Олександр Риков: "Штанга - мій довічний партнер"
Черпати сили у собі - то справа звична для людини. Вона має вистояти на всіх життєвих вітрах. Що вже й казати про людей, які можуть бути в усьому, у будь-якій справі, до якої беруться, талановитими. До таких особистостей належить і провідний тренер області. України, визнаний у світовій важкій атлетиці Олександр РИКОВ. Тому цілком заслужено на початку вересня йому присвоєно звання «Почесний громадянин Чернігова».
Зустріч відбулась у тренувальному залі ДЮСШ "Атлет". Звична буденна обстановка спортзалу. Кілька помостів, залізних снарядів, тренажерів. Раз-по-раз лунають металеві звуки — це штанга падав на поміст. Дужі, сильні юнаки та дівчата планомірно піднімають вагу. Вони зосереджені, сконцентровані, прислухаються до настанов тренера Рикова.
— Олександре Володимировичу, свого часу і ви ось так, як оці вихованці, осягали спортивну майстерність.
— Часи були не ті. На першому місці — робота, потім — спорт. Народився я у гірничій сім'ї. За честь тоді вважалось видобувати вугілля. Тож хіба я міг вчинити інакше? Ще й 17 років не виповнилося, як вперше спустився у забій, шахти «Кочегарка». Довелось все виконувати вручну: добувати породу, кріпити стійки, вантажити у вагонетки кокс і подавати його на гора. А ще звикати до значної загазованості повітря метаном, високої температури під землею. Зате загартовувався характер. Сил вистачало, щоб добре працювати, ще й після роботи сходити до спортзалу і потягати «залізяччя». Як потім з'ясувалося, це невимушене заняття знадобилось в армії. Не раз успішно захищав честь військової частини на важкоатлетичних змаганнях.
— Як опинились у нашому місті?
— У 1969 році, після закінчення інженерно-будівельного інституту в Києві, мене і дружину, як дипломованих спеціалістів, направили на роботу в Чернігів. Однак в облрембудтресті на нас ніхто не чекав. Сказали, забирайтесь на всі чотири сторони, і не треба вам обов'язково відпрацьовувати три роки. Нас охопив відчай, вже налаштувались їхати до Горлівки. Щоб якось зарадити невтішному настрою, вирішив піти у спортзал, потягати штангу. Той день докорінно змінив усе моє життя. Голова спортивного товариства "Авангард» Микола Нак уважно придивлявся до мене. Слово за слово відбулась ділова розмова. Керівник і запропонував мені стати тренером з важкої атлетики.
— Незвично було розпочинати тренерську справу?
— Все довелось опановувати на ходу. Заглибився у спеціальну літературу, згадав, чого мене навчали досвідчені. До того ж я своїм прикладом показував, як слід виконувати вправи. Виступав разом з вихованцями на спортивних змаганнях, виконав норматив майстра спорту, а потім став і першим у Чернігові серед спортсменів усіх дисциплін майстром спорту міжнародного класу. На всю країну стали відомі імена моїх учнів Василя Христенка, Михайла Шкіри, Василя Лузика, Михайла Іллюші, Валерія Куца, Віктора Халіна. А коли Анатолій Антоніо став першим в історії Чернігівщини чемпіоном Радянського Союзу, я зрозумів, що працюю у потрібному руслі. У 1980 році одержав звання заслуженого тренера України. Моїх хлопців почали запрошувати до збірної СРСР, а разом з ними і мене, як тренера.
— Олександре Володимировичу, ви десять років працювали тренером збірної СРСР на різних посадах, працювали з різними спортсменами, чиї імена і сьогодні примушують здригатися уболівальників штанги у всіх країнах світу. Та і заслуженого тренера СРСР, що вам присвоїли у 1984 році, так просто не дають.
— Виводив я на чемпіонський поміст Валерія Кравчука, Олександра Перевєєва, Сергія Аракелова, Оксена Мірзояна, Юріка Варданяна...
