GOROD.cn.ua

Зараз пастух здебільшого пасе худобу, підганяючи лозиною. А колись необхідним знаряддям була пуга

Пуга (академічний словник української мови): прикріплений до держака мотузок або ремінець, яким поганяють тварин, батіг. Ти змалку так любив мене, як пугу пес (Євген Гребінка).



Грицько нову мазницю почепив, пугу сплів з новим ремінцем, пужално з береста вирізав (Ганна Барвінок).

Чути було, як гукали і ляскали пугою пастухи (Олесь Донченко).

— Одне пора тобі, Дмитре, зрозуміти, що пугою обуха не пересічеш! (Павло Автомонов).

На Чернігівщині і академіків коригують, у нас пуга та батіг — різні речі. Втім, обидва ляскають нівроку (читайте нижче).



— Оце вона, — 42-річнии Роман Саповський, майстер лісу Березнянського лісництва. Виносить із сараю плетений зі шкіри шнур на дерев'яному держаку, який закінчується тонкою суцільною смужкою на кінці

— Вперше путу побачив на колгоспній конюшні, — пригадує. — Мені було чотири, коли ми у 1984 році приїхали в Блистову. Батьки працювали на фермі. А ми з хлопцями з дитинства на бригаду ходили, бо тут коні 0ули.

А потім циган мені батіг подарував, аж дев’ятиметровий. А пуга зазвичай метра півтора, довша не треба. З пугов’ем два буде.

— А батіг де?

— Нема. Я колись в дитинстві ним себе здорово ударив. Добре володів і батогами, й пугами, а як воно вийшло? — Роман починає грати пугою, ляскаючи нею об землю.

— Кнутом сильно травмувати можна, — ляскає вже по траві. Звук ще іучніший. — І я ж ото підлітком щолкав, щолкав, і як протяг себе отут, по оку, — показує справа під бровою.

— Віко розрубало ниткою. Я від болю бригаду два рази навкорячках обліз. Кров лила.

— В лікарні лежали?

— Ні. Місяць око зав’язане було. І я, як пірат, верхи на конях скакав.

— Для кого ж такі штуки призначені?

— Можна корів в череду вигнати. Телят, бичків. Хоч гусей чи качок. Ляскати. Лякати.

— Пуга чіпляється на дерев’яний держак— лугов'є, — переходить до технічної частини Роман.



— Все одно, з якого дерева, головне, щоб пуга з нього не спала. Аби закорлючка отака була — показує верх держака своєї пуги. — Я знайшов отаку розкорячечку, з трьома гілками: дві вгору розходяться і одна в бік. Іх майже обрізав, але не повністю. Щоб пуга і через верх не злетіла, бо удар сильний, і вниз не зсовувалася. Ще ножем підстрепелив, щоб тугенько трималося. 0! — Роман зі смаком розмахується і клацає по землі. — Пуга — ето вещь! Оце пугов’є вирізую, а жінка все запитує: «Рома, а нащо тобі пуга?» «В господарстві згодиться», — кажу.

Жінка, Надія, сидить на лавці поряд, слухає чоловіка, сміється.

У родині троє дітей: Романів син, 16-річний Артур, Надин, 17-річний Денис, і спільна донечка Каміла. Мала в садочку, а хлопці повернулися з риболовлі. Одного карасика випустили в калюжу і з цікавістю спостерігають, як качки за ним ганяють.

— Далі сама пуга. — продовжує Роман. — Плететься, зі шкіри. Продаються отакі гужі для хомута, частина кінської упряжі. Зараз їх і з матерії роблять, а потрібні шкіряні. На базарі можна купити. Шкіра теляча, кріпка, довжиною більше метра. Купив отой сирець, проварив ловко в олії, шкіра стає еластичнішою і не пересихає. І пуга довго служитиме. Оцій моїй років 120, пугов’є тільки міняв. Гуж треба акуратно ножиком порізати по всій довжині тоненькими штальками, товщиною міліметрів сім.

Зразу заплітається петля. Надя притримала в руках, заплели. Потім забиваєш гвіздок у дощечку, чіпляєш на нього цією петлею і починаєш плести. А ще жінка й зауваження робить: «Рома, ти не так плетеш! Давай я тобі покажу, як красивіше».

Якщо косою плести, треба непарна кількість полос. Я частіше плету в сім штальок. Заплітаєш отак: та ж косичка, тільки по кругу.

— А як перерветься одна — дарма? Чи склеюється?

— Переплітається по-новій. Ошзакладуєш,. закладуєш. А під кінець кожну штальку потрошку зрізуєш на тоншу, до двох міліметрів. Щоб пужка звужувалася. Коли доплетеш, на кінці можна ще шкіряну смужку прив’язати, щоб трохи довша була. Сантиметрів 30 додати.

Прив’язуєш отут на край нитку капронову, вона тоді розпушується і при ударі об землю виходить наче постріл. Але й так добре клацає.

А в нас у сім’ї пуга одна, тільки в мене, — весело поглядає Роман на дружину. — Бо має бути в господаря.

Вона в мене в майстерйі висить, щоб була. Штука нужна. Раптом що, якщо я з пугою, мало хто з непрошених ризикне в двір зайти. Так розсікти може! А дозволу на неї не треба.

— Чим відрізняється батіг від пуги?

— Довжиною і плетінням. Батіг — мінімум метрів шість тільки гнучкої частини зі шкіри. Плюс у батога окремого дерев’яного держака немає, він теж плетений. Плетіння і на пугу, і на батіг схоже. Руків’я, сантиметрів 50, для батога плететься зі шкіри, але товщим. Там плетіння інше, дуже туге. Шталька крупніша береться, ширша сантиметра, і плететься на 14 полос.

А потім штальки руків’я підрізаєш з двох сторін і з’єднуєш з гнучкою частиною батога так, щоб було під одну, непомітно, — викручує петлі зі смуг шкіри Роман, намагаючись навчити мене плести батоги. Марно.

Р.S. Умільцям на замітку: в інтернеті новосплетена пуга коштує від 450 до трьох тисяч гривень.

Р.S.2 Тваринолюбів заспокоїмо. І в давні часи пугою худобу не били, тільки у крайніх випадках. Тим більше тепер.

— Ми не ображаємо свою худобу. Вона в нас як член родини. І кінь, і обидві корови. Ніколи не б’ємо, — хвалиться Роман Саповський.

— Пастух, як корову приб’є чи поранить, він же за неї і відповідатиме. Це не фермівські, що собаки й хвости відривали. Своя череда, пасемо з лозинами або й без, — додає Микола Муравейник з Семенівки. Тож у нього добренна пуга лежить без діла. Пропонував подарувати.

— Поганяти нікого, — відмовилася.

Олена Гобанова, «ВісникЧ» №35 (1842) від 2 вересня 2021

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: пуга, худоба