Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Людям про людей » Наталія Гавриленко ледь не померла від запаленого зуба

Наталія Гавриленко ледь не померла від запаленого зуба

Наталія Гавриленко ледь не померла від запаленого зуба
В останній день весни, 31 травня, в обласну лікарню прибула 30-річна Наталія Гавриленко з села Набільське Козелецького району. Жінка приїхала на автобусі, в супроводі цивільного чоловіка Віктора. Оглянувши прибулу, її зразу ж поклали на каталку, відвезли в операційну. Після операції два тижні в тяжкому стані Наталія пробула в реанімації. А все почалося з болю в зубі...

Друга дитина забрала в мами кальцій


Зараз Наталія Гавриленко перебуває в палаті щелепно-лицьового відділення обласної лікарні. На підборідді видно шрами сантиметрів по три — чотири, замазані зеленкою, один на щоці. На шиї ще наклеєна пов'язка.
— Усього розрізів шість, — говорить Наташа. — На щоці майже зажив. А от на шиї— попрошу, як виписуватимуть, щоб пов'язку ще залишили.
Наташа говорить неголосно, при цьому через розріз на шиї іноді проривається шипіння і хрип. Стає не по собі від таких звуків.
— Завтра вже мене заберуть звідси. Чоловік, сестра Марина, кум Олексій, приїдуть на його машині. Нічого вже не хочу, тільки б додому, — говорить Наталія. — Так довго тут, майже місяць.
25 травня трохи поболів кутній зуб, — розповідає Наталія. — Зуби і так погані були. Після других пологів почали кришитися, випадати.

Полоскала рот спиртовою настойкою.
— Я випила таблетку цитромону, наче полегшало, — продовжує Наталія Гавриленко. — Була вдома, до лікарів не зверталась. Думала, пройде само. Але температура піднялась вище 38. Я вся горіла. Зуб уже не болів, почало боліти горло. Продовжувала пити аспірин від температури. Чоловік казав; «їдь у больницю, в Остер!». А це за 11 кілометрів від нас, у Набільському лікарні нема. Тим часом горло стало опухати. Спочатку рознесло підборіддя, потім правий бік щоки. Я все надіялась, що сама вилікуюсь. Сусідка, бабуся Галя, травки приносила. У неї теж із зубами проблеми, вона знає, чим полоскати. Я настоювала те зілля на спирту, полоскала хворий зуб. Думала, мо, й допоможе, бо зуб же боліти перестав. На п'ятий день, у п'ятницю, глянула на себе в дзеркало і злякалась. Шия злилась із підборіддям. Ковтати було важко. Дихати не дає, на горло давить. їсти взагалі не могла. Температура 39, хоч і аспірин пила. Я стоматологів дуже боюся. Але так припекло...

«Чи до ранку дотягнеш?..» — засумнівався стоматолог

У селі розповідають, що Наташа знепритомніла. Старший син Ярослав побачив, що мати впала, і побіг до сусідів.
— Вітя попросив сусіда, щоб той на мотоциклі відвіз мене в Остер, — продовжує Наташа. — Чоловік зі мною поїхав. Остерський стоматолог сказав, що не візьметься нічого робити, бо вже боїться. Якби, каже, назавтра після того, як зуб заболів, прийшла. А то досиділась! Сказав, щоб негайно їхала на Чернігів. «Бо не знаю, чи до ранку дотягнеш...» Виписав направлення.
Ми ще їздили додому в Набільське по гроші. До Остра Вітя довіз мене велосипедом. Залишили велосипед у знайомих. Потім купили квитки і поїхали на Чернігів. Білет 35 гривень коштує.
В обласному центрі були десь на початку восьмої вечора. Йти я вже не могла. У голові паморочилось, ноги підкошувалися.

«На каталку її, негайно!»

— Лікар у приймальному відділенні сказав: «На каталку її і негайно готувати до операції». Так мене прямо звідти і повезли до операційної. Як везли, вже не пам'ятаю.
Прокинулась у палаті реанімації. Не зрозуміла, де я, чого. Говорити не могла. Прив'язана до ліжка, стоїть крапельниця. У вену щось вводять. Медсестри приходять, крапельницю міняють. А мені все байдуже. Дві доби була, як лунатик. Нічого не хотілося чути, нікого бачити.

Потім, здається, я намагалась розв'язатися, мене прив'язували знову. Все було, як уві сні, нічого не пам'ятаю. В реанімації пролежала два тижні. Мені зробили кілька розрізів, видалили два зуби. Горло ще досі не зажило, там трубочка стояла. Зараз почуваю себе нормально, горло не болить, тільки трохи свистить через дірку. Зуб теж не болить, нема його.
— На ліки, операцію багато витратили?
— Не знаю, мабуть, більше тисячі. Ліки чоловік купляв. Він на лісозаводі в Острі працює.

