Лікарям Чернігівщини нічим доїхати до пацієнтів
Сільський лікар Оксана Дубінська вирішила звернутися до чернігівських журналістів, оскільки не змогла знайти виходу «на місцях» в своїй проблемі. Вона лікар загальної практики сімейної медицини, обслуговує 4 села із населенням близько трьох тисяч чоловік.
Останнім часом в пресі ми читаємо, що велика увага приділяється і буде приділятися в Україні медицині в селі. Нам обіцяють все більші заробітні плати, покращенні умови роботи, забезпечення житлом і транспортом, надання пільг на сплату комунальних послуг і т.д. Майже все залишається тільки обіцянками, а ми повинні це тільки слухати чи читати. Або якщо щось і зроблено, то невідомо для кого (ну тільки не для простих людей).
Чернігівська обласна держадміністрація згідно з обласною програмою забезпечення санітарним транспортом закладів охорони здоров'я сільської місцевості на 2008-2010 роки придбала і розподілила 19 грудня 40 нових автомобілів сільським дільничним лікарням і амбулаторіям (серед них і наша). Це, звичайно, повинна була б бути визначна подія і для медиків, і для пацієнтів. Але... Серед цих машин було лише 5 спеціалізованих машин «швидкої допомоги» ТК-U-3969 МД, а решта ВАЗ 2107. Якщо хто не працював на селі, то він і не зрозуміє, в чому проблема. Але я пропрацювала на селі більше 11 років (а мої колеги і того більше, бо значна їх кількість пенсійного і передпенсійного віку) і щороку взимку бачу ніким не чищені від снігу і льоду дороги між селами, не говорячи вже про вулиці в населених пунктах. А якщо ще в селі яри чергуються з пагорбами, як у моєму випадку, то на цій машині взагалі нам нічого робити зимою. Так тяжко сприймаю цю пору року, бо вона в нас розтягується на 5-6 місяців.
Без автомобіля вчасно і всім надати допомогу неможливо. А я впевнена, що більшість лікарів сільської місцевості, котрі отримали ВАЗ-2107, не зможуть користуватися ними взимку, в пік підвищеної захворюваності, в тому числі на грип.
Звичайно, обласна влада зробила важливу справу для медицини області. І намагання придбати якнайбільшу кількість транспорту за певну виділену суму зрозуміле. Але, можливо, розподілити їх треба було інакше: дати тим, у кого підходить для них ландшафт і працюють комунальні служби.
Я хочу сказати головне, що в нас на дільниці був необхідний транспорт саме до цього ж 19 грудня, що особливо для нас стало болісним.
У травні 2005 року тодішнім головою Чернігівської райдержадміністрації Віктором Леонідовичем Лазарем, котрий серцем сприйняв стан справ у медицині на селі, амбулаторії було надано в оренду на 5 років (з правом подальшого продовження терміну оренди) автомобіль ВАЗ 2111 («Нива-Тайга») 2001 року випуску. Радості медиків і жителів не було меж, бо це був дійсно наш справжній друг і помічник. У будь-який час і в будь-який закуток дільниці я могла дістатись без проблем. І раптом—у країні криза. І подолати її може розпродаж «зайвих» машин державних адміністрацій. Те, що саме ці автомобілі справді служили простим людям, нікого не цікавить. Нам здавалося, що такі добрі і вкрай необхідні вчинки влади повинні вітатись, їх необхідно ставити за приклад для інших, але виявилось, що це не так. Нинішнє керівництво райдержадміністрації за кілька днів забрало в амбулаторії високопрохідний транспорт, замінивши його на придбану облдержадміністрацією «сімку», яка спроможна їхати тільки по чищеній і рівній дорозі, залишивши сільське населення 4 населених пунктів (у нашому випадку) без вчасної медичної допомоги.
Звичайно, не обов'язково амбулаторіям давати дорогі спеціалізовані автомобілі «швидкої допомоги», але ж транспорт повинен бути прохідним (для цього найкраще підходять ВАЗ 2111-«Нива»). Нас цікавить: невже певна кількість врятованих вчасно людських життів принесе менше користі країні, ніж кошти, які отримає від продажу не нової машини райдержадміністрація?
Оксана Дубінська, лікар загальної практики сімейної медицини, смт Седнів
На порозі Седнівської лікарської амбулаторії стояла та сама нова «сімка». Цю модель розробили більше 20 років тому. По суті, це удосконалена «копійка». Купуючи ці машини, обласна адміністрація, очевидно, спокусилася їх низькою ціною — 28,6 тисячі гривень (без ПДВ). На сесії обласної ради розгорнулася ціла дискусія — купувати їх чи ні. Депутат Юрій Солодько, головлікар Ніжинської центральної райлікарні, переконував: «Не беріть «сімки». Побачите, що буде зимою».
