Ексклюзивне інтерв’ю Вакарчука для чернігівців
9 квітня в чернігівському драмтеатрі відбудеться довгоочікуваний концерт Святослава Вакарчука й “Океану Ельзи” з проектом “Вночі”. Концерт відбудеться в рамках всеукраїнського туру і стане передостаннім серед українських міст. Чого чекати чернігівцям від цієї непересічної творчої події? А також про економічну кризу, літературні смаки, “Євробачення” і шароварщину – все це в ексклюзивному інтерв‘ю Святослава Вакарчука для журналістів газети “Семь дней” і чернігівського порталу GOROD.cn.ua
- Підручник «Музичне мистецтво» для 8-го классу поряд з біографією і творчістю Чайковського і Моцарта містить цілий розділ, присвячений «Океану Ельзи». Для вас це було несподіванкою? Яке ваше ставлення до цього і чи не доцільно було би включити до підручника не менш заслужених зірок української рок-музики, як «Плач Єремії», «Воплі Відоплясова» чи «Мертвий півень»?
- Складається враження, що саме ця тема є найактуальнішою для вітчизняних ЗМІ… Чудово розумію, що це питання на спекулятивному рівні пов’язують з іменем мого батька, міністра освіти. Та я вже чимало разів зазначав, що цей підручник був підписаний до друку задовго до того, як він став міністром. Тому вишуковувати тут сенсації – не варто. Що ж стосується присутності в українських підручниках представників вітчизняної музики, то особисто я обов’язково би вніс до переліку імена, що варті стати прикладом для дітей. Наприклад, «ВВ», Ніну Матвієнко, Володимира Івасюка.
- Чи відчув Святослав Вакарчук особисто і група «Океан Ельзи» зокрема вплив економічної кризи? На чомусь доводиться економити?
- Безумовно, доводиться. Але якщо дивитись на питання ширше, то можна сказати, що будь-яка економічна криза – це привід для ревізії своїх матеріальних бажань, які, як правило, в більшості своїй не мають жодного відношення до людського щастя.
- Ваш сольний альбом. Чи будуть ще такі ж кроки в майбутньому і чи не означає це те, що «Океан Ельзи» відійде на другий план і згодом взагалі розпадеться?
- Ні, не означає. Проект «Вночі», який чернігівці матимуть змогу оцінити 9 квітня, є експериментальним та важливим для мене. Просто називати його іменем «Океану Ельзи» було б неправильно. Адже музика «Вночі» відрізняється від того, що робить «ОЕ», це – експериментальна музика, в ній є все – від джазу до реггі. Мені дуже цікаво представляти програму в кожному з міст по маршруту туру – цікаво, як сприймає цю програму зал. На сьогодні – я приємно вражений, адже зовсім не очікував такого розуміння та зацікавлення з боку публіки! Це надзвичайно надихає!
А «ОЕ» працює й буде працювати надалі. Наразі готуємо новий альбом, що з’явиться згодом.
- Ви плануєте створити власну студію звукозапису. Вона буде обслуговувати лише музикантів «Океану Ельзи» чи це буде самостійний проект?
- Я є співзасновником студії звукозапису, і на ній пишеться багато українських музикантів, в тому числі й «ОЕ».
- Чи є бажання зайнятися пошуком і «розкруткою» талановитих виконавців і музикантів?
- Мені постійно задають це запитання. І я постійно кажу: «Так, є, займаюсь таким пошуком». Але ще не готовий назвати ім’я, за яке я стовідсотково буду відповідати.
- Чи знайомі з кимось з чернігівських виконавців особисто?
- Ні, не знайомий. Хоча хотів би познайомитись, можливо, якраз 9 квітня і вийде.
- Святослав, як ви ставитесь до швидкого збільшення дівочих гуртів а-ля “Поющіє труси”? Це нормальний прояв сучасного шоубізнесу чи музична деградація?
- Не вдаючись в зміст, можна сказати, що конкретний проект, який ви назвали, - це іронія, жорстока іронія. Це, здається, абсолютно очевидно будь-кому! Що ж стосується серйозних проектів такого рівня, то, безумовно, економічна ситуація в країні призведе до того, що більшість з них зникне. Людям потрібні тільки найнеобхідніші речі, до яких така «творчість» не входить.
- Кому ви присвятили пісню “Така, як ти, буває раз на все життя!”? Просто мурашки по шкірі. Хто ця щасливиця?
- Присвячення такої пісні є настільки особистим, що не варто про це говорити в інтерв’ю. В кожного з нас або є, або була, або буде така людина.
- Ви слідкували за скандалом, який відбувся навколо відбору представника України на конкурс «Євробачення»? Чи справедливим було рішення журі?
- А що, вже вибрали представника (сміється)?
- Якби все вирішував Святослав Вакарчук, то хто би поїхав до Москви на пісенний конкурс - Анастасія Приходько, Світлана Лобода чи хтось інший?