«За дітьми дуже скучила»

У Наталії двоє дітей. Старшому Ярославу 11 років, Каті — 9. Діти від різних батьків. З жодним із своїх чоловіків Наталія не була у законному шлюбі. (Зовсім як співачка Крістіна Орбакайте, дочка Пугачової. — Авт.). Поки Наталія хворіє, діти в Острі. Ярослав у сестри, Катя у свого батька.
— Додому дуже хочу. За дітьми скучила, — говорить Наталія.
У Наташі на тумбочці стоять дві банки з молоком, мінеральна вода.
— Вас провідує хтось?
— Чоловік два рази на тиждень приїжджає. Сестра також провідує. Ярослав дуже за мною скучив, хотів приїхать, — каже Наталія. — Я сказала, що не треба. Лишніх грошей нема. Потерпимо. Катя — та більше папу любить.

Сама Наталія Гавриленко сирота.
— Мати померла, коли мені було 14 років. Не знаю, чого, я якраз у батька гостювала. А батько повісився два роки тому, — у Наталі навертаються сльози, — також не знаю, чому. Не питайте про це.
Діти ще з тиждень в Острі побудуть. Слаба я ще.
— А хазяйство якесь тримаєте? Як там без вас?
— Ні. Город є, чоловік сам сапував. Може, й допомагав хто, не знаю.
Кажуть, город Віктору допомагали сапувати всі небайдужі сусіди.

Щоб розкрити флегмону, зробили шість розрізів

— Наталія Гавриленко поступила до обласної лікарні 31 квітня о 20.35, — говорить завідувач щелепно-лицьового відділення Леонід Ващук. — Стан був тяжкий. Оглянувши пацієнтку, черговий лікар Ігор Зуб зразу викликав терапевта, лора, анестезіолога. Від хворого зуба пішло гнійне запалення тканин рота і верхніх відділів шиї. Флегмона здавила дихальні шляхи, звідси — утруднення дихання, ковтання. Від гною, що скопичився у флегмоні, пішла інтоксикація всього організму.
Для обезболювання по центру шиї зробили розріз. Через поперечний розріз трахеї була вставлена трахеостома (трубка для вентиляції легень і підключення наркозного апарата). Після цього операцію продовжив лікар Ігор Зуб. Зробив шість розрізів, щоб розкрити флегмону.
Під час операції також видалили два кутніх зуба знизу справа. Один був на дві третини зруйнований, від другого залишився тільки корінь. Вони і стали причиною запалення. Наталія сама не пам'ятала, який із зубів у неї почав боліти першим.

Від запалення зуба навіть помирають

— До речі, вже в цьому році три подібних випадки закінчилися смертю пацієнтів, — розповідає лікар. — Був чоловік з Менського району. Запалення зубів у нього сталося на фолі цукрового діабету і алкоголізму. А від інтоксикації розвинулась ниркова недостатність.
З Городнянського району помер чоловік внаслідок набряку легень від інтоксикації.
З Куликівського району — набряк легень, набряк головного мозку. Смерть неминуча також, якщо флегмона поширюється аж до навколосерцевої оболонки. Бувають і такі випадки. В 2009 році загинув чоловік з Ніжинського району.

При інтоксикації людина марить

— Чому в реанімації Наталі» прив'язували?
— При інтоксикації пацієнт може вести себе неадекватно, марити. Як наслідок інтоксикації розвинулись ускладнення: двобічна пневмонія, двобічний гідроторакс (запалення, скопичення рідини навколо легень). Зреагували печінка, нирки. А ці органи — лабораторія, яка очищує організм. У Наталі почався реактивний гепатит, нефропатія. Добре, що нирки зовсім не відмовили, організм молодий, боровся за життя. Перші дні в реанімації хвора була, «як труп». Нічого не розуміла, ні на що не реагувала, в контакт не вступала. Могла тільки головою кивати. Питають її: все добре? Киває — так. А що ж тут хорошого: не їла, не пила самостійно, все їй вводили через зонд. Постійно вводили ліки і для печінки, і для нирок. Ліки для нирок впливають на печінку і навпаки. Але іншого виходу не було.
Ліки в вену капали цілодобово. Потихеньку організм почав відновлюватись. Гнійні виділення припинилися, рани почали загоюватися. Щелепи на місці, зуби, ті, що залишилися, на місці. Стан стабілізувався. Доліковуватись буде на місці, в Остерській лікарні.


Наталія Гавриленко

Олена Гобанова, тижневик «Вісник Ч» №26 (1260)

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: зуби, лікарня, Олена Гобанова

Добавить в: