Дедов Борис
У нашому місті шість музеїв, п'ять театрів і лише одна картинна галерея. Багато це чи мало? Думаю, що для міста, яке прагне стати туристичною Меккою, м'яко кажучи, недостатньо. До речі, у Парижі 200 галерей сучасного мистецтва. Песимісти скажуть: "Чернігів - не Париж". Згодна, але ж ми не гірші за французів і Чернігів завжди мав статус культурного міста. Чернігівці люблять справжнє мистецтво й цінують гарних майстрів. І те, що у місті є галерея сучасного мистецтва, нехай поки що одна, ще раз підтверджує, що у нашому старовинному місті живуть талановиті, харизматичні особистості, яким небайдуже життя і слава Чернігова. Такою неординарною людиною є Борис Степанович ДЄДОВ. Саме він створив галерею сучасного мистецтва "Пласт-Арт". Нещодавно йому присвоєне почесне звання "Заслужений діяч мистецтв України".
- Борисе Степановичу, прийміть наші вітання. Визнання того, що праця, яку ти робиш, потрібна людям - завжди приємно. Що для Вас ця нагорода?
- Це дуже почесне звання. І це заслуга не тільки моя, але й всього творчого колективу "Пласт-Арт", який я очолюю. Це визнання не тільки мистецької, а перш за все, нашої громадської діяльності. Нагороду отримувати завжди приємно, але і відповідальність велика. Треба бути гідним цієї нагороди.
- Галерея сучасного мистецтва "Пласт-Арт" створена Вами майже 10 років тому. Бути власником галереї це...
- ... великий клопіт. Не всі розуміють, навіщо я все це створив. Адже галерея не приносить матеріальних дивідендів. Виставкова діяльність відбувається на громадських засадах та некомерційній основі. Жоден художник не платив за оренду виставкової зали, експозиційного обладнання, виготовлення супровідної поліграфічної продукції тощо. Всі ці витрати бере на себе наша організація. Головне, щоб презентований проект був, справді, цікавим та високопрофесійним. Для мене та моїх колег пріоритетними напрямками у роботі галереї є, насамперед, сприяння розвитку, розповсюдженню, популяризації образотворчого мистецтва; надання підтримки митцям, робота з молодими художниками.
- Багато чернігівців Вас знають, як талановитого художника, громадського діяча, інші не знають зовсім. Як Ви до цього ставитесь?
- Спокійно і нормально. Я не працюю заради визнання. Просто займаюся улюбленою справою, що є сенсом мого життя. Зрілим митцям та молодим талантам необхідна підтримка. Звісно, не все намальоване можна вважати витвором мистецтва. Раніше існували художні ради, які здійснювали ретельний відбір творів, зараз цього немає. Наша організація намагається це робити. Ми надаємо можливість молодим художникам не тільки заявити про себе, але й професійно зростати, вдосконалюючи свою майстерність.
- Чи можна сьогодні прожити за рахунок мистецтва? Ви кажете, що галерея не дає Вам прибутку. Тоді звідки кошти на її утримання?
- Я за фахом художник-монументаліст. Це особливий вид мистецтва, частіше колективний. Я і мої колеги-однодумці об'єдналися й створили "Пласт-Арт". Це громадське культурно-мистецьке об'єднання, яке має власну господарську структуру - "Арт-центр". Ми маємо державну ліцензію на проведення проектних, будівельних та реставраційних робіт. Ця діяльність й створює матеріальне підґрунтя для функціонування галереї.
- Ви працюєте більше для себе чи для людей?
- Безперечно, для людей. Мої роботи не розмістиш у виставкових залах, але сподіваюсь, вони залишаться в історії. Сьогодні працюємо над будівництвом православної церкви пам'яті загиблих на водах у Криму. Пам'ятник Героям Круг, сквер імені Попудренка - це теж моя робота.
- Галерея сучасного мистецтва передбачає зміну експозицій, скажіть, як часто вони змінюються?
- Іноді щомісяця, іноді через півроку. Життя вносить корективи в плани. Пишаюся тим, що за роки існування галерея зарекомендувала себе з кращої сторони, в тому сенсі, що ми завжди намагалися не поступатися якістю виставок заради 'їхньої кількості. Головним критерієм відбору є високий художній, культурологічний рівень проектів. Підготовка виставки - доволі складний і тривалий процес, який вимагає часу, ретельної підготовки, чималих зусиль.
