«Вісник» уже писав, як харчуватися після «ковіду». Раціон має бути різноманітним, багатим на вітаміни, мікроелементи, корисні вуглеводи, білки та жири.
Читачі доповнюють: для легень (при «ковіді» найчастіше страждають легені) необхідні тваринні жири. Сметана, вершки, масло та сало. Адже легені складаються з альвеол. Дрібнесеньких кульок. А для того, щоб альвеоли дійсно були кульками, щоб вони не зморщувалися та не злипалися, потрібен жир. Як тут не згадати народні методи лікування, коли льогочникам радили їсти калорійне та жирне.
Але не все так однозначно. Усе добре в міру, і жири — теж. Навіть для тих, у кого слабкі легені, хто схильний до бронхітів та пневмоній чи й до туберкульозу.
— Тваринні жири дуже корисні та лікувальні — таке повір’я було щодо лікування туберкульозу та легеневих захворювань, — говорить Ілля Колесников. Працював хірургом в обласному протитуберкульозному диспансері, нині на пенсії. — Особливо борсуковий жир, собачий. Нібито вони сприяють регенерації легень.
Жири були популярними в лікуванні 50 років тому, коли ще не винайшли сучасних протитуберкульозних препаратів, бракувало антибіотиків. Навіть я застав цей час. Тоді вважалося, що туберкульоз — захворювання бідних. Хоча і багаті хворіли.
Я займався офіційною медициною. І як хірург, який спеціалізувався на даній патології, — не бачив різниці. Я в руках тримав ті частини легень, які видаляв, тисячі разів. І щоб помагав чи не помагав жир, який привозили з Півночі, — тоді ще Радянський Союз був — не помічав. Я бачив, що ефект був від конкретної терапії, антибіотиків туберкульозних.
— Але ж для нормальної роботи легень необхідний жир? — допитуюся.
— Відомий хірург Микола Амосов був проти жирів, бо через них засмічуються судини. У нього була, не можна так, звичайно, казати, мулька щодо жирів. Він бігав, ходив, голодував, щоб підтримувати нормальну вагу. Щоб тренувати серце та легені. А жири — це зайва вага, навантаження на печінку та судини.
Особисто для себе — я на своєму організмі відчув, що тваринні жири не є необхідними. Я міг кілька місяців абсолютно не вживати їх. Тваринних. Це було ще в моєму середньому віці. А рослинні жири вживав. Різні.
— Оливкова олія — її користь, певно, перебільшена для нашого регіону.
— Випередили мої слова. Для нашого регіону соняшникова олія — головний продукт. Та навіть рослинні жири, не кажучи вже про тваринні, корисні в міру.
* * *
У тему
Якщо ви боїтеся погладшати від вживання жирного, випийте перед їжею 50 грамів коньяку. Він вгамує відчуття страху.
* * *
Чоловік закашлявся в автобусі. Сусід: — У вас коронавірус?
Чоловік: — Та ні, що ви! У мене туберкульоз!
Сусід: — Ну слава Богу!
* * *
Схоже, від коронавірусу найбільше постраждає популяція борсуків. Хто ще рік тому міг припустити, що так переплутаються причинно-наслідкові зв’язки?
«ВісникЧ» №51 (1858) від 23 грудня 2021, Тамара Кравченко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Колесников, здоров'я, тваринні, жири