GOROD.cn.ua

Світлана Допєрапа два роки добивалася забрати дітей до себе в Польщу

 

28-річна Світлана Допєрапа з села Стара Талалаївка на Талалаївщині нині щаслива. її найрідніші люди — дев’ятирічний син Максим і шестирічна донька Злата — зараз з нею живуть у Польщі. Привітати з днем народження (обидва у вересні) і провідати онуків та доньку туди ж приїхала 65-річна Марія Савицька. Раніше діти жили з нею.



А Світлана розривалася між двома країнами і випрошувала в колишнього чоловіка Владислава Сюра нотаріально посвідченого дозволу на вивіз дітей за кордон.

Про те, як пройшла всі кола «пекла» і таки отримала дозвіл, Світлана розповіла з Польщі по вайберу.

З чоловіком не склалося

— Спочатку ми з першим чоловіком жили непогано. Народився син. Згодом я завагітніла донькою. Здавалося б, живіть, радійте. Та зради і гулянки чоловіка поставили крапку в наших стосунках. Я нічого не вигадую. До цього часу бережу газету «Вісник Ч», де у статті про нічний клуб «Космос» у Ніжині Владислав розповідає: «Прийшли з братом Сергієм. Якщо п’єм, то полторашка (півтори тисячі гривень) стабільно летить. Відпочиваю так, що потім місяць з боргами розплачуюсь». Стало не сила терпіти. Златці не було і двох тижнів, коли я забрала дітей, речі і переїхала до мами, — пригадує Світлана. — Згодом подала на розлучення. Владислав не був проти. Коли він приїхав на суд у Талалаївку, то дітей навіть не навідав.

На аліменти я відразу не подала, сподівалася, що так допомагатиме дітям. На жаль, він не давав ні копійки. Я його запросила на пострижини, коли доньці був рік. Приїхав, побачився з кумами. Максим за татком дуже скучив, хотів погратися. А той сказав, що сходить до туалету, і не повернувся. Дитина розстроїлася. Після року Златки я подала на аліменти. Колишній показував, що він безробітний. Присудили по 450 гривень платити. Він то платив, то по кілька місяців ні. А дітей же треба одягати, годувати. Якби не рідна сестра Оксана Коломайко і її чоловік Олег, величезне їм спасибі, не знаю, як би впоралася. В лікарню треба дитину відвезти, біжу до них.

Дітки підростали, росли і їх потреби. Як і кожна мама, старалася їм дати все необхідне. Поїхала на роботу до Києва. Але якщо винаймати житло, платити за проїзд від Талалаївки до Києва і назад, тих п’яти тисяч гривень, що отримувала на той час, було замало. І я зважилася поїхати до Польщі на заробітки. Серце краялося, бо дуже сумувала за дітьми, а вони за мною. Поміняла не одну роботу, бо жоден роботодавець не буде тримати працівницю, яка кожні два місяці зривалася, щоб поїхати в Україну до дітей. А я інакше не могла. Хоча знала, їм з мамою і з підтримкою сестри добре. Але все ж бракує мами. Віза до Польщі видається на пів року. Та я повністю не використовувала. Попрацюю кілька місяців і лечу до дітей. Побуду з ними місяців зо два і купую нову візу через посередників або і без них. Знайшла роботу в художній майстерні, розфарбовувала різні фігури.



«Копа в дупу»

— Світлано, ви там зустріли нинішнього чоловіка — поляка Ернеста Допєрала?

— Де і як ми познайомилися — це секрет. Я вдячна долі, що звела з чоловіком, який покохав мене і прийняв моїх дітей.

Умови життя в Польщі і в Україні різні. І метатися туди-сюди накладно. А без дітей я себе не уявляю. Тому ще до того, як ми одружилися з Ернестом, хотіла забрати сина і доньку, аби Максимчик там пішов до першого класу. Однак колишній чоловік не давав дозволу, і ніякі умовляння не діяли. Було, у відчаї сказала, що готова відмовитися від аліментів, якби дозволив забрати дітей з собою. Ні в яку. Аргументував тим, що я можу передумати і знову подати на аліменти. Куди я тільки не кидалася. Сюр то не брав слухавки, то не з’являвся на зустрічі, то переносив їх. Я навіть долучилася до їнтернет-спільноти «Дитина має право». Кожен з батьків, який там був, мав своє накопичене горе і ним ділився. Я ж потребувала не співчуття, а реальної допомоги.

Я зверталася до сільради Старої Талалаївки, ї мені надавали позитивні висновки стосовно того, яка я мама, і що батько не приймає участі у вихованні дітей. Секретар сільради Наталія Острішко мене підтримувала. У селі ж все на виду.

