Андрій Требух: «Браконьєрство – біда нашої області»
Андрій Требух: «Браконьєрство – біда нашої області»
На посаді начальника річкової міліції Андрій Требух працює вже п'ять років. Починав кар'єру з кримінального розшуку, потім служив у відділі по боротьбі з незаконним обігом наркотиків. В подальшому працював кадровим інспектором, дільничним на ринку, інспектором охорони громадського порядку та у відділі державної служби по боротьбі з економічними злочинами. Увесь професійний досвід, набутий на попередніх місцях служби, ставу нагоді на новій посаді...
- Андрію, з яких підрозділів складається лінійне відділення річкової міліції обласного апарату, які функції виконує?
- Обласний апарат складається з центрального лінійного відділення в річпорту «Чернігів» та підрозділів у містах Новгород-Сіверський і Любеч. Географічно виходить такий собі «трикутник».
Структурний підрозділ у Новгород-Сіверському забезпечує охорону річища Десни, річкова міліція Любеча охороняє Дніпро, обидва підрозділи також обслуговують судноплавні частини річок.
Основна робота полягає у боротьбі з браконьєрами та злочинами, скоєними на водоймах, здійсненні охорони річпортів та нагляду за водними транспортними засобами. Якщо трапляється ДТП на воді, то ми їх розслідуємо також. Річкова міліція бере також участь в операціях з виявлення наркотичних речовин.
- Як здійснюється контроль за водним транспортом?
- Цей вид транспорту реєструється та обліковується суднореєстраторами в обласному центрі. Співробітники підрозділів річкової міліції та інспекції судноплавства стежать за правильністю оформлення документів, здійснюють нагляд за водним транспортом та його власниками щодо можливого перевищення швидкості руху та наявності рятувальних жилетів під час їзди.
Літо тільки починається, протягом сезону річкова міліція буде патрулювати райони пляжів та бази відпочинку. За правилами, повз пляж катери й човни повинні йти на швидкості, що не перевищує 2-3 км на годину.
- Які вимоги та правила застосовуються до приватних водних транспортних засобів?
- Човен - такий же транспорт, як і автомобіль. Транспортний засіб реєструється, власник отримує на нього судовий білет та номерні знаки. Для керування моторним човном, потрібно навчатися на водія та здавати екзамени, щоб отримати права. За правилами, ті ж нормативні акти, що й на автошляху, поширюються й на річку.
Якщо помічали, на річці стоять знаки й розмітки, існують умовні сигнали для водного транспорту, яких потрібно дотримуватися.
Здебільшого, аварії на воді трапляються внаслідок порушення правил руху.
Переважна більшість горе-водіїв думає, що сам факт купівлі човна вже робить з них «великих» гонщиків. Як наслідок, перевищуючи швидкість, водії не можуть впоратися з керуванням або ж з ними трапляються всілякі прикрощі.
- Чи траплялися випадки зі смертельними наслідками?
- Такі випадки були. Минулого року в Козелецькому районі на Дніпрі загинув чоловік в результаті зіткнення двох човнів. Одного з власників транспортного засобу викинуло у воду та гвинтом перебило хребет. Інші люди, які знаходилися в обох човнах, отримали лише тілесні ушкодження. В 2006 році потонула жінка під час прогулянки на катері. Потерпіла також випала з транспортного засобу за борт. Цей випадок трапився на Десні.
- Які справи розкриваєте?
- Головне завдання - боротьба з браконьєрством. Стежимо за надходженням риби на ринки, запобігаємо її незаконному вилову.
Співпрацюємо зі службами прикордонників, екологів та рибінспекцій, яких на території області дві - Київська та Чернігівська.
Браконьєрство - біда нашої області. Раніше було проблематично порушувати кримінальні справи та розглядати їх у судовому порядку, щоб змусити зловмисників хоча б сплатити штрафи. Тепер не так. От нещодавно коропським судом була порушена кримінальна справа щодо випадку браконьєрства. За незаконний вилов риби злочинець отримав строк покарання з позбавленням волі, але «сидіти» йому не хотілося і він спробував підкупити... свідків. Не пощастило. Представниця правосуддя «розкусила» цей факт, співробітники нашого відділу провели низку перевірок, і, як наслідок, були порушені кримінальні справи проти свідків, які дали неправдиві покази. Буде новий вирок...
Хочу закликати земляків до дбайливого ставлення й розумного використання природних ресурсів. А також попередити: «На те й щука в річці, щоб карась не дрімав»! Правопорушників обов'язково притягнуть до відповідальності, згідно статті 249 КК України - «Незаконне зайняття рибним промислом». Частина 1 цієї статті передбачає штраф до 100 неоподатковуваних мінімумів з доходів громадян або позбавлення волі на строк до 3 років з конфіскацією знарядь промислу.
Щодо частини 2, то вона передбачає за ті ж діяння, що спричинили масову загибель риби або вчинені раніш судимою особою, - від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів з доходів громадян, або обмеження волі до 3 років, чи позбавлення волі на той самий термін з конфіскацією знарядь промислу.
