Секрети вирощування свиней від Сидоренків
Таїсія Сидоренко балує свиноматку люцерною
Зерно чи картопля?
Сидоренки тримають свиней породи українська степова з невеликими домішками великої білої.
— Українські степові свині легше переносять і спеку, і холод, — говорить Таїсія Сидоренко. — Ми ростимо їх мінімум до 100 кілограмів, а в середньому — до 160. Такої ваги кабан досягає за рік.
По хазяйству батькам допомагають і дві молодші дочки — 17-річна Юля та 10-річна Світлана. Дві старші доньки вже заміжні і живуть окремо. А єдиному сину Олегу лише три роки.
Сім'я обробляє два гектари городів. На них саджають в основному картоплю для продажу, буряки та люцерну — для худоби. Люцерна йде на зелений корм свиням, дрібна картопля теж. Але на таку кількість свиней корми ще й докуповують. У сусідів, що спеціалізуються на вирощуванні картоплі, беруть дрібну по 25 копійок. У сільгосппідприємстві купують браковане зерно — бите, плюскувате. Ще зерно отримують як плату за пай.
— Якщо немає власної техніки, самому зерно ростити невигідно, — вважає Леонід Сидоренко. — За оранку заплати, за насіння, за сівалку, солярку купи, за комбайн заплати... Дешевше купити готового бракованого. Свині його їдять із задоволенням.
— Картоплею годуємо з осені, — веде далі Таїсія Миколаївна. — Але з нею більше мороки. Спочатку картоплю треба помити. Тоді зварити і воду злити. У чугун налити холодної. Картопля одразу зчахне. Рукою помняти, додати обмішки. Не можна давати позеленілої картоплі, бо в ній отрута — солонін.
Отже, у Сидоренків більшу частину свинячого раціону складає зерно. Ячмінь, пшеницю та овес дроблять у себе на млинку та набовтують із водою, наче кашу.
Годують свиней двічі на день.
Для того, щоб підгодувати маленьких поросят, поруч з основним станком свиноматки роблять окремий загородок, вішають туди літом звичайну, а взимку інфрачервону лампочку. У коритце накидають смачненького: товченої картоплі, наливають молока побільше. У перегородці роблять невелику дірочку, щоб порося пролізло, а свиноматка — ні. Великій свині їжі не дістати. У цьому закутку поросята під'їдають та гріються під лампочкою.
На десерт люцерна і буряки
— Раніше ми свиням домішували кропиву, — каже Леонід Сидоренко. — Лазив я за нею по всіх смітниках. Набридло гаять час та блудить по пустирях. Стали сіяти біля хати полосу люцерни 100 на 20 метрів. її поросята їдять із задоволенням. Поступово підкошую люцерку і поки дійду до кінця, на початку полоси вона знов виросла. І так усе літо.
— Маленьким поросяткам рву молоденьке, що відросло, а дебеле — старим іде, — уточнює Таїсія Миколаївна.
Також узимку та восени додають буряки — на десерт. Спочатку їх терли на тертушці.
— Тепер ми так не балуємся. — говорить хазяйка. — Порубали великими шматками — хай вони заботяться. Свині, щоб вона не здуріла, щоб там станок не рвала, треба чимось заботиться. Можна камінців накидать із кирпича, з бою, — хай гризе.
Що треба для «страшенного» апетиту?
Харчових добавок, які стимулюють ріст, Сидоренки свиням недодають.
— Можна поїхать до ветеринара, купить півлітра риб'ячого жиру й додавать по чайній ложці на відро, у них він визиває страшенний апетит, — радить Таїсія Миколаївна. — Ну у нас вони і так харашо їдять.
300 кілограмів живої ваги
Найбільший прибуток приносять, звичайно, поросята. Кожне коштує зараз 350 гривень. А раніше ціна на них доходила й до 850 гривень за одне.
Свиноматка за один опорос приводить 8-12 поросят. Малих дотримують до двох місяців — тоді вони набувають товарного вигляду. Кабанчиків не каструють, бо покупці бояться випадків, коли одне яєчко залишається всередині. Тоді вся туша тхнутиме кнуром.
Свиноматку тримають по три-чотири роки. За цей час у неї буває чотири-шість опоросів.
Кнури живуть по два роки. Якщо тримати довше—виросте величезний, жодна свиноматка не витримає. Ось недавно Сидоренки продали дворічного кнура — з нього було 300 кілограмів живої ваги. За чотири місяці до зарізу кнура кастрували—сало й м'ясо було, майже яку кабана. Ціна по 18 гривень за кілограм, тоді як за звичайного кабана давали 19. Так само трохи дешевше можна збувати й свиноматку.
Геннадий Гнип, тижневик «Вісник Ч» №25 (1259)
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: свинні, господарство, Геннадий Гнип