Понедельник, 27 Июля 2020 20:07 | Просмотров: 3608
Національні заповідники «Качанівка» та «Чернігів стародавній» мають відреставрувати. Вони потрапили до проєкту «Велике будівництво». Згідно з ним, наступного року почнуть відновлення 100 культурних об’єктів по всій країні. Про це Суспільному розповів заступник директора департаменту культури, туризму, національностей та релігій ОДА Павло Веселов.
Третину приміщень Качанівського палацу, площа якого понад 2-х тисяч квадратних метрів, туристам не показують. Приміщення палацу потребують як ремонтних, так і реставраційних робіт, каже заступник гендиректора заповідника з науково-дослідної роботи Тарас Шевченко.
У такому стані палац через те, що в радянські часи його використовували не за призначенням. Натомість тут були і дитяча комуна, і санаторій, і військовий госпіталь.
«Якщо потрібно було знести якусь стіну, просто брали і зносили. І не важливо, чи мала вона якусь історичну цінність, можливо, на цій стіні були якісь розписи. Це до уваги ніхто не брав», - розповідає Тарас Шевченко.
Приміщення, до яких водять туристів, теж треба реставрувати. Наприклад, у кімнаті, де під час приїзду до Качанівки жив український письменник і художник Тарас Шевченко, нині через погану гідроізоляцію замокають стіни. Через цю ж проблему руйнується і фасад палацу, розповіла заступниця гендиректора заповідника Тетяна Кураш.
Усього ж на території заповідника, а це 568 гектарів, розташовані 18 пам’яток архітектури національного значення. Усі вони в незадовільному стані та потребують реставрації.
«У 12-му році ми подали замовлення щодо виконання протиаварійних робіт на альтанку Глінки. Тоді було зроблено обстеження, був зроблений проєкт. У 12-му, 13-му році. Але до цього часу він не втілений, тому що не було фінансування», - розповіла Тетяна Кураш.
Передпроєктні роботи вартістю 600 тисяч гривень зробили торік за гроші, зібрані благодійниками, розповів Тарас Шевченко. На проєкт реставрації палацу може піти до 5 мільйонів гривень. Скільки ж коштуватиме сама реставрація, не відомо. Тетяна Кураш каже, фінансування на реставраційні роботи заповідник не отримував із 2008-го року.
Заповідник є в обласній програмі реставрації культурних пам’яток на 2020-2022 роки. Фінансування ж на неї поки нема. На початку липня цього року стало відомо, що Качанівка увійшла до переліку об’єктів, які планують реставрувати в рамках національного проєкту «Велике будівництво». До нього увійшли 100 культурних об’єктів по всій країні.
Окрім Качанівки до проєкту потрапив іще один заповідник області – «Чернігів стародавній». Заступник директора департаменту культури, туризму, національностей та релігій ОДА Павло Веселов каже, ці два об’єкти на «Велике будівництво» до Міністерства культури подавали вони.
Реставрацію в обласному центрі хочуть провести до 1000-ліття утворення Чернігівського князівства, яке відзначатимуть у 2024-му році, сказав Павло Веселов.
«1000-ліття князівства ми, перш за все, асоціюємо з об’єктами, які належать «Чернігову стародавньому». В першу чергу, це Спасо-Преображенський собор, який потребує комплексу ремонтно-реставраційних робіт: позолоти куполу, фасадних робіт та інше. Також ремонтних робіт потребує будівля колегіуму, будинок полкової канцелярії.»
Почати реалізувати проєкт «Велике будівництво» мають наступного року. Точних дат у департаменті культури та туризму поки не знають. Що саме реставруватимуть у Качанівці та Чернігові, теж поки не відомо.
UA: Чернігів
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.