- Ніколи не хотів би, щоб такі речі вирішував Вакарчук! Нехай вирішують шанувальники «Євробачення». Цей конкурс - саме для них.
- Що у вашому розумінні “шароварщина”? Як вона впливає на українску культуру?
- «Шароварщина» – це схематичне позначення будь-якої містечковості або недалекості в культурі. В даному випадку - в українській. В нашій країні воно пов’язано з багатьма речами. По-перше, з тим, що довгий час українська культура була маргіналізована, не домінувала на українському просторі як основна. Будучи замінена з одного боку – російською, з другого – австрійською і польською культурами. З іншого боку, інтелігенція, яка творить культуру, довгий час або знищувалась, або деградувала під впливом політики, що проводилась багато років. Тому на сьогоднішній день ми маємо брак існуючої аристократичної, мистецької та творчої традиції серед українців. І не можна на це нарікати, оскільки це є об’єктивне явище. Разом з тим, ті поодинокі, але існуючі приклади якісного й щирого українського мистецтва потрібно підтримувати будь-якою ціною, а не пробувати розігрувати навколо них карту «подобається - не подобається». У нас в культурі, як й у футболі, настільки мало хороших команд, що сперечатися, хто з них кращий, зараз є недоречним. Потрібно підтримувати всіх.
- Які смаки Святослава Вакарчука в літературі? Як у світовій класиці, так і в сучасній українській? Чи нема у вас бажання написати власну книгу? Якщо би така ідея була реалізована, то що би це був за жанр?
- Смаки дуже різноманітні. Я читаю будь-що: від книжок по історії чи праць Арістотеля з Платоном до сучасних авторів, зокрема й українських. Прочитав декілька творів Любка Дереша. Щось сподобалось, щось ні. Але стиль цікавий, абсолютно новий. Читаю багато іншої української літератури. Все залежить від настрою. В турі прочитав книжку, яку мені подарували – «Мадам Боварі»Гюстава Флобера. Закінчив читати перші повісті мого улюбленого Гессе. Зараз хочу прочитати щось з того, що читав в університеті, – Ніцше або Камю. Власне, що читати, багато в чому залежить від настрою, який в тебе зараз. Наразі сьогодні мені хочеться читати таку літературу.
Що стосується власної книги… З одного боку, я занадто лінивий, щоби самому писати (сміється). А надиктовувати книжки якось не цікаво. З іншого боку, можливо, ще не прийшов той момент, коли я не зможу тримати свої думки настільки, щоб не написати книжку. Поки що мені вистачає рефлексії в музиці та піснях.
- Якій теорії появи людства ви більше довіряєте: біблійній, еволюційній чи інопланетній?
- Якщо відмотати годинник назад, то ми врешті-решт впираємось в точку, до якої ніхто не знає, що було. Якщо це біблійна теорія - то що було до Слова (адже спочатку було Слово)? Якщо це еволюційна теорія - то що було до Великого вибуху? Якщо це інопланетна теорія - то звідки взялись ті інопланетяни? Я вірю в Бога. І Бог створив нас такими, що розумом нам не дано все осягнути. Повинна бути якась віра, повинна бути модель, можливо, у кожного своя, яку він сприймає за основну. Всі ці три моделі, про які ви сказали, мають право на існування. Кожну з них неможливо ані довести, ані сказати, що вона неправильна. Світ треба охоплювати максимально широко, максимально комплексно. Що, власне, я й хочу побажати усім читачам газети і сайту. А також сподіваюся на зустріч під час концерту «Вночі» 9 квітня. На сьогодні ми отримали велику кількість абсолютно різних відгуків і нам – справді! - цікаво буде поспілкуватися з чернігівцями. До зустрічі!
Досье
Святослав Вакарчук
Народився 14 травня 1975 року у сім’ї львівського професора фізики.
Улюблений мультфільм з дитинства – „Ну, постривай!”
Улюблені кумири – батько, Джон Леннон, Джим Моррісон, Юрій Гагарін.
В захваті від японської культури.
Улюблені автори – Юкіо Місімо і Харукі Муракамі.
Полюбляє овочі і фрукти, темне пиво (з міцним напоєм „Кривава Мері”), книгу „Барон Мюнхгаузен”, Едіт Піаф, Stone Roses, баскетбол, трасу Київ-Львів.
Найдорожча насолода, яку може собі дозволити, - бути разом з коханою людиною.
За оцінкою щотижневика „Кореспондент”, Святослав Вакарчук входить у Топ-100 як один з найвпливовіших і найзнаменитіших людей в Україні.
Концерт Святослава Вакарчука й “Океану Ельзи” з проектом “Вночі” відбудеться в чернігівському драмтеатрі 9 квітня о 19.00. Квитки - у касах драмтеатру.
Сергей Кириченко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Вакарчук, "Океан Ельзи", Сергей Кириченко