— Як ви стали тренером найтитулованішого атлета сучасності Василя Алексєєва?
— Інколи спілкувався з ним. Якось Василь поцікавився в мене, чи правильно він виконує вправи. Я вказав на його помилки. Він образився, але як людина розумна зробив висновки і написав заяву голові Спорткомітету СРСР Сергію Павлову, щоб мене призначили його особистим тренером.
— Вам, напевно, партійні боси ставили завдання, виконання яких було обов'язковим?
— Без настанов не обходилось. Запам'ятався 1984 рік. Державні мужі соціалістичних країн проігнорували літню Олімпіаду в Лос-Анджелесі. Вирішили паралельно влаштувати свою. В американському місті офіційний спортивний форум уже закінчився. Спортсмени встановили 11 світових рекордів у різних видах спорту, а в «соціалістичній олімпіаді» на той момент було лише чотири світових рекорди. Залишилось з задуманої програми провести тільки одне змагання — з важкої атлетики. З високих кабінетів надійшов наказ — підняти планку світових рекордів будь-якою ціною. Атлети СРСР були підготовлені добре і встановили 19 рекордів, а ще 10 — болгари. Радості партійних керівників не було меж, бо була виграна «соціалістична олімпіада».
— Чому пішли зі збірної?
— Прикрий випадок стався з чемпіонами світу Анатолієм Писаренком та Олександром Курловичем. Їх у Канаді затримали з вживанням заборонених препаратів. Почалось «полювання на відьом...". Я ще виграв зі збірною чемпіонат Європи у Катовіце, і написав заяву про звільнення.
— І тоді повернулись додому?
— Мав можливість жити у столиці, працювати, пропонували хорошу роботу, але потягнуло до сім'ї, до рідної домівки.
— Що побачили?
— Як важка атлетика занепала у Чернігові. Розпочав зі створення дитячої школи на радіоприладному заводі. Підприємству тоді належав центральний стадіон імені Гагаріна. Керівництво підприємства відремонтувало зали на стадіоні, створило належні умови для роботи. Отак поступово почала працювати ДЮСШ «Атлет». Потягнулась до нас молодь, а з часом з'явились і гідні результати.
— Раніше працювали тільки з чоловіками, а тепер і жінок не цураєтесь?
— Жіноча важка атлетика за кордоном розвивається давно, а у нас на неї існувало табу. На перших порах до тренувань слабкої статі ставився обережно, часто консультувався з медичними працівниками. Але бачив у жінок таке бажання, таке прагнення підкоряти вагу, що не встояв і пішов їм назустріч.
— Цей крок виправдав себе?
— Першою вагомих успіхів досягла Віта Руденок. Її почин підхопила Наталія Смаль — олімпійська чемпіонка Афін, яка тепер як тренер допомагає мені у роботі, і найсвіжіша новина — на пекінській олімпіаді Наталія Давидова завоювала бронзову медаль.
— Під час сьогоднішнього заняття я побачив, як активно тренується Наталія Давидова. Могла б і відпочити після напруженого сезону.
— Вона не збирається спочивати на лаврах. Незабаром нові старти, спортсменка ще покаже себе, продемонструє високий клас, як і належить лідеру.
Перспективні атлети є і серед чоловіків. Надія є на члена збірної України Володимира Пугача, Дмитра Шолоха, Андрія Овчаренка. На підході до групи сильніших Шамір Бегларян. Юнак живе у Козельці, але чотири рази на тиждень приїжджає до Чернігова на тренування. Це викликає повагу до нього.
— Які плани на майбутнє?
— Їх принципово не складаю. Життя саме все розставить по своїх місцях. Головне — вірити в те, що робиш, реалізовувати свої можливості, бачити перспективу в своїх учнів, і вони віддячать перемогами. Це — найбільше щастя для тренера. А штанга — мій довічний партнер, що вартий я без неї?
Віктор БЕРЕГОВИЙ, щотижневик „Чернігівські відомості”, №46
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.