Пригадуються ті часи, коли «Телеком» у Коропі був потужною організацією.
Тоді радіо було у кожній хаті. Та й стаціонарних телефонів у домівках було багацько. Раніше багато людей мали роботу у цій структурі. Але йшли роки, і все мінялося. Сьогодні при роботі залишилися одиниці. Спершу відмерло дротове радіо. Як люди переймалися, скільки нарад у райдержадміністрації відбулося з цього приводу. Потім потихеньку стала зменшуватися і кількість стаціонарних телефонів, на зміну прийшли мобільні, які впевнено ввійшли у наше життя і майже витіснили стаціонарну телефонію. Ми побували на дільниці «Укртелекому» у Коропі, аби отримати відповіді на свої питання. Колись тут пульсувало життя, зараз усе по-іншому. Усі працівники - на виїздах. Але керівника дільниці Владислава Петровича Кривенка застали на місці. З ним і розмова.
Курс - на оптичний інтернет
- Зараз ми відносимося до Чернігівської філії Акціонерного товариства «Укртелеком», яка поділена на дільниці. Коропщина ввійшла до Бахмацької дільниці мережі доступу, а разом із нами і Борзнянщина. Сьогодні, оскільки у Бахмачі розрахувався керівник, мене призначено очолювати Бахмацьку дільницю, хоча знаходжуся я тут, у Коропі, - розповідає Владислав Петрович.
У наші обов'язки входить обслуговування стаціонарних телефонів, які у нас залишилися, та інтернет на території колишнього Коропського району. Частина споживачів має інтернет, який подається по телефонних кабелях, а жителі Коропа та Риботина - швидкісний оптичний. Починали тягнути оптику позаминулого року. Тоді підключили частину Коропа та 200 абонентів по Риботину. Минулоріч оптичним інтернетом охопили весь Короп - приблизно 500 споживачів уже отримують оптичний інтернет.
- А яка різниця між цими інтернетами і чи варто міняти один на інший?
- Звичайно, варто. Адже інтернет, який іде по телефонних кабелях, дуже скоро відійде у минуле. Уже і телефонів мало залишилося, та й утримування ліній дорого обходиться. Я вже не кажу за якість, в оптичного інтернету швидкість необмежена, вибирай, яку хочеш. Здебільшого люди замовляють 50-100 мегабіт, хоча дехто і 200. А звичайний інтернет тягне максимум 20 мегабіт.
- Чула нарікання, що у декого й оптичний інтернет погано приймає сигнал.
- То не інтернет винен. Причина у роутері, який роздає вай-фай. Роутерами «Укртелеком» абонентів забезпечує, але вони недорогі, у кого є проблеми з вай-фаєм, треба замінити роутер на більш потужніший. Або ж користуватися інтернетом через кабель.
Буде і село з інтернетом
- Сьогодні у селах люди також хочуть мати якісний інтернет. Які перспективи?
- Запитання не за адресою. Ми виконавці, а плануванням і розвитком займаються інші люди. Отож коли буде інтернет у сільських мешканців,точно сказати не можу. Але, що він буде - то це точно. «Укртелеком» працює на розвиток і розширення мережі.
Наприкінці минулого року був проект Мінцифри, мається на увазі забезпечення швидкісним інтер-нетом інфраструктури населених пунктів. Тобто підведення інтернету до шкіл, ФАПів, старостатів, будинків культури, дитячих садків, пожежних частин. «Укртелеком» виграв тендер по п'яти селах. На сьогодні по Мінцифрі за державні кошти вже зроблені роботи в Атюші, Рождественському, Карильському, Билці, Оболонні, Вербі. У перспективі - розширятимемо сітку, забезпечуватимемо інтернетом і сільське населення у цих селах. Але коли це буде - не скажу, адже тягнути лінії - діло затратне.
- А як же інші села, окрім тих, які ви назвали. Чи буде у них швидкісний інтернет?
- В інші села, приміром, Оболоння, Городище, Вишеньки ввійшов інший провайдер, він виграв тендер. Там також проводяться роботи, тягнуть оптоволокно. У Понорниці також тягнуть оптику, але то не наше.
- Сьогодні ціна на оптичний інтернет у Коропі немала - від 300 гривень. У містах інтернет обходиться людям дешевше. Чому? А тому, що на Коропщині відсутня конкуренція. Крім як до «Укртелекому», немає до кого податися. Але ходять чутки, що у район має зайти ще інший провайдер?
- По суті, він уже зайшов зі сторони Атюші. Хто це - не знаю, але фактично він вже є.
- Це добре чи погано?
- Для людей, звісно, добре, бо конкуренція - рушій прогресу. Якщо зайде інший провайдер, ринок зменшується, бо кожен пропонує свої послуги і свою конкурентну ціну. Тоді і наша компанія буде переглядати свою цінову політику. Але це не моя компетенція. Тарифна політика і політика розвитку - це не наше. Ми займаємося експлуатацією мереж конкретних населених пунктів і підключенням. Хоча підключення веде підрядник, і ми до цього не маємо прямого відношення.
У селах - альтернативна телефонія
- Стаціонарний телефонний зв’язок відмирає. Сьогодні в селах залишилися лічені абоненти. Здебільшого старі люди, які звикли до звичайних телефонів 13 кнопочками. Молодші - всі з мобілками. Чи пропонує «Укртелеком» якусь альтернативу, чи буде як із радіо?
