GOROD.cn.ua

Медсестер в чернігівських школах більше не буде

Містом ходять чутки, що чернігівські школярі можуть назавжди позбутися медобслуговування в навчальних закладах. Журналіст Gorod.cn.ua з’ясовував, чи правда це і що робити, якщо дитині стало зле під час навчання.
Наказ Міністерства охорони здоров’я № 157 від 26.01.2018 скасовує деякі медичні первинні документи. А разом із тим – у шкільних медсестер не буде роботи, і тому їх скоротять.
У МОЗ запевняють, що нікого звільняти не збираються – реформа цього не передбачає. Однак перерозподіл коштів, а точніше обов’язків з їх виплати, все ж може стати прямою причиною масових скорочень. Багато вакантних місць серед медсестер нині і в дитячих поліклініках Чернігова.



«По Україні шкільних медсестер ніде вже немає. Шкільне відділення змінює форму своєї роботи. Медсестри не будуть сидіти у школах. Щодо Чернігова, то велика кількість медсестер зараз вже звільнилася, інші хто залишилися – будуть працювати у поліклініці і виконувати свої посадові обов’язки. До речі, зараз багато і вакантних місць серед медсестер. Всього по місту у школах залишилося працювати чотири медсестри, інші звільнилися», - розповіла заступник головного лікаря з медичних питань дитячої поліклініки №1 Наталія Крючко.

Вона також уточнила, що зі шкіл міста усю медичну документацію про учнів, а саме Форму 063 – карта профілактичних щеплень, вже передано лікарям, з якими підписано декларацію.
З нового 2020-го року ще 11 шкіл Чернігова залишилися без медсестер. 10 січня управління освіти розіслало директорам шкіл копію листа від КП «Дитяча поліклініка №1», де вказало, що у зв’язку з відсутністю медичних працівників заклади загальної середньої освіти №4, 6, 10, 13, 14, 17, 18, 20, 21, 24, 34 не будуть забезпечені медсестрами.



«Якщо необхідно, медсестри будуть ходити до школи. Це буде лише частина їх роботи. Масових вакцинацій у школах не буде, - це порушення Закону. Усі щеплення будуть робиться у лікаря, з яким підписана декларація. Поступово усі медсестри, котрі ще працюють у школі, перейдуть працювати до поліклініки. Якщо з дитиною щось трапляється у навчальному закладі, вчитель повинен, дивлячись на ситуацію, повідомити батьків учня, зателефонувати медсестрі, яка прийде з поліклініки, або ж зателефонувати у «швидку». Медсестра немає права робити дитині якісь маніпуляції, давати медичні препарати. А от тиск чи температуру, так, звісно, може поміряти. Далі вона повинна викликати батьків чи викликати «швидку», а не давати йому якісь ліки», - наголосила Наталія Крючко.

Вона також зазначила, що аптечка має бути не лише в медичному кабінеті школи, а й у кожному класі. Про це повинні дбати директора шкіл, а не медичні працівники.
Не в захваті від подібних нововведень мами, яких ми опитали. Жінки впевнені, що медичний працівник у дитячих закладах таки має бути:



Ірина Гречко, мама третьокласниці:

- Звичайно погано, що у школі не буде медсестри. Всяке може в школі трапитися. Діти на перервах постійно дуріють, можуть штовхнути, впасти, вдаритися. Так що, по таким дрібницям «швидку» викликати? Навіть елементарно, після канікул голови дітям переглянути потрібно, не всі батьки відповідально ставляться до педикульозу. Ну і щеплення, проба на Манту, в тубдиспансер страшно їздити, простіше в школі на місці все зробити.



Альона Кандиба, мама другокласниці:

-Я вважаю, що в штаті дитячих садків і шкіл обов'язково повинен бути лікар або медсестра. Дитячі навчальні заклади – це, перш за все, велике скупчення дітей, які на відміну від дорослих не завжди можуть правильно відреагувати на погане самопочуття або травму, отриману, наприклад, на перерві або уроці фізкультури. Статися в дитячому колективі може що завгодно в будь-яку хвилину, тому діти рухливі, емоційні. Не завжди вчитель зможе кваліфіковано надати медичну допомогу, правильно відреагувати на стан дитини, тому не є медиком. Банально потрібно знати, який препарат можна дати дитині від живота або, скажімо, голови, в якому дозуванні виходячи з віку дитини, якихось індивідуальних особливостей його організму, чи можна поєднувати препарати і як правильно це зробити в разі потреби. Для прийняття подібних рішень потрібно хоча б початкову медичну освіту і досвід. Відповідно, вчитель не може в повному обсязі нести відповідальність в подібних випадках. Наявність медсестри або лікаря в дитячих навчальних закладах - це здоров'я дітей і спокій батьків!



Світлана Полонська, мама десятикласниці:

- Можна всіх прибрати! Якщо в садку і школі не буде медсестри, хто надасть першу допомогу ? З такими реформами ніхто ніде не потрібен. Ось нещодавно був випадок у нашій школі: в їдальню приходить хлопчик років 10-11, тримається за ніс і просить посудомийку серветку дати. Вона в своїй сумочці знаходить вологі серветки, а у нього кров з носа б'є "фонтаном", прямо згустками кров ллється. Вона ледве зупинила йому кров! Запитує його: А чому ти сюди прийшов, а не в медпункт? Він каже: а медпункт на перерві закритий. Так це добре, що хлопчик додумався хоч до їдальні дійти. Так це ще не прибрали медсестер! А що буде коли їх приберуть !?

Gorod.cn.ua


Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: медсестри, школа, реформа, Крючко