На Новгород-Сіверщині 24 варесня шестеро учнів смяцької школи потрапили в лікарню з харчовим отруєнням. Дітям зробилося зле близько 12-ї, прямо посеред уроків. Школярі переконані, що все через сардельки, якими їх годували в обід. Кажуть: вони були кислими. Адміністрація ж школи запевняв, що діти придбали зіпсований товар в одному з магазинів, розташованих неподалік.
Спершу каретою «швидкої» в райлікарню доправили чотирьох учнів (шестикласницю Сашу і п’ятикласника Владика — у реанімацію, а Євгенію Із 6-го класу і Микиту з 5-го — в дитяче відділення). Згодом привезли ще двох — п’ятикласника (у якого виявився позитивним тест на ковід) і дівчинку з четвертого класу. Проте їх не госпіталізовували.
У райлікарню ми навідалися 27 вересня. Діти були ще там. Почувалися добре. Свого сина Владика якраз провідував Андрій Комендант:
Мені подзвонив директор школи, сказав, що мого сина забрала «швидка». Причини не пояснював. Це я вже у лікарні уточнив, що в сина харчове отруєння. Владик дві години пробув у реанімації, а потім його перевели в дитяче відділення. Слава богу, син уже почувається добре.
Почувши нашу розмову, до нас підбігають шестикласниці Саша і Женя, які теж отруїлися того дня.
— Це все через сардельки. Вони були якісь кислі, і немов резинові. Ми не хотіли їх їсти, але нас змусила завуч Марина Іванівна. Казала: «Не з'їсте — не підете». Хоч ми їй говорили, що сардельки погані, та у відповідь лише: «Ви не перебирайте, а їжте», — розказують дівчата. — Після того як поїли, минуло хвилин 20 і нам стало погано. Заболів живіт, потім голова, почало трусити. Сказали про це вчителю. Він покликав директора, і нас забрали в медпункт. Виявилося, що там уже мало не весь п'ятий клас. Викликали «швидку». В лікарню забрали не всіх. Декому полегшало, а хтось просто побоявся їхати сюди, тож їхні рідні написали відмову і забрали їх додому. Директор сказав, буцімто ми купили в магазині шоколадку і нам через неї зробилося погано. А вчителі стали запевняти наших однокласників, що в нас коронавірус. Про сардельки ніхто й не обмовився. Хоча блювали ми саме ними. А шоколаду ніякого взагалі не їли.
Телефоном ми поспілкувалися також із батьками дівчат.
— 3 директором школи ніяк не вдається поговорити. Від інших же батьків я чула, що він начебто підмовляв дітей, що все через шоколадку з магазину. Проте моя дитина їсть лише в їдальні. Бо я даю їй рівно 10 гривень, яких вистачає тільки на обід, — пояснює мама Саші Валентина Білозор.
А ось батько Жені — Іван Горбатенко — додав, що раніше вже були випадки, коли дітям ставало зле: — Минулого року траплялося таке, що в школярів боліли животи. І батьки не могли зрозуміти, чому. Щодо сардельок, то їх взагалі заборонено давати у школах. Хто його знає, свіжі вони чи ні? Може, вже почали псуватися і дісталися нашим дітям. Я був у реанімації І знаю, що дочка блювала саме сарделькою, а не якимись сухариками чи шоколадом. У школі ж, кого не спитай, усі мовчать, нічого не пояснюють. Мабуть, через відкрите кримінальне провадження.
Стан школярів нам прокоментував лікар- педіатр КНП «Новгород-Сіверська центральна районна лікарня» Олександр Черток:
— Коли дітей тільки-но привезли, то в них були головний біль, нудота, блювота. Двоє скаржилися на біль у животі. Ми діагностували харчову гоксикоінфекцію. Промили дітям шлунки, дали сорбентів, прокапали, і вже до вечора того ж дня вони бігали по палаті. Контрольні аналізи підтверджують, що все нормально. Не сьогодні-завтра випишемо.
— Діти отруїлися сардельками?
— Можливо, однак точно ми не можемо сказати. Вони дружно грішать на сардельки, але в магазинах часто купують різну гидоту на кшталт швидкорозчинної локшини, сухариків чи солодких газованих напоїв.
