GOROD.cn.ua

Наталія Павленко, сестра збитого насмерть Ярослава Калити: «Все чого, я хочу - це справедливості...»

Вона плаче в кабінеті редакції – той літній вечір досі живою раною болить у змученій душі. А ще – від зневіри й втрати надії.



– 13 червня я була у себе вдома, – згадує Наталія обставини трагедії. – З мого вікна через город видно братову хату. Бачу – вранці братів сусід на машині їде, а за ним – поліцейська машина. Я й гадки не мала, що щось лихе трапилось, доки не почула через відчинене вікно голос: «А де тут Наталія Калита живе?». Отоді щось у душі обірвалось. Я вийшла з хати. А мені кажуть: «Нема більше у вас брата. Напийтеся заспокійливих і поїдемо. Бо там видовище не для слабких нервів»...

Наталія розповідає, що її 41-річний брат був розлучений, проживав у дідовій хаті по вулиці Чернігівській. У сезон заробляв тим, що збирав та здавав лисички. 12-го червня теж був у лісі. Повернувся, здав урожай, на отримані кошти купив корм для котів та ще того-сього і зайшов до сестри.

– Погуляв у мене, повечеряв. Розповів, що в лісі грибників більше, ніж грибів. Казав – приїхав вранці в Рангоу, ще п’ятої години не було. А вже кілька машин у тому місці стояло, – пригадує Наталія. – А потім каже: «Ну всьо, сеструхо, я пішов, треба господарство годувати». Це він так про своїх котів та собак. Було десь піввосьмої вечора. Більше я його не бачила...

Яким чином Ярослав опинився вночі (о пів на третю годину) на трасі Городня – Політрудня, Наталія гадки не має. Припускає лишень, що в світлі останніх розмов, мабуть, хотів раніше всіх потрапити в місця, врожайні на лисички. Але куди б він не їхав, у ту фатальну ніч його життєва дорога обірвалась назавжди.

– Я, як мені й порадили, випила заспокійливого, й поїхала з поліцією, – каже Наталія. І далі її голос тремтить, тамуючи приглушений плач: – Приїхали на місце аварії, яка відбулась ближче до Політрудні, я дивлюсь – і бачу тільки братову кепочку і... краплини й шматочки мізків на дорозі та кривавий слід від середини дороги до кювету й по траві. А ще – запчастини від його велосипеду й сріблясті частинки від авто.

Тіло лежало в кюветі. Воно було туди стягнуте. Хтось із людей, яких було багато на тому місці, казав, що тіло, коли його знайшли, було прикрите гілками. Але я вже бачила без гілок... Права нога відірвана... Лице – кривава пляма. Обличчя не було зовсім, воно було окремо від голови... А довкола якісь люди ходять і ходять.

У мене перед очима все попливло. Питаю: а що вони всі тут роблять? А мені у відповідь: «Велосипед шукають». Лише десь о пів на дванадцяту мені сказали, що велосипед знайшли метрів за сто від траси. Як він туди потрапив?...

Того ж дня (а це була субота) тіло Ярослава відвезли в Чернігів, на експертизу. У понеділок Наталія поїхала туди, в морг. Судмедексперт, який мав робити розтин, сказав, що запаху спиртного від тіла не надходить, а розтин будуть робити останнім, оскільки там не тіло, а м’ясо, тому дуже довго робити опис пошкоджень та травм. Там же відбулась зустріч і з слідчим Ігорем Тихомиром, який вів розслідування даної справи.

– Від нього я дізналась, що в автомобілі, який і став знаряддям вбивства мого брата, було двоє. Один хлопчина неповнолітній, а другий – повнолітній Олександр Р. з Городні. Слідство подробиць мені не розповідало.

Я не хочу нікого безпідставно звинувачувати, але кілька питань не дають мені спокою – чому тіло брата стягнули в кущі з дороги та прикрили гіллям і чому велосипед знаходився за майже сто метрів від дороги – не сам же він туди заїхав? Чому тому, хто був за кермом, не провели тестування на вживання наркотичних речовин? Чому на дорозі не було слідів гальмування авто, якщо видимість була більша ста метрів? Та й машина, злетівши з траси, вирвавши кілька дерев з корінням, перевернулась. Чому водій та пасажир не намагались зупинити проїжджаючі авто для надання допомоги потерпілому та де вони перебували до приїзду поліції?