- Від стаціонарних телефонів люди все частіше відмовляються. У селах телефонних точок - на пальцях можна порахувати. А тому ми 14 сіл перевели на альтернативну телефонію. Зараз у всіх селах Коропщини, окрім Верби, Оболоння, Крисок, Деснянського та Билки, власникам стаціонарних телефонів абсолютно безкоштовно видали мобільні телефони. Але вони незвичні - в кишеню їх не покласти. Зроблені спеціально для людей, які звикли до своїх кнопочних телефонів. Зовнішньо вони схожі на стаціонарні. Але в них вставляється сім-карта, є під-зарядка. За абонентом зберігається номер телефону, ціна - як і була. Для людей нічого не змінилося, а навпаки телефон можна переносити куди завгодно. Єдине: не сплатив вчасно - зв'язку немає. Для нас -не треба обслуговувати старі лінії зв'язку, які часто виходять з ладу.
- І багато таких телефонів роздали людям?
- Близько трьохсот. Найбільше стаціонарних телефонів залишилося у Карильському - близько тридцяти, у великій Атюші - до десятка, в інших селах також лічені абоненти, а в деяких і взагалі 2-3. Короп та Понорницю на альтернативну телефонію не переводили, бо ще багато абонентів залишилося.
Владислав Кривенко демонструє мобільний телефон, який замінив стаціонарний
Телефонуйте на гарячу лінію
- Владиславе Петровичу, аби заявити про несправність, телефонуємо за звичкою на АТС, а телефон часто мовчить. Чому? І що робити?
- У нас зараз залишилося зовсім мало людей, і буває, що біля телефону нікого немає - всі на виїздах. Якщо у когось вийшов з ладу телефон чи зник інтернет, треба телефонувати тільки на номер гарячої лінії. Тоді ваша заявка автоматично реєструється у системі пошкоджень. Протягом 24 години ми повинні усунути несправність. У випадку, коли це зробити не вдається, людині перераховується абонентна плата за всі наступні дні. Телефонуйте за номерами 0-800506 -508, 0-800-506-800. Ці номери вказані у кожного у платіжках.
- І як - вам вдається протягом 24 годин усім усе відремонтувати?
- Не завжди. Велике навантаження. Адже лінії, які залишилися, старі вже. А ще і погодні умови, форс-мажори. Оптичний інтернет, як правило, псується через сторонні дії: дерево упало або люди самі пошкодили кабель, його перегинати не можна. Там дроти не металеві, які скрутив і все, треба обладнання, яке все зварить. А телефонні лінії дуже часто псуються. Нас тут залишилося шість чоловік, котрі задіяні на обслуговуванні ліній зв'язку. Є ще енергетик та спеціаліст, який обслуговує цифрові станції, вони підпорядковуються Мені, та провідний спеціаліст центру обслуговування абонентів, який займається продажем послуг фізичним особам. Усіх - дев'ять чоловік.
Зараз і послуги купуються
Тетяна Леонідівна Колодко
Є такий спеціаліст у Коропі, який займається продажем послуг та обслуговуванням клієнтів «Ук ртелекому». Це Тетяна Леонідівна Колодко. Якщо комусь треба підключити, відключити інтернет чи телебачення, отримати консультації з приводу тарифів чи акцій - це до неї. Працює з 8.30 до 12 години. Телефонувати можна за телефоном 2-14-90.
- Зараз у Коропі триває проект з покращення наших послуг з підключення оптичного інтернету і планується проведення оптики по всіх селах. По стаціонарних телефонах, скільки точок залишилося, даних не маю. Це раніше працювала економістом і у мене були всі цифри, зараз усе у загальній системі. Нині нові послуги: інтернет і телебачення, майбутнє за ними, - каже Тетяна Леонідівна.
Сьогодні ціна інтернету від «Укртелекому» стартує від 300 гривень на місяць. А ось у містах, де є конкуренція, там ціни нижчі. У нас же виходу немає: хочеш інтернет - шукай гроші. Щоправда, є такі у Коропі, хто не забажав переключатися на оптику. Кажуть, знайшли альтернативу - мобільний інтернет-зв'язок Київстару чи Лайфу. Але у нас не у всіх він «ловить». Зараз до оптичного інтернету підключають всіх за гривню. Видають і роутер із вай-фаєм. Повністю безкоштовно. Тільки підключайся. А ось перші абоненти оптики - три вулиці Коропа та Риботин - платили за підключення по 1200 гривень та і роутери самі купували. Образливо. Зараз в «Укртелекомі» акції для нових абонентів, тих, у кого раніше взагалі не було інтернету. А ось якщо ви переключилися з одного інтернету до іншого - акції немає. Щоправда, розповідає Тетяна Леонідівна, - «Укртелеком» пропонує постійно якісь акції. Вони міняються, і вона готова проконсультувати з цього приводу.
Колись у «Телекомі» працювало до трьохсот чоловік. Це було у дев'яностих роках - до від'єднання поштовиків. Зараз «Укрпошта» і «Укртелеком» - різні структури. Триває постійне скорочення поштовиків і зв'язківців. Що в перспективі чекає коропську дільницю «Укртелекому» і чи збережуться на роботі ті лічені спеціалісти, котрі спішать нам лагодити телефони та інтернет? Адже скоро відімруть стаціонарні телефони, усіх переведуть на оптичний інтернет, лінії якого більш надійніші і довговічніші. А за довідками чи консультаціями звертатимемося не до місцевого спеціаліста, а до кол-центру. До цього йде. Але все ж надіятися треба на краще.
Коропська газета «Нові горизонти» №2 (9324) від 14 січня 2022, Людмила Ковальчук
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Укртелеком, телефон, Короп, Кривенко