Подробиці інциденту ми спробували дізнатися в смяцькій школі. Пускати всередину нас відмовилися, посилаючись на карантинні заходи. Втім директор Тимофій Ковальчук вийшов до нас на ганок і погодився про всё розказати:
Директор Ковальчук Тимофій Сергійович
— Там більше цирку, ніж отруєння. Бо діти вже за дві години після того, як їх привезли в лікарню, «виносили» там усе. Двох поклали в реанімацію лише тому, що в дитячому відділенні не було місця. Це мені телефоном пояснив Олександр Черток. І заспокоїв, що отруєння несерйозне. Наступного дня (25 вересня) він навіть виписав усіх дітей, проте був змушений повернути їх у лікарню, бо приїхала комісія з Чернігова. По суті, стало зле лише трьом школярам. У них піднявся ацетон. У решти просто зіграв психологічний фактор. Звісно, діти щось з'їли. Ще в п’ятницю, 24 вересня, ввечері в нас побували санстанція, поліція, прокуратура. Взяли всі необхідні проби. Офіційних результатів іще немає, але телефоном мені сказали, що попередньо ніякої палички в сарлельках не зафіксували. А що там буде у відомстві Юрія Гіавлішена (начальника Обласного управління Держпродспоживслужби. — Авт.), адже його делегація приїжджала в суботу, — вже й не знаю.
— У Вас є підозри, що це могло бути?
— Я створив комісію, і ми встановили, що діти бігали до двох магазинчиків, розміщених неподалік. Там купували зефір, шоколад і запивали колою (що, найімовірніше, спричинило миттєвий сплеск ацетону). Та й самі діти спершу на сардельки не скаржилися. Це вже коли доїхали до лікарні, то почали нарікати. Мабуть, їм хтось «підказав». Я ж на 99,9% впевнений, що це сталося через неякісні продукти із сусідніх магазинів.
— Хто постачає продукти в школу?
— У нас два постачальники: ФОП Тетяна Скачок, яка возить макаронні вироби, фрукти, овочі, чай, спеції, і чернігівське ТОВ «Базис», яке постачає решту -молочні, рибні і м’ясні вироби. «Базис». — наш постачальник із січня. Проте закупівлею продуктів займаюся не я, а місцеве управління освіти. І їм у буквальному сенсі довелося вмовляти «Базис», бо всі інші постачальники відмовилися возити продукти. Через те що в нас дуже розгалужений район і їм не вигідно тут працювати. Звісно, з боку «Базису» є порушення регламенту щодо доставки. Наприклад, вони мають привозити охолоджене м'ясо, а доставляють заморожене. Так само й рибу. Проте інакше вони не можуть, бо в них немає відповідних технічних засобів. А в нас немає можливості взяти іншого постачальника. І, знову ж таки, перевірити рибу чи м’ясо ми теж не можемо, бо вони заморожені. Та попри це саме щодо якості продуктів у нас претензій до «Базису» ніколи не було. Сардельки ж ми замовили у них лише цього разу, бо в них не було потрібної кількості свинини.
— Діти нарікали, що завуч змушувала їх доїдати несмачні сардельки...
— Марина Іванівна відповідальна за їдальню. Вона не те що змушує, а просто хоче, щоб діти поїли. Бо цього на будь-яких зборах вимагають батьки. Але я вже видав розпорядження: не хочуть — хай не їдять. Раз така ситуація.
Того дня в їдальні харчувалося 78 дітей. їжу готувала кухар Астра Клименко:
— На сніданок були рисова каша з маслом, бутерброд із маслом та сиром, чай. А в обід — гречаний суп, макарони Із сарделькою і чай з булочкою. Із сардельками все було в порядку. Я їх куштувала. Стороннього запаху вони не мали, термін придатності в нормі. Мої діти теж їли сардельки того дня, і з ними все гаразд. Я вважаю, що все через гидоту, яку діти в магазині купили.
Поліція відкрила кримінальне провадження за ч.1 ст.137 ККУ (неналежно виконання обов’язків щодо охорони життя та здоров'я
дітей). Винуватцю загрожує штраф до 68 тисяч гривень або ж до трьох років тюрми. Подробиць розслідування поки що не розголошують. У Головному управлінні. Держпродспо-живслужби в Чернігівській області теж відмовчуються. Чекатимемо на результати перевірок.
Джерело: газета "ГАРТ" №40 (3052) від 30 вересня 2021, Олексій Прищепа
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Новгород-Сіверщина, Смяч, школа, отруєння