GOROD.cn.ua

Життя без пластику - можливе!

32-річна чернігівка Софія Пономаренко, уродженка Наумівки, що на Корюківщині, вже майже рік живе без поліетиленових пакетів. Замінила їх на багаторазову тару: екосумки, торбинки зі спанбонду (шиє власноруч), лоточки... Каже, що так їй вдається не лише заощаджувати власні кошти, а й дбати про навколишнє середовище. Екоактивістка закликає людей брати з неї приклад. Якщо кожен з нас не викидатиме поліетиленові пакети й тим самим не забруднюватиме довкілля, то в якійсь мірі ми допоможемо своїм дітям жити у майбутньому в більш якісному середовищі. На власному досвіді Софія переконалася: життя без пластику - можливе!



Починай з себе

Її день розпочинається з пробіжки. До спорту Софію залучив чоловік. Разом вони подорожують, захоплюються туризмом. Стараються правильно харчуватися і вживати корисну та натуральну їжу. Добре, що в селі у Софіїної мами - пані Галини, ветерана фармації й талановитої поетеси - є город і садок. Ненька завжди рада своїм помічникам і залюбки передає городину в місто.

Софія Пономаренко має вищу освіту, закінчила Чернігівський педуніверситет, хіміко-біологіч-ний факультет. Нині працює керівником відділу маркетингу однієї чернігівської компанії. Робота їй подобається.

Екологія завжди турбувала Софію, ще у 2012 році вона вперше організовувала в Чернігові Всеукраїнську акцію «Зробимо Україну чистою».

- Це був перший мій досвід. З подружкою проводили акцію з прибирання сміття, було у нас п’ять ло-кацій, задіяли аж півтисячі людей. Влаштовували все своїми силами. На той час для мене це було неабияк складно, бо дуже багато виникало організаційних питань, наприклад, де дістати кошти на сміттєві пакети, рукавички тощо, -згадує жінка. - «Стукали» у двері підприємців, міськради, намагалися знайти спільну мову з тодішнім мером, депутатами, аби хоч якісь гроші нам виділили. Чесно кажучи, за два місяці організаційної діяльності я зрозуміла, що не так просто самостійно щось зробити. Це має бути команда однодумців.

Тому на якийсь час Софія цю ідею полишила.

- Скажімо так, чистота довкілля, насамперед, залежить від мене, від того, як ставлюся до навколишнього середовища і яким чином я живу, - продовжує. - Передивилася, що є у мене вдома. Мабуть, кожна людина має пакет з пакетами. І коли ти розумієш, що цей пакет росте, розширюється, і ти не знаєш, куди все це розмістити, починаєш перебирати, що - потрібно, а що - ні. І розумієш: цих пакетів дуже багато. Найперше, починаєш від них відмовлятися у супермаркетах. Тобі на касі ласкаво пропонують: «Давайте покладемо продукти в пакетик!», а ти ввічливо відказуєш: «Ні, не варто, я - зі своїм!». І витягуєш свою тару.

Спочатку на тебе дивляться здивовано, а згодом навіть впізнають і вже не пропонують пакетика.

Чернігівка Софія Пономаренко стала активно цікавитися тим, як живуть люди в Європі без поліетиленових пакетів, чим користуються.

- На кожному кроці там стоїть спеціальний контейнер, куди ти можеш покласти пластикову пляшку, і тобі за неї автомат видасть 25 центів. Просто розумієш - отака вона, Європа! Коли приїздиш до сусідньої Польщі й бачиш скрізь баки для роздільного сміття і навіть для одягу, то усвідомлюєш

- ось така вона, Європа! - каже Софія. - Й одразу ставиш собі запитання: чому у нас в Україні цього немає і коли нарешті буде? Вихід: починай з себе, зі своєї оселі.

Звичка

Софія вивчила, чим користуються європейці під час покупок у супермаркетах. Виявляється, відвідувачі крамниць використовують тару багаторазового вжитку, вона розміщена неподалік від каси. Це близько 15 різновидів! Починаючи від спеціальних поліетиленових пакетиків, картонних коробок будь-якого розміру до різноманітних паперових сумочок, торбинок з тканини.



- Покупець може купити тару і використовувати її неодноразово, - пояснює співрозмовниця. - Також людина може взяти і спакувати в неї придбані продукти та віднести їх до машини або додому і повернути цю тару до магазину. І далі так само її запропонують іншому покупцеві.

