GOROD.cn.ua

Наручники до суду і навіть до слідства розмістили на офіційному сайті ОДА поряд з новиною про департамент сім’ї, молоді та спорту. Його очолює Ніна Лемеш, відома біатлоністка

«05.02.2020 119.12. За ознаками можливих кримінальних правопорушень у Департаменті сім’ї, молоді та спорту ОДА матеріали направлені до правоохоронних органів.

У Чернігівській ОДА розпочато внутрішню перевірку фінансово-господарської діяльності Департаменту сім’ї, молоді та спорту ОДА. З приводу можливих корупційних правопорушень у цьому Департаменті неодноразово надходили звернення від спортсменів та громадськості.

На даний час виявлені ознаки можливих порушень на суму 1,14 мільйона гривень.

Також наявні ознаки порушення керівником Департаменту сім’ї, молоді та
спорту ОДА Закону України «Про запобігання корупції».

Матеріали передані до правоохоронних органів».


Таке повідомлення розмістили на офіційному сайті обласної державної адміністрації.

Поряд з текстом і на головній сторінці також — картинка з наручниками. Керівник згаданого департаменту — Ніна Лемеш, видатна біатлоністка, призерка найпрестижніших світових змагань. Учасниця Олімпійських ігор в Нагано, Солт-Лейк-Сіті та Турині.

Так публічно і швидко на співробітників ОДА ще не «надягали наручників». Навпаки, зазвичай говорять: «Не поспішайте», «Триває слідство» і т. д.



Ніна Лемеш

«Керівник у матеріалах провадження не фігурує»

Правоохоронці повідомили:

— Станом на сьогодні керівник Департаменту сім’ї, молоді та спорту облдержадміністрації не фігурує у матеріалах провадження, відкритого поліцією за частиною 2 статті 364 Кримінального кодексу України — зловживання владою або службовим становищем, якщо воно спричинило тяжкі наслідки, — повідомила Юлія Ковтун, речник Головного управління Національної поліції області. — Це провадження було відкрите за матеріалами перевірки Служби безпеки України. Вони стосувалися зловживання службовим становищем посадовими особами комунальної установи «Чернігівський обласний молодіжний центр». До матеріалів цього ж провадження були долучені і документи за результатами службової перевірки діяльності Департаменту сім’ї, молоді та спорту.

«Переживати це не просто. Працівники налякані. Дівчата навіть плакали»

— Що там у вас коїться? Наскільки я розумію, задумувався ремонт приміщення обласного молодіжного центру. У документах йдеться про реконструкцію. Та це пам’ятка архітектури, а тому реконструкції бути не може. А отже, проект — в урну, а з ним і мільйон гривень. Але наручники...

— На мій погляд, мета такої картинки — тиск, — ділиться емоціями Ніна Лемеш. Говоримо у її робочому кабінеті. — Я на посаді директора департаменту майже п’ять років. Працювала без нарікань. Але змінилося керівництво ОДА. Через тиждень після призначення головою Андрія Прокопенка я з ним спілкувалась. Можна сказати, це була співбесіда. Мені закидали, що найбільше коштів отримує біатлон. Але розподіл відбувається відповідно досягнень, медалей в тому чи іншому виді спорту. Коштів, які виділяються, недостатньо. Це два мільйони 19 тисяч гривень на 19 видів спорту.

П’ятого лютого голова ОДА Андрій Прокопенко викликав мене в кабінет. Були присутні радники, а також представник сектора внутрішнього аудиту ОДА. Озвучили факти щодо моєї роботи. Тоді ж підняли питання і про те, що не реалізовано проект по обласному молодіжному центру. Наш департамент є розпорядником коштів. Є зауваження державної архітектурно-будівельної інспекції, що на пам’ятці архітектури не може відбуватися реконструкція.

— Усе питання лише в одному слові?


— Але воно має велику вагу. Проектно-кошторисна документація виготовлена, пройшла всі процедури, експертизу. Обласне управління капітального будівництва визначили реалізатором проекту. Провели тендер і навіть визначили переможця. Після цього ДАБІ мало дати дозвіл на початок робіт. Саме тоді і були висунуті зауваження.

Голова ОДА запропонував мені написати заяву на звільнення. Я відчула прес, тиск, несправедливість. Відмовилась писати заяву.

Потім мене викликав Андрій Подорван, заступник голови, і сказав: якщо до п’ятої вечора не буде заяви, то питання винесуть у публічний простір. У мене було тільки одне питання: за що?

Я самодостатня людина. І, вважаю, моя заява стала б свого роду згодою зі звинуваченнями, визнанням вини. Але я її не вбачаю і зараз. І можу про це сказати в обличчя і голові, і будь-кому.

— Ви продовжуєте ходити на роботу?


— Так. Я директор департаменту. Я вважаю недопустимим для себе ховатись на лікарняних тощо. Хоча у зв’язку із цією ситуацією стан здоров’я бажає кращого.

Співробітники дещо налякані. Особливо ілюстрацією з наручниками. Дівчата навіть плакали.

— Як проводиться внутрішня перевірка?

— До нас не надходило жодного офіційного листа чи іншого повідомлення про перевірку у департаменті. Попри це надавали усю інформацію представнику відділу внутрішнього аудиту, як мені відрекомендувався радник голови Сергій Гаврилюк.

На нараді заступник озвучив, що можлива зміна структури департаменту. Це найлегший шлях, коли керівника просто не призначають.

Відбулось те, що відбулось. Але ситуацію створила точно не я. Чому сьогодні діють такими методами? Можливо, сьогодні піар-компанії, публічність, голосні заяви діють на людей. Переживати це непросто. Та рятує підтримка спортсменів з усієї області.

«Це факт. Це зловживання...»

— Сформовано відділ внутрішнього аудиту, і він почав свою роботу, — говорить заступник голови ОДА Андрій Подорван. — Він передбачений статутом. Є адміністрації, які мають навіть цілі управління аудиту.

Перевірили департамент сім’ї, молоді та спорту. Відділ аудиту працює з документами. Почали перевірку, виявили ознаки правопорушень, сформували матеріали і передали до Нацполіції.

Зі свого боку, голова, дивлячись на ознаки, запропонував керівнику департаменту звільнитися за згодою сторін. Це його управлінське рішення, він формує свою команду.

За нашими матеріалами поліція відкрила кримінальне провадження за фактом зловживання службовими особами комунальної установи «Чернігівський обласний молодіжний центр».

А фінансування йшло через департамент сім’ї, молоді та спорту. Це факт. Це зловживання службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки.

— По факту різниця лише в одному слові — реконструкція.

— Це пам’ятка архітектури місцевого значення. І з самого початку потрібно було замовляти проект з науковим обгрунтуванням. І логічно, що ДАБІ дало висновок, що проект у такому вигляді не може бути реалізований.

Потрібно виготовляти абсолютно новий проект. Тобто з самого початку почали робити проект, який не мав шансів на реалізацію. Чи знали вони про це, чи ні, встановить слідство.

Чому це було зроблено? Хто приймав рішення? А це кошти платників податків.

— Чи не вважаєте, що давати картинку з наручниками ще до відкриття кримінального провадження зарано?

— У людей великі очікування щодо боротьби з корупцією. Це була одна з головних вимог президента Зеленського. Тому робити вигляд, що нічого не відбувається... Або, як це робили раніше, все тримати всередині, не будемо.

Марина Забіян, тижневик «Вісник Ч» №8 (1762), 20 лютого 2020 року

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Ніна Лемеш, ОДА, біатлоністка, «Вісник Ч», Марина Забіян