Я винаймала адвокатів, а їх послуги недешеві. Але досягти домовленості не вдавалося. Деякі з них повертали гроші, бо не могли зарадити в цій ситуації. Оскільки колишній чоловік не приймав участі у вихованні дітей, я зважилася на позбавлення його батьківських прав. Перед тим як йти до суду, потрібен був висновок органу опіки та піклування Талалаївської райдержадміністрації про доцільність (недоцільність) позбавлення Владислава Сюра батьківських прав. Комісія засідала, в ній — і моя двоюрідна сестра. Аби не було конфлікту інтересів, вона заявила самовідвід. Голоси членів комісії розділилися чотири на чотири. Навіщо така комісія з рівним числом членів? Заступник голови адміністрації голосувала проти. Ці чиновники не допомагають простим людям, як я, які хочуть своїм дітям дати краще майбутнє. А лише сидять у кабінетах і заробляють собі стаж. Комісія у своєму висновку питання щодо позбавлення Сюра батьківських прав залишила на розсуд суду. Цим рішенням вони «умили руки». А мені копа в дулу дали, це польською, а українською — носака під сраку.

Дозвіл на рік

Коли зібралася комісія, колишній приїхав весь такий крутий. А дітям, не те що якогось подарунка, цукерки не привіз. Говорив, що йому заважає теща. Діти у школі, у дитсадку, її там немає, іди до них, зустрічайтеся. Не поїхав... Скільки я вистраждала за два роки боротьби, словами не описати.

Син пішов у селі до першого класу. Юристи мені говорили, що без дозволу батька я зможу забрати дітей, коли він буде позбавлений батьківських прав. А це можливо лише через суд. А суди можуть тягнутися роками: апеляція, касація. Та є Бог на світі. Я і сестра упрошували Владислава. І Юрій Луєнко, адвокат з Ніжина, котрий представляв мої інтереси, величезне йому спасибі, знайшов аргументи переконати Сюра дати дозвіл. І він його таки дав, правда, на рік. На той час я вже була заміжня. У дітей склалися добрі відносини з Ернестом, який приїздив до України. Я за добу зібрала дітей і вирушили до Польщі.

— Син швидко вивчив мову, ходить тут до третього класу. У селі до школи йому було добиратися три кілометри. Донька теж освоїлася, відвідує приватний дитсадок. У неї стільки подружок, яких вона запрошує в гості, що я вже замучилася пекти тортики. Живемо у двокімнатній квартирі, 60 квадратних метрів. Школа, дитсадок, супермаркет, аптека, відділення банку — все поряд. Як згадаю, щоб зняти гроші з картки, треба було їхати до банкомата в Талалаївку. У Польщі, до яких би інстанцій не зверталася, немає такої бюрократії, як в Україні. Якщо не можуть зарадити, то. порадять, куди йти далі. Ніхто не зазирає у твої кишені, і я, і діти вже отримали «карту побиту» (це документ, що дає право на легальне перебування в країні. — Авт.). Громадянство отримаю за кілька років. Польську мову вже знаю. Граматику вивчила. Інструкції, документи читаю і розумію. Вже навіть думаю польською.

— Світлано, чи треба в польську школу здавати гроші?

— Садочок, куди ходить Злата, приватний, за нього потрібно платити в місяць 500 злотих. Це десь 3,5 тисячі гривень. У державний ми не змогли потрапити, оскільки туди потрібно записуватися за рік. Перипетії з виїздом з України завадили.

Щодо школи, то гроші потрібно здавати. Щоб були канцтовари у всіх у класі однакові —150 злотих, 110 злотих — обов’язкова страховка (не дай Боже, що трапиться з дитиною), спільна каса —100 злотих і т. д. Я зараз не працюю, займаюся виключно родиною. Хочу влаштуватися за спеціальністю — я геодезист. Але потрібно підтвердження диплома, здати екзамени. Та до цього ще руки не дійшли. Чоловік працює за комп’ютером, на керівній посаді.

Якби я жила в Україні з дітьми за 450 чи 900 гривень аліментів, то вже б здохла. А тут басейн поряд. Щосуботи різні екскурсії для дітей. Це зовсім інше життя.

У Ернеста від першого шлюбу є доросла донька.

— Чи плануєте спільних дітей?

— Як Бог дасть.

— Чого бракує в Польщі?

— Маминого варення (його не можна перевозити через кордон). Діти часто з вдячністю згадують і школу, і завідувачку дитсадка Ларису Кушим, виховательку Валентину Клименчук та няню Ларису Негодько.

І сестри бракує. Вони з чоловіком вже стільки для мене зробили, і ще їй доведеться зробити. Я виписала на неї нотаріальну довіреність представляти мої інтереси в Україні. А в Оксани своїх клопотів чимало. І четверо дітей: одне з яких під опікою.

«Везла з Прилук коровай»

— Сподіваюся, впораюся, — гукає 43-річна Оксана Коломайко, яка весь час слухала нашу розмову. — Я зроблю все, аби твої діти мали щасливе життя. Ось, гляньте, — показує на телефоні фото Максима і Златки. — Коли Света була в Польщі, вони скучали. Ми з чоловіком возили їх в піцерію в Ромни, на атракціони. Та діти однак виглядали сумними. А ось у Польщі перед школою з друзями вони усміхнені.