На жаль, поки в Україні таке не практикують. Тож Софія вирішила, що сама привчить себе до користування багаторазовою тарою. Нині неабияк популярні екоторби-ни, прийшла мода й на так звані авоськи. Зокрема їх стала активно застосовувати молодь.

- Погляньте навколо: хлопці і дівчата вдягаються у стилі 80-90-х, і музику слухають тих часів. Згадайте, і авоськами тоді ж користувалися, - продовжує чернігівка. - Серед молоді пропагується еко-френдлі (стиль безпечний для екології).

Це коли людина намагається бути екологічно свідомою і все робити для того, аби не забруднювати навколишнє середовище. Наприклад, продукти зі свого холодильника використовувати максимально, щоб майже без відходів. Також люди все менше купують нових речей, натомість переробляють, перешивають, вдосконалюють старі і тим самим лишаються в тренді.

Ще, каже екоактивіст-ка, є така тема, коли люди взагалі не викидають сміття. Тобто все, що вони купують, треба використовувати по максимуму. Будь-яка тара, все що є в оселі, не має опинитися на смітнику.

- Це вже стиль життя і таке мислення, - впевнена Софія. - Звичайно, що до цього приходиш не одразу. Коли ти все робиш автоматично і не задумуєшся, то це і є та сама дорогоцінна звичка.

По покупки - раз на тиждень

Про свій досвід Софія може розповідати безкінечно. Усе відбулося поступово, спочатку на касі в супермаркеті вона відмовлялася від поліетиленових пакетів, з собою брала завжди власну тару (екосумку, торбинки, лоточки для продуктів, приміром, для м’яса).

- Своє мислення я побудувала так: йду по покупки - раз на тиждень. Для цього щоразу складаю перелік продуктів, якими маю поповнити свій холодильник і запаси. По-перше, так вдається зекономити час, бо не треба щодня ходити до крамниці, а по-друге, чітко знаю, що мені потрібно. Обов’язково до переліку беру відповідну тару. Якщо купую крупи - то мішечки, якщо планую придбати м’ясо - то лоточки. Розумію, що продуктів буде чимало, тож беру велику екосумку, в яку все це покладу.

Софіїні знайомі часто її запитують: «А як же акційні продукти?! Хіба ж можна втриматися і не купити?» Екоактивістка на те з легкістю відповідає:

- На акції я зовсім не звертаю уваги, тому що вони постійно є і будуть! А ще добре розумію, що мої фінансові витрати залежать тільки від мене.



Щоразу купуючи продукти в супермаркеті зі своєю тарою, Софія переконалася, що її пакет з пакетами не росте! Навпаки, він зменшується. І тепер у неї в оселі немає нічого зайвого. Натомість є чітко розкладені лоточки, торбочки, з якими ходить до крамниці і це, як кажуть, звільнило її від сміття.



Максимум

У такому руслі Софія живе майже рік, і це їй подобається. Її друзі і знайомі також підтримують починання - без поліетиленових пакетів. Нещодавно екоактивістка зі своїми однодумцями організували флеш-моб «Звільни Планету від пакетів», який провели в чернігівському супермаркеті.

- Ті люди, що змогли прийти, їх було десь два десятки, а ті, хто заявили, що теж так роблять і вони згодні взяти участь в акції наступного разу, їх було близько 150-ти. Це, чесно кажучи, мене приємно здивувало. Це класно! - вважає чернігівка. - Якщо подумати, що кожен з цих людей не викидає поліетиленових пакетів, - дуже великий внесок. Враховуючи, що у нас немає сміттєпереробного заводу, контейнерів для роздільного сміття... А якщо уявити, що кожна людина з 300 тисяч жителів Чернігова думатиме так, як я і мої друзі, не забруднюватиме навколишнє середовище, то і сміттєзвалище за Масанами не ростиме такими шаленими темпами.

Важливо, щоб ця екологічна свідомість переросла в більше - щоб у кожному дворі з’явилися контейнери для роздільного сміття, а далі - переробний завод.

Софія каже, що починати ніколи не пізно:

- Якщо ти хочеш, щось змінити навколо, треба змінювати власне мислення і свою життєву позицію. Якщо не хочеш забруднювати навколишнє середовище - зроби максимум, щоб так не відбувалося. Я хочу своїм прикладом показати оточуючим, що так жити реально і зовсім не складно.

Лариса Галета, «Деснянка» №13 (748) від 28 березня 2019

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Софія Пономаренко, екоактивістка, Лариса Галета, «Деснянка»