Буяльский Илья Васильевич
Буяльскій Ілля Васильович (1789-1866)- уродженець с. Вороб'ївка Новгород - Сіверського повіту Чернігівської губернії, видатний хірург, анатом, професор і доктор медицини.
Ім'я Іллі Буяльського - у перших рядах засновників російської хірургії. Він заклав фундамент розвитку хірургії на основі широкого застосування анатомії та фізіології людини.
Народився Ілля в одному з чудових сіл Сіверського краю у сім'ї священика. Майбутній хірург після закінчення Чернігівської семінарії вступає спочатку до Московської, а через рік переводиться до Петербурзької академії.
Його палке захоплення анатомією помічають професори, і молодого Іллю запрошують викладати анатомію та асистувати при операціях у клініці професора Буша. Там він залишається працювати і вже з перших кроків проявляє свою геніальність у медицині. Тільки за перших два роки своєї діяльності він виготовив 220 препаратів, за що був нагороджений орденом та премією.
У 34 роки молодому хірургу було присвоєно звання доктора медицини, через рік - екстраординарного професора, а ще через два роки Буяльський очолює кафедру анатомії, якою керує до кінця життя.
Всі закони біблійної етики, закладені в характер майбутнього лікаря ще в юні роки віруючими батьками та під час навчання в Чернігівській духовній семінарії, були основними принципами протягом усього його життя. Незважаючи на надзвичайну зайнятість, Ілля Васильович увесь час безкоштовно консультував у Маріїнській лікарні для бідних. За своє життя він зробив понад дві тисячі операцій. В історії Царськосільського ліцею записаний такий випадок. Дванадцятирічний ліцеїст Альоша Войков сів на кістяну паличку, вертикально підставлену одним із товаришів по навчанню, яка, мов стріла, увійшла в тіло і зламалася. Дитині загрожувала смерть. Ніхто із запрошених хірургів не зміг їй допомогти (До речі, на той час у Росії та Україні практикували в основному лікарі-іноземці і своїм лікарям пробитися було важко). І тільки Буяльський зміг врятувати хлопчика.
Історії відомо також, що наш земляк був запрошений для консультації серед інших знаменитостей до пораненого на дуелі Пушкіна.
Він писав: "Легко відтяти руку або ногу, похизуватись витонченістю операції, але ніколи ще не вдавалось приставити помилково відтяту руку чи ногу, і даремне каліцтво, як блискавично воно не було б виконано, не нагороджується ані славою хірурга, ані його запізнілим каяттям; обов'язок чесної людини - сім разів подумати, перш ніж один раз відрізати".
Часто так буває: якщо людина талановита, вона талановита в усьому. Крім медицини, Ілля Буяльський з дитинства любив образотворче мистецтво і у своїй діяльності зміг поєднати усі свої таланти. Ставши професором анатомії в Академії мистецтв, він втілює в життя геніальну ідею: знімає форму із замороженого тіла, з якої пізніше скульптор Петро Клодт відлив бронзову статую, яка отримала назву "Лежаче тіло". Вона і зараз служить посібником для вивчення анатомії.
Перебуваючи на посаді управляючого хірургічним інструментальним заводом, Ілля Буяльський багато сил і вміння вкладає у створення і покращення хірургічних інструментів. Усім хірургам відомі створені ним інструменти: лопаточка Буяльського, набір для перев'язки, шприц для переливання крові, турнікет для зупинки кровотеч, аневризматична голка.
Будучи справжнім новатором у хірургії, він одним із перших увів загальне знеболювальне (ефір з хлороформом), застосував антисептичні заходи, крохмальні пов'язки, а також запропонував та описав устрій подвійного сифона для переливання крові. Про видатного хірурга заговорила вся Європа.
Учений також відомий своїми роботами у галузі акушерства, гінекології, і урології, офтальмології. Медикам відомі створені ним є краплі для очей. Він протягом довгого часу був єдиним у Росії лікарем, який досконало володів мистецтвом бальзамування, метод якого сам і розробив. Крім того, видатний лікар зібрав цінний музей, який нараховує понад три тисячі експонатів: малюнки, препарати, інструменти, сечові камені, алебастрові голови та маски, серед яких є маски Петра І, Наполеона, Суворова, Крилова.
Він залишив нащадкам велику наукову спадщину- більш ніж сотню наукових
робіт, серед яких особливе місце посідає атлас "Анатомо-хірургічні таблиці", який здобув загальне визнання як у своїх співвітчизників, так і за кордоном.
"Дивуєшся, - писав професор Тартецький, - як одна людина могла виконувати стільки складної розумової та фізичної роботи, сповненої душевних хвилювань, встигаючи при цьому не тільки чудово працювати, ще й публікувати видатні праці".
Ілля Буяльський мав міцне здоров'я, він майже ніколи не хворів. Табаку не вживав і навіть запаху його не переносив. Він стверджував, що Бог подарував людині життя не для того, щоб знищувати його шкідливими звичками, а для того, щоб його цінувати. Здоров'я слід шукати не в ліках, а в здоровому способі життя та праці, спрямованій на благо ближнього.
За два роки до смерті, у 1864 році, йому подарували спеціально вибиту золоту медаль до 50-річчя його наукової, педагогічної і медичної діяльності.
Прожив наш земляк 75 років і похований на Охтинському кладовищі у Петербурзі.
Ірина Воронцовська (головний бібліограф Чернігівської обласної наукової медичної бібліотеки)
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.