Якось перебирав у прихлівку старі городні інструменти і натрапив на припалий порохом серп. Погладив вилущений материними руками дерев'яний держак і мимоволі подивився на город, де вже не перший десяток літ ні смужки жита, ні проса. Давно мати оджнивувала своє. Та й навкіл Держанівки не всі землі обробляються. А де щось і сіялося залітними орендарями, то мілко виколосилося.
Втім, місцевий колгосп, доки не спустив дух, ніколи високими врожаями не хвалився. Та траплялися роки, коли намолочували по 40 центнерів пшениці.
Нині таким досягненням нікого не здивуєш, особливо у хлібних районах області - Бахмацькому, Прилуцькому, Варвинському, Бобровицькому і тому ж нашому Носівському. Щоправда, Носівщина заквітчалася щедрими врожаями звідтоді, як інвестор з Києва Іван Куровський створив ПП «Агропрогрес». І раніше в нашому краї були дужі господарі, але так широко, як Куровський, справу ніхто не ставив. Кому фінанси не дозволяли, кому, вибачте, кибети не вистачило. А Куровський визначив орієнтири і впевнено розширює горизонти досягнень. Цьогоріч у «Агропрогресі» намолотили по 60 центнерів озимої пшениці на кожному із 790 гектарів площі.
Про жниварські рекорди інших знаних хліборобів області розповіла начальник відділу організації виробництва та маркетингу продукції рослинництва головного управління агропромислового розвитку облдержадміністрації Тетяна Мілютенко:
- Особливо хотілося б відзначити СТОВ «Дружба-Нова» Сергія Гайдая, де на площі 4173 гектари зібрали по 50 з лишком центнерів пшениці. А окремі поля порадували майже 80-центнерним урожаєм.
Здавалося б, середньої руки господарство ПП «Агротрейдер» Анатолія Кузуба, та не лише Ічнянщину - всю область приємно здивувало: на 400 гектарах пшеничного лану намолотили на круг по 75 центнерів зерна.
На Бахмаччині фермерське господарство «Вітчизна» Сергія Риженка з кожного з 115 гектарів зібрало по 88 центнерів пшениці.
Щедрим урожаєм ячменю порадувало ПСП «Авангард» Василя Булаха: намолочено по 56 центнерів на кожному з 345 гектарів площ.
- У кожному районі, - наголошує Тетяна Борисівна, - є господарство, яке може похвалитися рекордним хлібним ужинком. Хай цю висоту лише в межах району видно, але це не применшує хліборобських успіхів.
До речі, область порає останнє жниво. Ранні зернові зібрані на всіх майже 445 тисячах гектарів площ. На круг намолочено по 28 центнерів зерна.
Залишалося зібрати круп'яні культури - гречку і просо, які займають лише 25 тисяч гектарів площ.
До мільйона тонн намолоченого зерна вже додали 200 тисяч тонн. Ще, не враховуючи урожай кукурудзи, поповнимо хлібні комори щонайменше сотнею тисяч тонн збіжжя.
Хлібороби врахували прорахунки минулого року і нині, пораючи останні хлібні площі, готують інші поля до нового засіву і вже сіють озимий ріпак. Ця прибуткова культура вродила краще, ніж торік, але до рекордів нам ще далеко. Та прагнення є і - воно вельми похвальне.
Я не випадково згадав про материн серп, про жнива минулих років. Тоді хоч і не мали досконалої техніки, та мали добрі гроші за зібраний урожай. Отож і зажинки святкували, і обжинки. Економічна скрута останніх років багатьом господарям відбила бажання справляти чудові жнивні обряди і таким чином вшановувати жниварів. А в тих же обрядах і мудрість народна, і глибока шана до праці, до хліба.
Защедрений фольколорним збіжжям кінець літа, уславлені добрим словом і підтримані гривнею учасники жнив. Хіба не запам'ятається таке дійство! І добре, що практично в кожному районі є господарства, де дорожать не лише хлібом, а й хліборобськими традиціями. Хоч нині справді гаряча пора. Народ каже, що одного серпневого дня зимовим тижнем не заміниш. Адже три роботи зійшлися: косовиця, оранка, сівба. І всім треба лад дати.
Толочать стерню лелеки, сонце поспішає віддати життєдайну силу землі, що розродилася щедрим урожаєм і трохи стомилася, виснажилася. Довкіл пахне Петровими батогами, медоцвітами і останнім жнивом. Літо минає, осінь почне новий засів. Дай Боже, такий же щедрий, як і цьогорічний.
Микола Будлянський, тижневик «Деснянська правда» №94 (27925)
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: жнива, рекорди, Микола Будлянський