Пятница, 21 Мая 2021 13:57 | Просмотров: 2561
З 20 травня у Чернігові від гарячого водопостачання відключили 345 житлових будинків, 9 шкіл, 16 дитсадків та 14 лікувальних закладів. Причина - рішення Кабінету міністрів не продовжувати з 20 травня режим ПСО (покладання спеціальних зобов’язань) для учасників ринку природного газу.
Детальніше про ситуацію розповіли в програмі «Сьогодні. Головне» на Суспільному заступник міського голови з питань ЖКГ та енергетики Віктор Геращенко та в.о. голови правління АТ «Облтеплокомуненерго» Петро Мазяр. Ми зібрали найголовніші тези, озвучені в ефірі і подаємо їх у вигляді питань та відповідей.
Чому АТ «Облтеплокомуненерго» припиняє постачати послуги гарячої води?
20 травня у нас закінчився термін дії ПСО, яка дозволяла тепловикам купувати природний газ у гарантованого постачальника — НАК «Нафтогаз», каже Петро Мазяр. Тож, до 7-ї години ранку 20 травня підприємство припинило газопостачання, адже було отримано відповідне повідомлення.
Що таке ПСО і які обов’язки покладалися на Нафтогаз України? Які умови мали виконати теплопостачальні підприємства?
Цією постановою (ПСО — ред.) покладалися обов'язки на НАК «Нафтогаз України» щодо забезпечення теплопостачальних організацій природним газом за умови виконання однієї з ряду умов. Це або 90% рівень розрахунків за спожитий газ, або заключення договорів реструктурізації заборгованості, яка виникла у підприємств перед НАК за спожитий газ.
«За таких умов підприємства купували у НАК «Нафтогаз» газ в об'ємах, які погоджувались на місяць з можливістю корегування +-10%. Не +-3%, як зараз пропонується при заключенні індивідуальних договорів з трейдерами. Це були гнучкі умови, які дозволяли стабільно працювати», - каже Петро Мазяр.
Які умови для підписання договору з іншими постачальниками газу?
Для того, щоб отримати можливість заключити договір з іншими постачальниками газу, потрібно виконати ряд умов: пройти спеціалізовану перевірку в компанії-постачальника, підготувати певний пакет документів, підписати ранковий договір, потім індивідуальний договір, в якому передбачаються замовлені подобові об'єми. Також за 5 днів до початку споживання газу потрібно здійснити 100% оплату за замовлений природний газ.
«Тобто, якщо наприклад «Облтеплокомунерго» на літній період потрібно близько мільйона кубів, то треба заплатити наперед 10 мільйонів гривень. Крім того, треба обов'язково заплатити за розподіл 10 мільйонів гривень. Тільки після цього ми можемо підключитись та працювати далі», - пояснив Віктор Геращенко.
Чому не можна продовжити договір з Нафтогазом?
З закінченням дії постанови закінчились обов'язки НАК «Нафтогаз» продавати газ теплопостачальним організаціям.
Яка взагалі ситуація по Чернігову? Які ще компанії припиняють подачу гарячої води?
Не тільки «Облтеплокомуненерго» опинилось в такій ситуації, а ще «Спеціальна енергетична компанія», яка здійснює теплопостачання семи будинкам, ПТУ та лікарні. 20 травня вона теж була вимушена припинити подавати гарячу воду. Причина таж сама — не продовжили дію ПСО.
«Ця ситуація загальноукраїнська. 19 травня була нарада — спілкувалися мери міст, а також Офіс Президента, НАК «Нафтогаз України». Цю проблему потрібно розв'язувати. Теплоенергетика не готова працювати в ринкових умовах, адже придбання газу здійснюється за 100% предоплатою. На сьогоднішній день всі мери міст зазначили, що це «драконівські» умови придбання природного газу. Підприємства теплоенергетики не зможуть працювати в таких умовах», - сказав Віктор Геращенко.
Підприємство не може виставити в рахунки споживачам попередню оплату , сказав Віктор Геращенко. Крім того, там ще є такі умови, як щоденне балансування споживання природного газу, тобто повинні регулювати своє споживання щодобово. А, якщо буде не баланс, то на підприємство покладаються штрафні санкції.
Які є шляхи вирішення цієї проблеми?
На даний момент єдиний шлях продовження подачі води в літній період та більш-менш нормальний початок нового опалювального сезону — це продовження дії ПСО.
UA: Чернігів
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: гаряча вода, Віктор Геращенко, Петро Мазяр.