GOROD.cn.ua

Богдан Кец: «Знайдені в Нових Млинах ікони реставрації не підлягають і будуть утилізовані»

 

Минув рік від часу виявлення в Нових Млинах сенсаційної знахідки: стародавніх ікон знесеної в тридцятих роках Миколаївської церкви, з котрих були побудовані... перегородки в дільничній лікарні. Нагадаємо, що таємницю розкрито для молодшого покоління лише після того, як почали розбирати залишки недогорілого шістнадцять років тому приміщення.

Була тоді думка частину ікон передати Свято-Троїцькій церкві, реставрувати, рештки інших, котрі збереглися гірше, помістити в сільський музей.

«Вісті Борзнянщини» присвятили цій темі кілька публікацій. І ось ми напередодні Різдва Христового знову в Нових Млинах. Яка дальша доля святинь?


Отець Богдан з відновленим образом Плащаниці

Настоятель храму отець Богдан Кец люб’язно підвів до знахідок. «На жаль, висновок реставраторів невтішній. Ікони надто потерпіли не тільки від наруги над ними, а й, можливо, від демонтажу перегородок, тож реставрації не підлягають. Єдине, що тут можна зробити - відносно краще збережений образ Пресвятої Богородиці трохи висвітлити, помістити в раму зі склом і зробити його доступним для вшанування, - каже батюшка. - А оскільки з музеєм не вийшло, то залишається єдиний шлях -утилізація святих уламків. Проте робити це слід благочестивим чином - спалити і попіл закопати у відповідному місці або пустити на воду. Ці рештки не повинні топтатись ногами і осквернятись. Цим займемось із весняним потеплінням».

Що ж, якщо навіть одна врятована і відремонтована ікона збережеться, то й вона послужить актом каяття нащадків за діла предків.

Та все ж реставраційні роботи в церкві ведуться. Справа в тім, що в безбожні часи чи й пізніше більшість ікон через різні обставини були піддані, так би мовити, рукотворному оновленню або навіть переписуванню. Некомпетентні в іконописі, непрофесійні як художники, місцеві «реставратори» брались їх підмальовувати, писати на ликах святих інших святих, чим спотворили образи неабияк, що дало підстави правлячому архієрею одного разу під час пастирського візиту до Нових Млинів тільки розвести руками: «Хто вам так зіпсував ікони?».

До приведення їх до канонічних вимог руки дійшли тільки зараз. Отець Богдан в умовах безгрошів’я намагається використати бодай найменшу можливість повернути іконам належний вигляд. Так, борзнянський художник Олександр Цилюрик відновив уже три образи. За нинішніх можливостей робота розтягнеться на довжелезні роки, та, як кажуть, важка справа - початок.

А ще в настоятеля є глибинна мрія -розписати стіни фресками, як у Борзні. Чи здійсниться ця мрія для Нових Млинів? Усе залежить не тільки від священика, а й від самих парафіян, котрі мусять узять в майбутнє з минулого правильний урок, що випливає з недавнього обретіння сплюндрованих ікон, що спонукало предків створювати ці ікони, будувати храми на землі і в серцях. Так що ставити крапку в цій справі не можна. Хоча б тому, що нам удалося виявити в новомлинівських реаліях цікаве підтвердження цим думкам. Яке саме? Дочекайтеся наступного номера газети, бо це вже дещо інша історія.

Районна газета «Вісті Борзнянщини» №2 (9976) від 8 січня 2022, Михайло Москаленко

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: НовіМлини, ікони