От і промайнули вже аж два літніх місяці – наче їх і не було! Якими вони нам запам’ятаються? Та різними. Була й спека, в окремі дні й холодом віяло, деякий час страждали й від бездощів’я. Але прийшов серпень (а з ним – кінцівка літечка) і все вже повинно вирівнятися. За кліматичними даними, перша половина останнього літнього місяця буває ще спекотною (за аналізом багаторічних метеорологічних спостережень, один раз на 20-30 років у серпні температура повітря бувала навіть вищою, ніж у липні), та все ж у другій його половині разом із скороченням тривалості дня температурний фон поступово знижується. Так, до речі, сталося й цими вихідними. Як повідомили в Чернігівському обласному центрі з гідрометеорології, протягом 1-2 серпня на погоду області впливало поле зниженого тиску з впливом атмосферних фронтів, в ніч з 2 на 3 серпня – антициклон із Західної Європи. Загалом спостерігалася погода без опадів, лише 1 серпня по області місцями пройшов невеликий дощ. Вітер у ці дні переважав північно-західний 6-10 м/с, 1 серпня у східних районах максимальна швидкість його посилювалась до 14 м/с, а температура повітря вдень була до 21-24º, вночі до 10-13º тепла, останньої ж ночі знижувалась до 7-9º тепла (середньодобова температура нижча за норму на 3º). Якої ж погоди очікувати на тижні, що почався? Метеорологи дають свій прогноз.
4 серпня по Чернігівській області буде мінлива хмарність, без істотних опадів, вітер дутиме південний 5-10 м/с, температура вночі 9-14º, вдень 24-29º тепла. По Чернігову також буде мінлива хмарність, без істотних опадів, вітер південний, температура вночі 11-13º, вдень 26-28º тепла.
На 5 та 6 серпня прогнозується мінлива хмарність, без істотних опадів, вітер з південно-східного змінюватиметься на східний (5-10 м/с). Температура: вночі 12-17º, вдень 26-31º тепла.
Вночі 7 та 8 серпня буде без істотних опадів, а вдень місцями йтиме короткочасний дощ, гримітиме гроза. Температура: вночі 13-18º тепла, вдень 7 серпня 26-31º, 8 серпня 24-29º тепла.
Отже, початок серпня приніс Чернігівщині вологу й прохолоду, але обіцяє й високі температури. Ми ж ознайомимося ще й з народним календарем.
3 серпня вшановується пам'ять преподобного Семена і пророка Єзекілія, якого в народі називали Літопроводцем, бо вважалося, що він «літо проводжає». За повір'ям, літо мало закінчитися одразу ж по обіді. Наші пращури примітили: який третій день серпня, таким буде й жовтень. Ще й таке примітили: якщо цей день буде вітряним, то зима буде достатньо холодною.
4 серпня відзначається день святої мироносиці рівноапостольної Марії Магдалини. Цей день колись ще мав назву Поцілуйниця. З давніх давен у Маріїн день з осторогою робили польові роботи, тому що в цей час дуже часто буває несподівана гроза.
5 серпня вшановується пам'ять Почаївської ікони Божої Матері і мученика Трохима. У народі Трохима ще називали Безсонником, оскільки якраз була пора жнив.
6 серпня вшановується пам'ять священномучеників благовірних князів Бориса та Гліба. У народі цей день називали «паликопна», бо гроза часто палила копиці, тому в поле цього дня намагались не виїжджати й за польові роботи не бралися. Дізнаватися про погоду нашим пращурам здебільшого допомагали квіти, а тому спостерігали: якщо квіти в'юнка щільно закрились, то чекали на дощ.
7 серпня відзначається Успіння (кончина) правовірної Ганни, матері Пресвятої Богородиці. У минулі часи помітили: яка погода на Ганну до обіду – такою буде зима до Нового року, а яка погода після обіду – такою буде зима після Новорічних свят. Спостерігали у цей день і за лелеками: якщо за тиждень перед Маковієм лелеки починали готуватися до відльоту, то зима настане рано і буде морозною.
"Хорошому ж господарю день малий" – казали, адже:
Серпень серпиком збирає
Хліба стиглі урожаї.
З кошиком до лісу ходить,
Діткам яблуками годить,
Сливами і кавунами,
Зеленими огірками,
Щоб міцні вони були
І як квіточки цвіли…
Gorod.cn.ua
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: погода, прогноз погоди, синоптики, літо, серпень