— Поїхали подивимось, як я до хворих добираюся, — запросила головний лікар загальної практики сімейної медицини Седнівської лікарської амбулаторії Оксана Миколаївна Дубійська. — Тільки ж у нас і документів ще немає. Наша машина виявилась російської збірки. А там у документах не співпадає модель. Я відвезла, щоб зареєструвати, 31 грудня. І досі нічого. Це ж хтось зупинить — і машину на штрафмайданчик одразу. А що ж робить? Не пішки ж ходити.
Сіли у машину.
— Поїхали, Петре Михайловичу, на Млини (так називають один з кутків у Седневі), — говорить Оксана Миколаївна водію.
Дорогою розпитую водія.
— «Нивою» будь-куди дістатися могли, — розповідає Петро Терещенко. — А тут задній міст ведучий. Носить машину по всій дорозі. А як намерзне посередині колія, то взагалі не проїдемо. У цієї ж прохідність погана. У «Ниви» в півтора-два рази вища.
Попереду крутий спуск.
— Все. Приїхали. Далі пішки, — каже водій. — Спуститися спустимось, а от піднятися не зможемо. На «Ниві» з легкістю проїжджали. Ще й людей підвозили. І розвернутися не можна. На узбіччях сніг. Півметра вправо чи вліво — застрягли.
Як на підтвердження, машину почало носити з боку в бік. Петро Михайлович почав розвертатися. Машина «сіла». Дістали з багажника лопату, відкопалися.
— Так це ми лише в провулок завернули. А хати далі йдуть, уздовж річки на чотири кілометри. І так у кожний бік, — додає Оксана Миколаївна.
— Це ж цілий день треба пробігати. А у мене ж на прийомі люди.
Така машина у місті добре, де дороги чистять. А у селі що? Тільки влітку. Так улітку я й велосипедом можу. Тут якраз для зими потрібен транспорт.
По Седневу їздити важко, а у села поїдьте. Там уже взагалі дороги не чистять. Взяти Клочків. Фельдшера нема. Мені обов'язково двічі на тиждень туди треба. А ще діток до року відвідувати... Люди у Седневі вже звикли до того, що лікар завжди приїздить по першому ж виклику. Нікому і ніколи не відмовляла.
Куди не зверталася з цим питанням, кажуть «терпіть». А що мені хворим казати. Вони терпіти не можуть. їм допомога потрібна. Сказали, що поставили нас на чергу на спеціалізовані машини. Це такий УАЗик. А він же стільки бензину їсть. Ми не настачимось.
На тому тижні поїхала діток відвідувати. То кілька разів застрягали. Батьки виходили. Гуртом витягали. Тут треба учотирьох їздити, щоб було кому штовхати.
Епідемії грипу ще не було. У Седнівській амбулаторії з острахом чекають лютого. Тоді на прийомі по 80 чоловік і по сім-десять викликів на день. І до всіх устигнути треба. Пішки не добіжиш.
Поки їздили селищем, машина ще кілька разів застрягала. Відкопували, штовхали. Ледь не в'їхали в іномарку.
Вже коли Оксана Миколаївна проводжала нас, сказала: — Може, і попаде мені за все це. Але мовчки сидіти не можу. Треба ж щось робити.
Коментарі
Голова Чернігівської районної ради Федос Носенок:
— «Нива», якою користувалися седнівські медики, стоїть опечатана в гаражі райдержадміністрації. Її планують продати з аукціону. І ще чотири автомобілі. Буде проведена незалежна оцінка їх вартості.
На мою думку, було б добре, аби ця машина залишилась у Седневі, для медиків. Треба шукати законні шляхи, як це зробити.
В.о. першого заступника голови райдержадміністрації Чернігівського району Олександр Лось:
— Є постанова № 954 від 22 жовтня 2008 року «Про встановлення ліміту легкових автомобілів, що обслуговують органи виконавчої влади». Для Чернігівської райдержадміністрації ліміт - 8 машин. У нас було 12, в тому числі «Нива» 2001 року випуску. Ми вилучили старе авто, вручили медикам нове.
— Так старе їздило, а ваше нове — буксує.
— Це суб'єктивна думка. Я впевнений, що не все так погано. Треба ставитись до ситуації з розумінням.
Я зрозуміла ці слова так: з точки зору адміністрації, нема можливості, нема й потреби повертати «Ниву».
Ольга Макуха, щотижневик «Вісник Ч» № 3/1183
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.