Буквою закону карається використання браконьєрського арсеналу - від електроловів, вибухівки, рибацьких сіток до отруєння риби газом.
- Як отримати дозвіл на вилов риби?
- Дозвіл надає держкомітет рибного господарства України. Отримати його може будь-хто, написавши заяву та довівши, що в нього є необхідний транспорт, легально придбані знаряддя лову, що відповідають дозволеним стандартам, і, зрозуміло, сплатитивши за ліцензію? Далі розглядається питання квот, - на різну рибу вони різні. Більше дозволеного ліміту (по кожному виду риби певна кількість кілограмів - Авт.) ловити заборонено.
- За 2010 рік скільки вже справ розкрито?
- З початку року розкрито 25 кримінальних справ та складено більше 100 адмінпротоколів за порушення правил вилову риби, торгівлю рибою в невстановлених місцях або без документів.
Користуючись нагодою, хочу звернутися до громадян і повідомити телефон чергової частини лінійного відділу річкової міліції: (0462) 608-773.
Раніше населення боялося надавати інформацію про місцевих і заїжджих браконьєрів, адже ті залякували людей та прикривалися різноманітними «корочками», мовляв, "нам ніхто не указ. Відношення людей докорінно змінилося після того, як почалося регулярне затримання та притягнення браконьєрів до кримінальної відповідальності. Зловмисники також назавжди розпрощалися зі своїми човнами та моторами. А чесні громадяни побачили, що з проблемою можна боротися.
- Як відновлюється втрачене поголів'я риби?
- Зазвичай, закуповуються певні види риби й запускаються до річок. Кошти на закупівлю виділяються із залучених членських внесків спортсменів та риболовів-любителів з товариства рибалок.
Саме зараз риба нереститься, що означає повну заборону на її вилов у певних місцях. Обласними рибінспекціями видані відповідні накази, в яких чітко визначено місця, де можна ловити рибу та місця повної заборони. Їх перелік друкується у газетах, а також розміщується на інтернет-сайтах. Заборона триває з 10 квітня по 8 липня. «Недоторканними» є всі мілководні місця, які добре прогріваються сонцем. Саме там риба викидає ікру. Ще в місцях нерестовищ вводиться заборона на рух будь-яких плавзасобів.
Дуже люблю свою роботу й пишаюся офіцерськими погонами. Роботою треба жити! Вона є головним і вирішальним фактором у житті чоловіка. Кожен повинен служити своїй справі та робити щось для суспільства.
- Які свята відзначає Ваш лінійний відділ?
- Частіше, зрозуміло, дні народження членів колективу. Ще святкуємо День річкової міліції - 25 липня. Усі співробітники приблизно одного віку й, до того ж, практично всі спортсмени, - є лижники, борці та представники інших видів спорту.
- Розкажіть, будь ласка, про Вашу спортивну діяльність...
- Я - майстер спорту з кік-боксінгу, самбо, неодноразовий чемпіон з рукопашного бою.
Очолюю збірну команду МВС та силових структур. Неодноразово виступав у складі збірної команди УМВС Чернігівської області. Я також є віце-президентом федерації боксу в Чернігівській області. Вважаю своїм обов'язком залучати дітей до здорового способу життя.
В Чернігові багато боксерських секцій. Діти займаються цим видом спорту з шести років, а з дев'ятирічного віку вже беруть участь у змаганнях. Як дисципліна бокс викладається, наприклад, у спортивному класі інтернату «Надія», що розташований в районі Подусівки. Федерація постійно співпрацює та підтримує відносини з товариствами «Спартак», «Колос» та багатьма іншими, де є секції боксу.
- При стількох посадах і такому графіку на сім'ю та дітей часу вистачає?
- Я щасливий, бо в мене дружня родина-жінка та дві доньки. Можу сказати, що вдома порядок і злагода, бо дружина має природню мудрість та терпіння. Моя Наталя працює суддею в Деснянському суді. А щодо дітей, можна висловитися цитатою з відомої пісні: «Ждут его дома всегда, его папиньї дочки». Старшій Олі 13 років. Вона займається танцями, малює, вивчає іноземні мови. Молодшій Дашулі три рочки, вона дуже енергійна дитина, напевно, буде спортсменкою. Коли мої дівчатка мене обіймають і цілують, втому як рукою знімає. Я із задоволенням повертаюся додому, бо знаю, - мене чекають і люблять.
Довідка:
Річкова міліція була заснована 25 липня 1918 року, ініціатором її створення виступив Володимир Ленін. Ця структура виконувала функції охорони портів та складів, контролю водних транспортних засобів та супроводу всіх вантажів на ньому.
Спочатку мала назву - Робітничо-селянська річкова міліція. Вподальшому реорганізувалась у Транспортний департамент, а зараз є підрозділом обласного апарату МВС України.
Лінійне відділення річкової міліції. Андрій Требух (перший ряд другий зправа)
Тетяна Леонова, тижневик «Чернігівщина» №24 (247)
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: браконьєрство, міліція, Андрій Требух, Тетяна Леонова