Садиба Василя Спановського єдина пам’ятка архітектури місцевого значення кінця ХІХ – початку ХХ століття, що уціліла в Чернігові, нині знову на межі руйнування.
В цьому будинку рік тому розмістилася недільна школа однієї релігійної організації. Однак більше року в історичній пам’ятці ніхто не мешкає. А відтак будівля руйнується. На сполох б’ють архітектори та історики, які вважають будинок скарбом.
Сергій Черняков, учений секретар Національного історико-архітектурного заповіднику «Чернігів Стародавній»: «У Національному заповіднику «Чернігів Стародавній» збереглися фотографії 1985 року, де видно, що будинок був в більше кращому стані, де різьбленням оформлений головний вхід і був вихід у красивий сад. Тобто тут був ганок без вікон, була льодовня. До речі, цей будинок залишився єдиний. На вулиці теж були такі будинки – частина були дерев’яні, а частина побудовані з цегли».
Нині архітектори зібрали комісію і обстежили реальний стан архітектурної пам’тяки.
Володимир Павленко, народний архітектор України: «Є 2-3 місця де стропила згнили і їх треба замінити. Оцинкована покрівля в деяких місцях поржавіла, її також треба міняти. Треба зробити водовідвід – не зроблені жолоби з двох сторін. У середині будинку за період, коли нікого не було, повністю вирвана електропроводка, зняті всі електрощити і обладнання електромереж, також повністю зняті сантехнічні прилади, які були в господарській кімнаті. А самі стіни потребують внутрішнього ремонту».
А ще треба підвести газове опалення та повністю замінити електромережу. На усі ці роботи знадобиться не менше одного мільйона гривень. Будівля знаходиться в комунальній власності обласної ради.
Олександр Дмитрук, головний архітектор області: «Немає такої державної програми з 2009 року. Державна програма, яка існувала і ремонтувала ці пам’ятки місцевого та національного значення, на сьогоднішній день не працює. А фінансувати ми за свої кошти не можемо».
Поки що комісія склала акт огляду історично-архітектурної пам’ятки та розробляють проект реконструкції будівлі. Далі питання збереження цієї садиби залежатиме від політичного рішення місцевих чиновників та фінансування.
Матеріали по темі:
У Чернігові створили онлайн-музей дерев’яної архітектури (відео)
Волонтери взялися рятувати унікальний дерев'яний будинок на Київській (відео)
Сюжет: Garmata TV
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.