок трохи зліз з очей і я побачив зашморг на трубі. Видно, на ньому підвішували бранців за руки. Обидві групи били«професійно» - так, щоб і кісток не зламати і щоб сильно боліло. Після допиту мене під руки завели в кімнатку і кинули на бушлат, який лежав на підлозі. Там я нарешті зняв мішок, перегриз скотч і звільнив руки. У кишенях бушлата знайшов гайковий ключ і коробку сірників. Коли запалив сірника, то роздивився кімнату: вона була всього півтора на півтора метра і з єдиним виходом. У ній і провів ніч. Заснути в тій холоднечі було нереально. Промерз до кісток. До того ж кожних пів години до мене приходили військові, гупали у двері й запитували, чи живий. І так до самого ранку.
Наступного дня старосту ще раз повели па допит. Знову наділи на голову мішок і гамселили.
— Цього разу били по вухах. Казали: "Ти обов'язково маєш надати нам списки проукраїнських активістів”.
- Намагалися схилити до співпраці. Потім витягни на вулицю, закинули в бронеавтомобіль і повезли в Ріпки до мосту, де збиралася переговорна група. Там пересадили в машину до коменданта Той сказав: “Війна є війна. Але ви не хвилюйтеся: ваша республіка як називалася Україна, так і називатиметься. І тризуб, і прапор будуть. Тільки з іншою владою. Без бандерівців». Коли переговори скінчилися, мене витяти з машини і передали, нашим.
Олександрові Сергійовичу одразу запропонували поїхати в лікарню, та він відмовився.
— Я лікарів боюся більше, ніж ефесбешників, — віджартовується. — Тож повернувся додому. Там набрав гарячу ванну, відігрівся. А наступного дня взяв участь у зборах нашої самооборони. Хотів своїм прикладом підбадьорити хлопців.
— Що з барикадами? Рашисти їх розібрали?
— Ні. Того дня (23 березня) вони хотіли поїхати на територію нашого училища і перевірити, що зберігається в ангарах. Тож після того як мене викрали, люди провезли кількох росіян повз барикади, ті все перевірили і повернулися. А наступного дня, щоб не провокувати окупантів, ми розсунули барикади. Після цього рашисти кілька разів заїжджали до нас, але тут не зупинялися.
— Після пережитого люди називають Вас героєм...
— Я себе героєм не вважаю. Героїчним є все наше селище, яке в такий час згуртувалося і кожен допомагав чим міг. Ми не роз'їхалися хто куди, не допустили жодного випадку мародерства. Чернігову присвоїли звання “Місто-герой", а я назвав би Замглай селищем-героєм.
Джерело: газета “Гарт” від 18.08.2022, Олексій ПРИЩЕПА, смт Замглай на Ріпкинщині. Фото з альбому Олександра Краківського
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Красківський, Замглай