Чернігівський обласний центр крові відновлює свої запаси. Недостачі, які були пов’язані з карантинними обмеженнями та святами, позаду. Із закінченням локлауну все більше людей виявляють бажання здати кров.
Ольга Найда, завідуюча відділом комплектування донорів Чернігівського обласного центру крові: «За період карантинну у нас були різні дні. У нас були такі дні, що було дуже мало людей. Це було особливо, коли погано ходив транспорт або взагалі не ходив. Але й були дні, коли у нас було дуже багато донорів. Тому що вони чули наші заклики і приходили, також вони приходили на наші запрошення по телефону. І сьогодні у нас є трошки донорів. З початком нового 2021 року у нас потік донорів досить стабільний і непоганий. Тобто ми на сьогоднішній день забезпечені в достатній кількості компонентами крові».
Завдяки стабільному потоку донорів запаси у центрі постійно поновлюються, каже Ольга Найда. Переважна більшість донорів: 50% - люди від 25 до 50 років, 10% - від 18 до 25 років. Процент людей похилого віку становить 10%.
Рішення стати донором кожен чернігівець приймає із своїх причин. Проте головна мета – допомогти людям, які цього потребують.
Чернігівка Діана вже не перший рік здає свою кров.
Діана, чернігівка: «Бачила по телевізору, що це може врятувати людям життя, тому вирішила спробувати. І вже не перший рік здаю кров, і є активним донором. Хочеться допомагати іншим людям, рятувати житті».
А от чернігівець Юрій не є постійним донором. Ніякого дискомфорту після переливання крові він не відчув.
Юрій, чернігівець: «Я періодично здаю кров. Десь раз в рік. Може комусь знадобиться моя кров».
Стандартний забір крові становить 450 мл. Державою передбачено компенсацію для донорів. Вони обов’язково забезпечуються чаєм та печивом після процедури, та отримують виплату за сніданок у розмірі 54 гривні. За бажанням здача крові може бути платною чи безоплатною.
Ольга Найда, завідуюча відділом комплектування донорів Чернігівського обласного центру крові: «З 25 січня 2021 року в силу вступив новий закон «Про безпеку і якість донорської крові», на заміну закону «Про донорство крові». На сьогоднішній день у донора залишається додатковий вихідний, тобто він має вихідний в день донації і ще додатковий вихідний день, який він може використати протягом року після донації. Також у донорів залишаються такі пільги, як платне донорство».
Після процедури кров ретельно перевіряють на наявність небезпечних захворювань у відділі діагностики СНІДу та інших інфекцій. Така перевірка займає до 40 хвилин на одного донора. Обстеження проводиться на автоматичних аналізаторах.
Валентина Бурханова, завідуюча відділом діагностики СНІДу та інших інфекцій Чернігівського обласного центру крові: «Наш відділ обстежує донорську всю кров на інфекційні маркери. Це ВІЛ, гепатит В, С та сифіліс. Також ми почали обстеження на антитіла до коронавірусу. Позитивні результати є і на ВІЛ, і на гепатити, і на сифіліс є. І на коронавірус до 30% перехворівши у нас донорів виявляється. Плазма, яка отримала позитивний результат, кров ця бракується, донор сповіщається».
Здати кров після коронавірусу можна. Проте тільки через місяць після одужання каже Валентина Бурханова. Процедура проста та не займає багато часу, але вона здатна врятувати життя.
Сюжет телеканалу «Новий Чернігів»
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.