GOROD.cn.ua

84% чернігівців виступають за доступне авто

Здешевлення може відбутись після ліквідації акцизу на імпорт вживаних автомобілів, - дослідження.

Центр соціально-економічних досліджень CASE Україна у партнерстві з Інститутом досліджень авторинку презентували аналітичну працю “Доступне авто проти “вітчизняного виробника”: що приніс українцям протекціонізм автомобільної галузі?”.



Спеціально для цього дослідження Київський міжнародний інститут соціології у травні 2020 року провів опитування, яке показало, що 84 % мешканців Центрального регіону, у складі якого і Чернігівська область, підтримують здешевлення автівок. Серед можливостей, які громадяни отримають завдяки доступному авто, 75 % респондентів відзначають найм на роботу, якої немає поблизу дому, а це зі свого боку стимулює економіку. А 71% мешканців Чернігівщини та всього Центрального регіону вказали на можливість уникати використання громадського транспорту, що стало особливо актуальним через пандемію COVID-19.

За словами співавтора дослідження старшого економіста CASE Україна Володимира Дубровського, згідно із розрахунками, ліквідація “вікового” акцизу збільшить імпорт машин удвічі – до 700 тис. на рік. “Надходження від ПДВ і мита майже подвояться. Це принесе бюджету додатково 11,4 млрд. грн., в той час як скасування акцизу призведе до втрати 10,3 млрд. грн.”, – додає пан Дубровський. Таким чином від зменшення вартості розмитнення вживаних авто бюджет не лише не втратить, а й отримає додатково понад 1 млрд. грн. Ці розрахунки нівелюють аргумент Міністерства фінансів України щодо відсутності компенсаторів для наповнення бюджету.



Наявний сьогодні так званий “віковий” акциз (чим старше імпортоване авто, тим більше доводиться платити) за своєю суттю є дискримінаційним і нелогічним, оскільки з роками експлуатації будь-який товар має втрачати ціну, а не навпаки. У жодній із країн Європейського Союзу немає подібного акцизу.

“Сьогодні за ввезення, наприклад, 10-річного дизельного автомобіля з об’ємом двигуна 1,6 літра, потрібно заплатити 1200 євро лише акцизу. А якщо цій самій машині 15 років – то вже 1800 євро. А ще ж мито і ПДВ... Отже, розмитнення авто може обійтись навіть у 300 % від його вартості, – зазначає співавтор дослідження керівник Інституту досліджень авторинку Станіслав Бучацький. – Тобто громадяни своїм власним гаманцем сплачують за приватні інтереси автовиробників”.

Також експерти розвінчали міф щодо негативного впливу вживаних імпортованих авто на навколишнє середовище. По-перше, порівняно з Європою в нас дуже маленький автопарк – на 1000 громадян припадає 232 автівки, тоді як в Європі цей показник знаходиться на рівні 600 автомобілів. По-друге, більше 28% нашого автопарку це – радянські і пострадянські старі карбюраторні автівки, викиди від яких уп’ятеро-восьмеро разів перевищують найнижчі євро стандарти. І саме їх передусім витіснятиме імпорт вживаних автомобілів, тож кількість викидів зменшуватиметься навіть зі зростанням кількості автомобілів. І, по-третє, український легковий автопарк створює лише 6,5 % всіх викидів у нашій країні. Основним забруднювачем повітря є енергетичний сектор, який продукує 55,2 % викидів.


Центр соціально-економічних досліджень CASE Україна у партнерстві з Інститутом досліджень авторинку

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: авторинок, дослідження, автомобілі