Я вже скучила за племінниками. Сподіваюся, що таки зможу вирватися до них. Вже була одного разу в Польщі. їздила на 25-річчя сестри. Знала, що не можна ввозити хлібобулочні вироби. Та замовила в Прилуках коровай, аби порадувати Свету і її гостей. їхала автобусом. Водій хороший попався. Він був і за перекладача, і за консультанта. В автобусі всі казали — заберуть коровай у тебе. Було страшно, та я відказувала: «Як заберуть, так хоч поїдять смачненького». Доходжу до паспортного контролю, поклала на стрічку багаж, а ручну кладь лишила в себе. Щось жіночка на контролі питає, а я не розумію. Мене врятувала печатка в паспорті, що я вже виїздила за кордон, і мамина молитва, яку вона читала, знаючи де я. І пакет не перевірили. Я ще, до речі, пачечку нашої згущенки прихопила. Свєта ж у нас солодкоїжка.

Польща мене вразила. Там у неділю загальний вихідний, і всі відпочивають. Крамниці зачинені. А не як у нас, всі бігають на закупи. Якщо ти говориш чистою українською, без русизмів і суржику, тебе зрозуміють, допоможуть і підкажуть. Там за одну місячну зарплату простий працівник може купити бувшу в користуванні машину. Зайшла до фастфуду. Дивлюся, лежать на підлозі телефони, заряджаються. їх не бачать власники, які сидять за столиками, і відеокамери теж. І їх не крадуть. Була вражена, що люди такі довірливі. А поляки пояснили: їхні не крадуть, крадуть українці. Повернулася. Прошу чоловіка: «Будь ласка, поїхали в Польщу». А він відповідає: «У нас і тут стабільна робота». Він агроном, я комірник.

— Оксано, у вас тут місія допомогти сестр , і діти.

— Сподіваюся порозумітися з Сюром. Хоча я його і чихвостила, що він, коли приїхав, і маленького гостинця дітям не привіз.

— Світлана сказала, у вас четверо дітей.

— Марії — 23 роки, вона вже працює і навчається разом з Олександром, якому 21, на агрономів у Національному університеті біоресурсів і природокористування. Аннушці — 12, Полінці буде чотири. Ми її тільки в лютому взяли під опіку. її мама хворіла і померла. Вона була мамою- одиначкою. Бабуся в літах. Оксана була моєю двоюрідною сестрою. В останні її дні ми були з нею поряд у реанімації. Доклали максимум зусиль для порятунку, на жаль...

Я завжди хотіла мати багато дітей. Проте, коли народжувала третю дитину, ледь не померла. Лікарі через проблеми зі здоров'ям заборонили мені знову мати дітей. Ще малим хрещеник потрапив тимчасово до притулку в Сумах. Ми з чоловіком їздили його провідувати. Возили смаколики, одяг. З розміром не вгадали.

І завідувачка сказала: «Хочете, підіть іншим діткам роздайте». Ми зайшли в групу, а там і чисто, і тепло. А вони дивляться на тебе, ручки тягнуть, мама... Я всіх не зможу обігріти, когось з них виділити. Тоді вже подумувала взяти маля з дитбудинку. Мама в мене педагог, порадилася з нею. Вона перепитала, чи зможу я любити ту дитину як рідну, чи не буде в глибині душі холоду? І я задумалася. Та згодом дуже пожалкувала, що не взяла. З хрещеником все налагодилося. І коли Полінка осиротіла, я вирішила, що візьму її до себе.

— Оксано, чоловік не сказав: «Ти що, з дуба рухнула? Це ж велика відповідальність».

— Ні. Ми розуміємо один одного з пів слова. Навіть тспто майже однаково. За 24 роки, що прожили разом, ні разу не посварилися. Правда ж, зая? — звертається Оксана до чоловіка. — Ми не ділимо роботу на чоловічу та жіночу. Він може помити посуд, а я піти порубати дров. Ми споріднені душі, від самої історії знайомства. Мені було 19 років. Я приїхала до бабусі в село допомагати на городМ вперше в житті пішла до клубу. А там був Олег. Йому 20. Вранці він сказав своїй матері: «Я одружуюся». «А що, треба?» — поцікавилася вона. Подумала, що я вагітна. Хоча ми були знайомі лише добу. У свекрухи почалася істерика. А на третій день Олег заявив моїй мамі, що одружиться зі мною. Від такої новини вона знепритомніла. Одружилися ми через два місяці, бо він зламав руку. Операцію робили в Прилуках. Тільки відійшов від наркозу, каже: «Пішли купувати обручки». І ми пішли. Отака вава в голові в обох була.

Полінка мене називає мамулею, Олега — папулею. Здається, ми її любимо більше, ніж колись своїх малих дітей. Як згадую, свої щось попросять, відмахуєшся: «Я зараз зайнята, потім». А тут все кидаєш і летиш. Вона як сонечко в нашій сім'ї. Аннушка раніше просила братика чи сестричку. От і має.

Джерело: газета "ВісникЧ" №39 (1846) від 30 вересня 2021, Валентина Остерська

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: діти, Допєрапа, СтараТалалаївка, Талалаївщина