Молодість самовпевнена і безтурботна. Звичайно ж, тюлон не вбиває людину відразу, наповал. Ця смерть, незрима і повільна, розтягується на порівняно тривалий період. Але куріння ніколи не минає безслідно, і життя від нього, безумовно, коротшає.
Тютюнове виробництво стрімко розвивається, бо з року в рік зростає кількість курців, адже підйом виробництва можливий лише при зростанні споживання. Мільйони людей добровільно знищують своє здоров’я цією страшною звичкою, і найнебезлечнішийїїоб’єкт - діти і підлітки.
Куріння є однією з найпоширеніших шкідливих звичок серед українців. З 2013 р. число курців у країні майже не змінилося. Кількість дорослих курців залишається досить стабільною. Research & Branding Group повідомляє, що серед чоловіків кількість курцю становить 50%, а серед жінок -15%. Найбільше курцю серед чоловіків у віці 30-59 років - 3246,0 тис. або 39,4% серед вікової групи.
За даними ESPAD, 50% підлітків пробували тютюн хоча б раз у житті. Куріння більш поширене серед юнаків-56,2% (серед дівчат-45,1%). В цілому ж досвід куріння є у 54,7% юнаків і 46,4% - у дівчат. Кожен восьмий підліток вперше пробував курити в 14 років. Кожен десятий - вперше спробував сигарети у віці дев'яти років і молодше. 8,6% спробували курити в 15 років, а 7,3% - у 13 років. Звичка щоденного куріння єу 19,6% підлітків, тобто майже у кожного п’ятого.
Дані Держстату свідчать, що з усіх курців палять понад рік - 10,1%, 6-10 років - 21,4%, 11-15 років -14,5%, 16-20 років -16,4%, понад 20 років - 37,6%. При цьому курять 1-5 сигарет в день 16,9% курців, 6-10 сигарет - 35,3%, 11-15 сигарет -12,4%, 16-20 сигарет -32,4%, понад 20 сигарет - 3%.
Говорячи про шкоду куріння, слід зазначити, що під впливом високих температур із тютюну виділяється близько ЗО шкідливих речовин: нікотин, сірководень, аміак, азот, окис вуглецю і різні ефірні масла, серед яких особливо небезпечний бензопірен, який є абсолютним канцерогеном. Головна отрута тютюну - нікотин. За своєю токсичністю він не поступається синильній кислоті. Одноразова доза нікотину в 0,08-0,16 грама - смертельна для людини.
Американські дослідники встановили наявність у тютюновому димі значної кількості полонію-210, який випромінює альфа-частинки. При викурюванні однієї пачки сигарет людина отримує дозу опромінення, яка в кілька разів перевищує дозу, встановлену міжнародною угодою щодо захисту від радіації як небезпечна для людини.
Нікотин руйнує діяльн|сть нервової системи, серця, легенів, печінки, органів травлення, статевих залоз. Потрапивши в організм людини, ця отрута за короткий час викликає розширення кровоносних судин головного мозку, посилення кровообігу його клітин. Однак потім виникає різкий спазм судин, у результаті чого настають різні мозкові розлади. Нікотин впливає на діяльність органів почуттів, знижує гостроту зору і слуху, притупляє нюх і смак.
Звичка палити щодня починає формуватися з 14 років і посилюється з віком. 80% зберігає звичку палити, ставши дорослими. Якщо підліток викурив хоча б дві цигарки, в 70 випадках з 100 він буде курити усе життя.
Щоб кинути палити, потрібно перш за все ясно усвідомити шкоду куріння і те, що позбавлення від згу5ної звички - нагальна потреба кожної людини. Тут доведеться проявити свою волю, наполегливість, характер, показавши, що ти сильніший за неї і можеш зняти з себе згубну залежність від сигарет.
О.М. Сагач, лікар-нарколог, КНП «Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня»
«Чернігівщина» №49 (814) від 3 грудня 2020
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: здоров’я, куріння, Сагач, лікар-нарколог, Чернігівщина