Змінилась трійка лідерів президентських перегонів
На початку листопада Центр соціальних технологій «Соціополіс» дослідив електоральні настрої в містах із населенням 100 тисяч мешканців і більше.
Після офіційного старту передвиборчої кампанії кандидати в президенти активізували свою боротьбу за підтримку виборців. А самі громадяни почали частіше замислюватися над тим, кому з претендентів на найвищу посаду віддати голос. Із наближенням виборів картина так званої «електоральної прихильності» ставатиме чіткішою. Експерти прогнозують суттєву зміну виборчих вподобань українців та їх політичної активності.
Так, Центр соціальних технологій «Соціополіс» з 2 по 8 листопада провів дослідження «Електоральна ситуація в містах України з населенням 100 тисяч мешканців і більше», допустима статистична похибка репрезентативності опитування не перевищує 2%. Як з’ясували соціологи, питання виборів набуває дедалі більшого значення для українців – городян, які точно голосуватимуть, вже 70,4%, що на 12,1% більше, ніж у серпні. А якщо додати тих, хто швидше за все піде голосувати, то кількість «активних» виборців складає 84,3%. При цьому тих, хто точно не піде на вибори, – всього 3,7%. Тобто, відбувається такий собі процес підвищення «електоральної» свідомості. Важливо також, що найменше тих, хто готовий іти на вибори, серед мешканців Заходу – 81,3% та Центру – 82,7%. Це ще раз підтверджує розчарування «помаранчевого» електорату у свої лідерах, адже саме на Заході та в Центрі проживає найбільше прихильників політиків Майдану. А мешканці Сходу навпаки найактивніші – 87,1% з них готові йти на виборчі дільниці.
Цікаво, що найбільше тих, хто точно піде і проголосує за свого кандидата, – серед прихильників Сергія Тігіпка – 97,1%. Найменше готові підтримати «свого» однодумці Володимира Литвина – 78,3% (як бачимо, 21,7% «литвинівців» не вірять, що від їхнього голосу щось залежить). Спробуємо проаналізувати причини такої ситуації, розглянувши рейтинги кандидатів, які також надав «Соціополіс».
Лідером опитувань залишається Віктор Янукович (його підтримує 34,2% тих, хто визначився). Спостерігається певне зростання підтримки лідера опозиції – за даними того ж «Соціополісу», у серпні рейтинг Януковича був на рівні 26,7%. Можливо, таку ситуацію спричинили два чинники: фінансово-економічна криза та гострий конфлікт між Ющенком та Тимошенко. Обидва ці фактори – не на користь помаранчевих політиків, вони мотивують громадян підтримувати найпотужнішу опозиційну силу. До слова, ці ж чинники є причиною того, що Юлія Тимошенко не демонструє стрімкого зростання рейтингу вже досить тривалий час. Її показник кілька місяців тримається на рівні 15,2%.
Результати дослідження також засвідчили зміну трійки лідерів передвиборчих перегонів: Арсенія Яценюка потіснив Сергій Тігіпко, якому готові віддати свої голоси 11,2% опитаних. Саме у Сергія Тігіпка, на думку соціологів, найкраща динаміка електорального зростання (це демонструють результати й інших досліджень, проведених авторитетними компаніями) – із серпневих 4,1% до листопадових 11,2%. Соціологи пояснюють це тим, що команда Тігіпка зуміла правильно позиціонувати свого кандидата у засобах масової інформації. Тігіпко у своїй кампанії зосереджується на позитиві, акцентує на необхідності передусім економічних реформ і пропонує власні альтернативні механізми управління державою.
Це «підкуповує» позитивно налаштованих виборців, адже люди стомилися від постійного протистояння політиків і їхніх взаємних звинувачень. Як результат, Тігіпко випередив колись «прохідного» представника третьої сили – Арсенія Яценюка, який зараз має тільки 9,6% і передвиборчу кампанію якого більшість експертів визнають провальною. Отже, третє місце посідає Сергій Тігіпко, а на четвертому – Яценюк. П’яте місце в рейтингу займає комуніст Петро Симоненко, у якого 4,8%. Рейтинг чинного Президента Віктора Ющенка залишається стабільно низьким – лише 2,4%, а нинішній Голова Верховної Ради Володимир Литвин може розраховувати лише на 1,2% голосів (цей показник коливається в межах статистичної похибки).
Що стосується електоральної прихильності за регіональною ознакою, то дослідження мало цілком очікувані результати. Так, Схід України готовий віддати за Віктора Януковича 46,7%, за Сергія Тігіпка – 13,8%, а за Юлію Тимошенко – 9,2% голосів. У західних областях ситуація інша: за Януковича – 12,5%, Тимошенко – 22,4%, Яценюка – 16,6% виборців. Що стосується північних областей України, то там Янукович має 19,2%, Тимошенко – 31,1%, а Яценюк – 11,3%. Південь країни прихильний до Януковича на 47%, до Тимошенко – на 11%, Тігіпка на 10,5%. В цілому, за висновками соціологів, найшвидше станом на листопад 2009 року зростає рейтинг Януковича та Тігіпка, а найповільніше – в Яценюка, Ющенка та Тимошенко. Експерти прогнозують, що зважаючи на ситуацію в країні, ці тенденції зберігатимуться.
Людмила Степанюк
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.