Чернигов в стиле ретро, фотоподборка №5
Сегодня мы вновь продолжаем нашу уже сложившуюся традицию публикации фото Чернигова молодости наших родителей, бабушек и дедушек. В этот раз хотим познакомить вас с подборкой фотографий, которые вошли в альбом «Чернігів», датированный уже 1967 годом. Альбом вышел тиражом 40 000 экзепляров и был напечатан в киевском издательстве «Мистецтво». Автор фотографий вся та же В.Г. Сычова, автор текста М.Романика.
Вот что писали тогда в аннотации к ним:
Мій Чернігове, у якій чудесній стороні розкинув ти свої шати! Називають тебе сивоглавим, називають містом-садом, красенем Десни, столицею полісян.
Іноді не знаєш чому віддати перевагу, навіть епітет „древній”, що вживається часто на ознаку твоєї поважності , не є вичерпним. Тобі правда літ за тисячу. Одначе, як мовлять у народі, міста – не люди: час не велить їм старіти. Ти юний сьогодні. А на твоє обличчя лягають нові й нові прикмети молодості.
Ти можеш пишатись. Маєш чим.
Мабуть, у вогнях потужної ТЕЦ – енергосерця поліського краю – твоя молодість. І в архітектурних ансамблях. І у величних корпусах комбінату синтетичних волокон. І в гіганті текстилю – камвольно-суконному комбінаті.
Чарує всіх симфонія твого прядива. Дивишся, як народжується капрон, нейлон, і чуєш неначе прадавню легенду.
...Місто швидко зростало після Великого Жовтня. Як значний промисловий центр Радянської України. Але розпочалась війна. Страшним лихоліттям стала вона для Чернігова... Попіл та руїни — ось що застали визволителі. Покорчилось навіть залізо. Зранені дерева просили порятунку, сумувала од згарищ Десна.
Коли ж тепер приїздять у гості колишні фронтовики,— очам не вірять. Ти це, чи ні? О, ти! Тільки новий. Світлий і чепурний.
...Не знаю, чим славніше ти, місто? Багатою історією чи новобудовами? Зеленню парків чи широкими вулицями? Десною-красунею чи серцями щедрими? Скарбами музеїв чи дитячим щебетом? Народними талантами чи квітами?
Мабуть, усім ти хороше.
Ти радієш, коли, запаливши вогні на нових бурових, з перемогою повертаються до тебе геологи. Пишаєшся здобутками хіміків і текстильників. Втішаєшся, коли будівельники зводять ще один дім. Бадьорять тебе акорди піаніно «Україна» — твоєї марки. Веселить гра бандуристів — ти їм даєш інструменти.
Усе те — слава твоя і гордість.
Теплу усмішку на твоїм обличчі бачиш щодня. Навіть похмурої днини. За всіх ясніша вона на вулиці Леніна. Це головна магістраль. Минеш сталевий міст через Десну, коридор з осокорів-дідуганів, — і виїдеш на неї під охороною мирних гармат Валу.
Головна — це шлях до адміністративних будинків, театру імені Т. Шевченка, філармонії, музичного училища, поштамту, кінотеатру імені Щорса, готелів «Україна», «Десна». Мов річки з чистих джерел, починаються з неї вулиці Шевченка, Свердлова, Куйбишева, Гоголя, Щорса, Київська. Архітектурні ансамблі прикрашають її.
Лежить вулиця обабіч шляху, звідки вирушали в далекі й близькі походи дружинники чернігівських князів.
Прямували козаки бити шляхту й полки Карла XII, а потім будувати Санкт-Петербург. Мчали гінці по ній до Москви. Поспішали українці на поміч братам-росіянам — громити військо Наполеоне.
Ходили по ній Олександр Пушкін і Микола Гоголь. Милувався нею Тарас Шевченко. Максим Горький крокував. Виношував полум'яні рядки Михайло Коцюбинський, наспівував «Вічного революціонера» Микола Лисенко. Звірялась їй у думах Марія Заньковецька, складав чудові рядки поезій Павло Тичина.
Ти чула, вулице, голос Олександра Довженка, що знімав у Чернігові «Щорса», і будила уяву Олекси Десняка, коли він писав роман «Десну перейшли батальйони».
Приймала ти Юрія Гагаріна і Андріяна Ніколаєва. Космічні брати, певне, згадували свого великого попередника — Миколу Кибальчича, патріота з Десни, який вперше висунув ідею використання ракети для польоту людини.
Не скупих рядків — книги ти достойна.
Святе каміння твоє. Головною завжди тобі бути.
І наряднішою — за всіх. Хай і виростають побіч тебе широка та світла вулиця Попудренка, сповнена гуркоту моторів вулиця Щорса і густо заселена каштанами магістраль Шевченка.
Сьогодні Чернігів — п'ятиповерховий. А матиме дев'ять, шістнадцять поверхів. Піднімуться великі квартали й на Бобровиці — лише в цім районі будівельники мають звести півмільйона квадратних метрів житла. Більш як тисяча сімей робітників і службовців справлять новосілля.
На Болдиній горі запалає вогонь Вічної слави героям.
З сьогоденням лучче зіспівається минуле, що живе у пам'ятках старовини.
Місто-сад. Говорять так усі, хто сюди приїздить. Щиро, від усього серця. Бо й справді — все заполонила зелень. Кажуть, ніби дуже гарний ти, Чернігове, коли цвітуть каштани. Іншим подобаєшся ти більше, коли од ягід гнеться віття горобини. Декотрим найповніше краса твоя відкривається в середині літа. І такі є, що жадають зимового вбрання.
То лише означає, що за всякої пори ти хороший.
Уже стало традицією — гості перед від'їздом вечеровою порою на Вал приходять. Туди, де в глибокій задумі стоїть бронзовий Тарас Шевченко, а під ноги йому зеленим огнивом стелеться козацький ялівець.
Клен запрошує під крону широку. Спиняються. Мовчать, слухають. Місяць голубить промінням Десну, веслує на срібнім човні. Трударі-катери тягнуть баржі: одні — на Київ, інші — вгору, новгород-сіверським напрямком.
Стугонять мости — од поїздів і автомашин. Палають вогні комбінатів-велетів. Знайоме усім «майна» доліта з будов. Не спить місто, працює.
Трудові акорди збуджують, за річку переносять. Де розмай луків і запашні ожереди сіна, де «села веселі» і «лани широкополі».
Чолом тобі, місто, юносте моя!
Зростай, звеличуйся!"
Присмотритесь и найдите отличия с нынешним городом.
Выражаем благодарность за предоставленные фото читательнице сайта – Маргарите Кузановой.
В дальнейшем ждите еще одну фото-ретроисторию.
P.S. Дорогие читатели, если в ваших семейных альбома тоже есть фотографии ретро-Чернигова, мы будем очень благодарны, если вы поделитесь ими с нами. По всем вопросам связывайтесь с нами по почте [email protected]
Предыдущие фотободборки можно посмотреть по ссылкам:
Чернигов в стиле ретро, фотоподборка №1
Чернигов в стиле ретро, фотоподборка №2
Чернигов в стиле ретро, фотоподборка №3
Чернигов в стиле ретро, фотоподборка №4
Gorod.cn.ua
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: "Чернигов в стиле ретро", фото