Чому слідчий навіть не намагався розслідувати приховування злочину, тому мені довелось окремо подавати заяву до поліції про приховування злочину? Чому Чернігівська обласна прокуратура за моєю заявою про об’єднання матеріалів двох справ в одну навіть не надала відповіді на мою заяву?

З жовтня минулого року розпочався розгляд даної справи в суді. Тут і почалась епопея з переносами судових засідань: то один з адвокатів не приїхав, то обвинувачений захворів.
– Зі сторони захисту підсудного два адвокати, – каже Наталія. – Ось і 22 січня повинно бути чергове засідання суду, але його знову перенесли. Один з адвокатів захворів. Засідання призначили на 17 лютого.

Тобто, вже понад півроку минуло, а справа з точки не рухається. Я не сумніваюсь у справедливості нашого правосуддя, але справа явно затягується – ще не допитували свідків, які приїздять на засідання з іншого міста, а розгляд весь час відкладають.

Наталія каже, що одразу після трагічної події до неї додому приїжджала мати юнака, який був за кермом.

– Я її розумію як маму, вона благала не ламати життя її сину. А наш хіба жити не хотів? А коли вона почала просити, щоб я написала заяву, що нібито не маю претензій, я відповіла, що все буде по закону. В мене нема на меті засудити когось на багато років. Але ж не може бути так, щоб людське життя взагалі не мало ціни. Я просто хочу, щоб той, з чиєї вини мого брата нема на світі, зрозумів що він накоїв та поніс передбачене законодавством покарання. Але поки що мене беруть великі сумніви щодо того, що він понесе якусь відповідальність.

Приводом для сумнівів Наталії стало й те, що вона 15 липня 2020 року подала заяву в Городнянський відділок поліції за укривання злочину. По ній відкрите провадження.

– Справу веде слідчий Юрій Пархоменко. Мене одного разу викликали у відділок, опитали. На тому і все.

Відтоді вже стільки часу минуло, а зрушень ніяких. Я розумію – працівників у поліції мало, справ багато. Слідчому і в відпустку треба, і хворіє він теж – адже людина. Ми йому повідомляли, що свідків можна допитати 22 січня 2021 року, коли буде засіданння в суді – ні, не знайшлося в слідчого часу, хоча йому про дату судового засідання за тиждень повідомляли. Я дзвонила й на гарячу лінію Головного управління Української поліції.
Там мені відповіли, що до 29 січня моє звернення перебуватиме на розгляді. А потім я отримаю відповідь.

У мене вже ні сил, ні сліз не залишилось. До вас прийшла, щоб виговоритися та донести свою правду людям. Бо Городня ж містечко маленьке, час від часу знайомі перепитують, як справа просувається. Буває, всілякі плітки нехороші передають – мовляв, нічого не доб’єшся, все одно йому нічого не буде. А я все одно сподіваюсь до останнього. Злочин повинен бути покараний. Інакше як я й дітям своїм та братовим пояснюватиму, і що я скажу Ярославу, чиї очі на мене так сумно дивляться зі світлин?

Справа, про яку йде мова, набула в Городні широкого резонансу. Адже жителі міста давно обурюються нічними «автомобільними розвагами» молоді, яка безконтрольно гасає містом на
великій швидкості, ще влітку й «гонки» влаштовують. Неодноразово і в соціальних мережах, й через газету городнянці висловлювали претензії – куди дивляться батьки та поліція? Поки триває слідство й суд, ніхто не знає реальних подій, які відбувались на нічній трасі тієї злощасної літньої ночі. Але їхнім результатом є смерть людини. Тому істина повинна бути встановлена і якщо є винні – вони не повинні уникнути покарання, адже саме за результатами отаких справ молодь моделює свою поведінку – чи вона боятиметься порушити закон, чи буде впевнена у своїй безкарності?

Про те, яке рішення винесе суд, ми обов’язково повідомимо наших читачів.

Джерело: Газета «Новини Городнянщини», №5 (11874) від 04.02.2021, Світлана Томаш

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Городня, Політрудня, аварія, велосипедист, Павленко, Калита, Томаш