- Культура в Україні розвивається дуже повільно, але кроки, вперед помітні. Якщо Ви були б Президентом, що б зробили для розвитку культури своєї держави?
- Ніколи не замислювався над цим питанням. Політикам - політика, митцям - мистецтво. Професіоналізм у будь-якій справі є гарантом (запорукою) успіху. Щодо розвитку культури, на мою думку, першочергову увагу слід приділяти формуванню громадської свідомості. Колись я поцікавився, як вирішується питання з поповнення музейних фондів за кордоном. Запитав про це Василя Лопату, Народного художника України, який співпрацює з нашою галереєю. Він живе у Сан-Франциско. За його словами, музеям не виділяється жодної копійки з бюджету. Але там серед еліти є престижним придбати картину, для того, щоб подарувати її музею, про що згодом свідчитиме напис на картині поряд з іменем митця. Крім того, існує система пільг з оподаткування бізнесу для меценатів. Історія України налічує немало імен меценатів, які збагатили національний культурний фонд. Треба повернутися до цієї доброї традиції примноження національної скарбниці мистецтва. Необхідною рушійною силою та умовою розвитку мистецтва є постійна увага держави створення відповідної законодавчої бази та сприятливих економічних умов. До речі, про допомогу. Чернігівська облрада надає нашій громадській установі пільгу на орендну плату - ось приклад, як можна допомогти культурі взагалі. А ми щиро вдячні за будь-яку підтримку.
- Ваша дружина, наскільки я знаю, теж художник. Не тісно двом творчим, талановитим людям під одним дахом?
- Ні, вона не вчить мене керувати, а я не вчу її малювати. Вона художник, що реалізує себе у жанрі абстрактного, нефігуративного живопису. На щастя, коло прихильників її творчості постійно збільшується. Те, що вона робить, на мій погляд, без сумніву талановито. Нам є про що поговорити, крім нашої роботи. Взагалі, сімейна злагода, порозуміння не залежать від творчих амбіцій членів родини.
- Ваш секрет успіху?
- Мені здається, що справжній успіх ще попереду. Треба мріяти, намагаючись будь-що втілити свою мету в життя. Зараз я прагну створити у Чернігові культурно-мистецький центр, музей сучасного мистецтва. Для цього є всі необхідні передумови: величезна культурна спадщина, талановиті люди, бажання творчо й натхненно працювати. Наша організація докладе максимум зусиль для реалізації цієї мети.
Статья №2
За девять лет, прошедших с момента открытия галереи, в ее стенах состоялось более 100 выставок как признанных мастеров изобразительного и фотоискусства, так и талантливой молодежи. Для некоторых из них галерея стала как бы стартом творческого пути.
Одним из самых интересных и мощных проектов 2006 года, по мнению Бориса Дедова, стала выставка современного искусства "Территория души". На ней были представлены работы известных украинских мастеров, посвященные теме духовности - христианской, буддийской, мусульманской и так далее. Проект был реализован совместно со столичной галереей "Тадзио". Многие из приехавших тогда на открытие художников и меценатов были поражены красотой Чернигова и особой аурой древнего Вала. Понравились им и просторные светлые залы галереи.
В прошлом году "Пласт-Арт" отремонтировал и ввел в эксплуатацию два выставочных зала. В одном из них сложен камин. А начиналась жизнь галереи с одного помещения, арендованного в Художественном музее, которое на тот момент находилось в аварийном состоянии и было закрыто для посетителей. Сегодня Дедов ведет ремонт еще четырех комнат, готовя базу для реализации своей давней мечты - создания в нашем городе музея современного искусства. У "Пласт-Арта" уже имеется фонд картин для будущего музея. По традиции, художники не платят за участие в выставках, которые здесь проходят, но дарят одну из своих работ. Таким образом, галерея стала собственницей почти 300 полотен, в том числе и созданных такими мастерами, как заслуженный художник Украины Анатолий Гайдамака, профессор Киево-Могилянской академии Ольга Петрова, лауреат Шевченковской премии Феодосии Гуменюк.
- По моему глубокому убеждению, культура первична, а экономика вторична, - говорит Борис Дедов. - Работы Рембрандта, Микеланджело, Рубенса, Рафаэля живут веками, и мало кого сегодня интересует, сколько в те годы было намолочено муки или выплавлено железа. Культура - это сущность народа.
В планах Бориса Дедова - организация и проведение ко Дню города масштабного фестиваля искусств в Чернигове.
По материалам еженедельника "Семь Дней"
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.