Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Людям про людей » Андрій Рубан: "Лікуємо всіх — від слона до хом’яка!"

Андрій Рубан: "Лікуємо всіх — від слона до хом’яка!"

Андрій Рубан: "Лікуємо всіх — від слона до хом’яка!"
Хто в дитинстві не мріяв бути ветеринаром? Отаким добрим доктором Айболить, який лікуватиме кішок, собак, мавпочок та іншу домашню та дику живність. Проте дитячі мрії мають властивість проходити, змінюватися та забуватися. Але все—таки серед нас є люди, які втілили свою дитячу мрію в життя. Журналісти зустрілися з начальником міської державної лікарні ветмедицини Андрієм Рубаном — людиною, яка присвятила все своє життя допомозі нашим братам меншим, та попросили його відповісти на запитання, що турбують мешканців міста.

— Пане Андрію, яка зараз у місті епізоотична ситуація?

— Ситуація стабільна. Захворювань списку А (тобто особливо небезпечних хвороб, спільних для людини та тварини) цього року не фіксувалося. Якщо в минулі роки в Чернігові була досить складна ситуація із захворюваністю на сказ, пік якої припав на 2006 рік, то цього року випадків захворюваності на цю небезпечну хворобу не було. Але, з огляду на підступність сказу, ми приділяємо велику увагу його профілактиці й щорічно проводимо імунізацію всіх свійських тварин.

— А яких тварин доводиться лікувати міським ветеринарам?
— Звичайно, найчастіші пацієнти нашої ветлікарні — кішки, собаки, пацюки, хом’ячки, кролі, декоративні птахи. Але доводиться лікувати й більш крупніших тварин — корів (їх у місті 150), кізок, свиней, коней. Корів щеплюємо проти сибірської виразки та проводимо обстеження на лейкоз та туберкульоз. Причому хочу зазначити, що цього року серед міських корів випадків захворюваності на лейкоз виявлено не було. Щепимо та обстежуємо й інших свійських тварин. Щоб курки не занедужали на хворобу Ньюкасла, проводимо їм вакцинацію. Цього року цю процедуру провели 30 тисячам чернігівських курок.

— А якихось екзотичних тварин вам доводилося лікувати?
— Якихось дуже рідкісних — ні. А так достатньо часто до лікарні приносять черепах, як зовсім маленьких, так і великих. У черепах, частіше за все, болять очі. Їм ми капаємо очні крапельки, а в запущених випадках колемо в лапку антибіотики. Досить часто до нас приносять лікувати лісових пташок. Зовсім недавно нашим пацієнтом був лелека з перебитим крилом. Крило ми зшили, підлікували птаха, і зараз він вже проживає в Менському зоопарку.

Лікували ми і хворих сов, яких підбирали жителі нашого міста. Щодо сов, я б хотів застерегти наших любителів природи. Річ у тому, що сови — птахи хижі, і при цьому достатньо погано приручаються. У жодному випадку не випускайте цих птахів із кліток, інакше ви можете стати об’єктом їх полювання й отримати серйозну травму. Особливо небезпечні сови з настанням сутінків, вночі вони можуть напасти і на людину, і на свійських тварин. Недавно до нас приносили мавпочку — акторку цирку, у тварини були проблеми з очима. Зараз багато чернігівців тримають карликових кролів, але не всі знають, як їх правильно годувати. У результаті у тварин розвивається саблезубість, тобто зубки неправильної форми та стирчать уперед.

— Цього року аномально жарке літо, а як домашні тварини переносять цю спеку?
— Важко переносять, особливо довгошерсті тварини. Зараз у нас багато пацієнтів з отруєннями. Влітку їжа псується дуже швидко, вчасно не поміняли вміст миски або ж не помили миску — і тварина отруїлася. Досить часто влітку тварини хворіють і на застудні захворювання. Протяги, перепади температури і, як результат, — бронхіти, цистити, а в собак — любителів поплавати, ще й отити.

— А як уберегти тварин від перегріву?
— Рекомендації точно такі ж, як і для людей. Гуляйте з вашим улюбленцем тільки рано вранці та ввечері, старайтеся, щоб тварина не була під відкритим сонячним промінням. Давайте тварині більше води. Їжа повинна бути легкою та свіжою.

— Чи були цього року зафіксовані у домашніх тварин теплові та сонячні удари?
— Серед домашніх тварин таких випадків не було, а ось деяким голубам і горобцям поталанило набагато менше. Як відомо, це літо відрізняється не тільки жарою, але й відсутністю дощів. Всі калюжі в місті висохли, ось і гинуть птахи від обезводнення.

— А чи можна зараз давати тваринам сухі корми?

— У принципі можна, але, взагалі—то, краще годувати тварин кормами натуральними. Ми ж не хочемо харчуватися одними консервами, ось і тварин не треба переводити на сухий корм. У багатьох тварин готові корми провокують шкірні захворювання, розлади шлунку, алергічні захворювання тощо. А влітку стільки овочів, така можливість урізноманітнити меню вашого друга.

— А у чернігівських ветеринарів є домашні тваринки?
— Так, майже всі фахівці ветлікарні тримають кішок, собак, папужок, хом’яків, рибок.

— А у вас є яка—небудь живність?

— Я розводжу декоративних рибок.

— Андрію Миколайовичу, напередодні професійного свята, що б ви хотіли побажати своїм колегам—ветеринарам?

— Звичайно, щастя, здоров’я, успіхів у роботі, достатку. А ще я дуже хочу, щоб у нашому місті завжди була стабільна епізоотична ситуація, і мої підлеглі менше ризикували своїм життям в осередках підступної захворюваності.

А ми також приєднуємось до поздоровлень Андрія Миколайовича і бажаємо всім ветеринарам Чернігівщини великих успіхів у їхній нелегкій, але дуже важливій справі!

Олена Березкіна, газета "Чернігівські відомості", 4 серпня 2010 року

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Олена Березкіна, ветеринар, Андрій Рубан

Добавить в: