Липень, який був у цьому році багатий на ягоди та гриби, добігає свого кінця. А на порозі вже останній місяць літа – серпень і, звісно ж, зі своєю погодою, про яку ми вам також будемо розповідати. Але все те – в майбутньому, зараз же – про погоду днів минулих. Вихідні нас балували сприятливими умовами і справжньою літньою температурою повітря. Як повідомили в Чернігівському обласному центрі з гідрометеорології, 24-26 липня погоду області визначало поле підвищеного тиску, тому спостерігалась погода без опадів, лише 25 липня подекуди пройшов невеликий дощ (вітер переважав південно-східний 5-8 м/с). Температура повітря вдень 24 липня була 23-25º тепла, 25 липня 25-29º, вночі 25 липня 9-13º тепла. У неділю ж місцями пройшов невеликий дощ, у північно-східних районах прогриміла гроза. Температура повітря вдень підвищувалась до 26-29º, вночі знижувалась до 14-18º тепла (середньодобова температура у межах норми).
Чого ж очікувати в найостанніші дні липня? Синоптики вже дають свій прогноз.
28 липня по Чернігівській області буде мінлива хмарність, без істотних опадів, вітер змінних напрямків 3-8 м/с, температура вночі 13-18º, вдень 25-30º тепла. По Чернігову також буде мінлива хмарність, без істотних опадів, вітер змінних напрямків 3-8 м/с, температура вночі 16-18º, вдень 28-30º тепла.
На 29 та 30 липня прогнозується мінлива хмарність, вдень 29 липня та вночі 30 липня місцями пройде короткочасний дощ, гримітиме гроза, в решту часу – без істотних опадів. Вітер у ці дні дутиме південно-західний та західний силою 7-12 м/с. Температура: вночі 14-19º тепла, вдень 29 липня 25-30º, 30 липня 22-27º тепла.
Вночі 31 липня буде без істотних опадів, вдень місцями йтиме короткочасний дощ, можлива гроза. Температура: вночі 10-15º, вдень 18-23º тепла. Тобто бурхливий тиждень видасться у синоптичному плані.
А після ознайомлення з погодним календарем, зазирнемо й до календаря народного.
27 липня вшановується пам'ять преподобного Стефана Махрищського, чудотворця. Зазвичай цього дня літо «йде на спад» і листя на деревах вже починає набувати осіннього забарвлення. У минулі часи помітили: якщо день 27 липня спекотний та сухий, то зима буде морозною й малосніжною.
28 липня вшановується пам'ять мучеників Кирика та Іуліти, а в народі цей день жартівливо називали Кирики-Мокродирки, бо частенько цього дня йшов дощ. Жінки ж у минулі часи святкували цей день як «матінки Уліти», вважаючи її своєю заступницею. Також 28 липня вшановується пам'ять святого рівноапостольного князя Володимира Київського. У народі говорили: "На Володимира Красне Сонечко світить і гріє красне сонечко".
29 липня відзначається день священномученика Афіногена, єпископа Підахвійського. Зазвичай з цього дня спека спадала, ночі ставали холоднішими, а більшість пташок «задумувалися» (тобто замовкали). У минулі часи примітили: якщо цими днями верес зацвів, значить липень дуже швидко поступиться місцем серпню.
30 липня відзначається день пам'яті великомучениці Марини (Маргарити). У ніч перед цим днем можна спостерігати зорі з пазорями (голубими спалахами блискавиць), адже зазвичай липень відходить з грозами. Колись же у ці дні дуже уважно спостерігали за погодою, бо вірили, що осінь буде саме такою, якими є два останніх дні липня.
31 липня вшановується пам'ять Івана Багатостраждального. У давнину в останній день липня традиційно топили бані, парили віники з трав, щоб змити з себе втому після жнив і примовляли: "Хоча в липні й душно та спекотно, але прощатися з ним шкода". Побутує й така народна прикмета: якщо липень був спекотний, зима буде морозною. У нас же…
Скаче літо на коні
І несе гарячі дні.
Наче справжні каченята,
Плавають в воді малята.
Вже й пшеничка у сніпках,
А соломка – у стіжках.
Груші, яблука й томати
Починаєм смакувати…
Gorod.cn.ua
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: погода, прогноз погоди, синоптики, літо, гроза