360 річниця Конотопської битви.
У Чернігівському історичному музеї імені Василя Тарновського відбулася музейна зустріч, присвячена одному з важливих епізодів української історії, - перемозі військ гетьмана Івана Виговського над московським військом.
Олексій Сокирко, історик: «Конотопська битва була вирішальною битвою в московсько-українській війні, яка тривала з 1657 по 1659 року. В такому першому військовому конфлікті, який протиставив колишніх військових союзників і партнері».
Союз Богдана Хмельницького з московською державою виявився не життєздатним. Московський уряд відмовився захищати інтереси української держави. Справа дійшла до збройного конфлікту.
Олексій Сокирко, історик: «Конотопська битва стала однією з кульмінацій цієї війни, яка довела те, що і збройні сили козацького гетьманату, і сама держава, здатні захистити не тільки свої примарні геополітичні інтереси, але й територіальну цілісність, територіальну єдність цієї країни».
Також до річниці Конотопської битви у музеї презентували виставку цінних документів із зібрання Василя Тарновського.
Ігор Ситий, старший науковий співробітник музею: «Всі документи оригінали. І тут треба ще раз зазначити, що дуже не багато музеїв України можуть похизуватися, що у їх збірці є аж 3 універсали Івана Виговського, можна побачити відбиток печатки великого Богдана Хмельницького».
А також Гадяцькі статті, що стали однією з передумов московсько-української війни, адже в них ідеться про європейську спрямованість України.
Ігор Ситий, старший науковий співробітник музею: «Це була спроба Івана Виговського, нехай в меншій мірі, зберегти автономію козацької держави, але в складі все ж таки речі посполитої. Тобто ми повертаємось і до сьогодення, коли Україна повернулась до свого європейського вектору, і ми можемо подивитися на нашій виставці, що фактично підвалини цієї європейської політики самостійної України вони ще відносяться до часів Богдана Хмельницького та Івана Виговського».
Конотопська битва відбулася 28 червня 1659 року. Наразі тривають дослідження та пошуки нових джерел, які б пролили світло на події того періоду.
Сюжет телеканалу «Дитинець»
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.