Служба зайнятості не спить

Служба зайнятості не спить
 
Ринок праці є невід'ємним компонентом стану економіки країни. Протягом 2009 кризового року, коли відбувався спад в економіці, ситуація на ринку праці була досить напруженою. Сьогодні ж ми бачимо тенденцію до поступового „оживання" країни. Про те, чим нині живе ринок праці нашої області, ми поговоримо з директором Чернігівського обласного центру зайнятості Лідією Падалкою.

- Лідіє Василівно, розкажіть, як сьогодні розвивається ситуація на ринку праці Чернігівщини?

- Сьогоднішній ринок праці є результатом кризових явищ в економіці країни. 2009 рік для служби зайнятості став серйозним випробуванням вміння працювати в умовах економічної кризи і забезпечувати соціальний захист жителів області від безробіття. Спад виробництва, скорочення робочих місць і зростання рівня безробіття - ознаки минулого року. Застосовуючи норми антикризового законодавства, ми не допустили обвальних процесів на ринку праці.
З початку 2010 року на ринку праці зменшились обсяги вивільнення працівників з підприємств, а, відповідно, і кількість звернень громадян до центрів зайнятості у пошуках роботи. Так, за сприяння у працевлаштуванні протягом січня-квітня поточного року до нас звернулося близько 10 тисяч осіб - на 20% менше аналогічного періоду минулого року. Загалом послугами служби зайнятості скористалося 27,3 тисячі осіб.

- Відомо, що служба зайнятості є посередником між шукачем роботи і роботодавцем. Які проблеми виникають у задоволенні потреб двох основних клієнтів?
- По-перше, це відсутність необхідної кількості вакансій. Станом на 1 травня в банку даних вакансій обласної служби зайнятості налічувалося 1,2 тисячі вільних робочих місць. Це удвічі менше у порівнянні з 2009 роком. Зрозуміло, що ситуація, коли на одне робоче місце претендує 13 осіб, не сприяє позитивному вирішенню успішного працевлаштування якомога більшої кількості зареєстрованих у центрах зайнятості громадян. Служба зайнятості проводить роботу по виявленню та розширенню кола вакансій, використовуючи традиційні та впроваджуючи нові формати взаємодії з роботодавцями. Це ярмарки вакансій, інформаційні семінари, виїзди на підприємства. Одна з останніх розробок Державної служби зайнятості для роботодавців - подання звітності в електронному вигляді. Це сучасна, зручна та вигідна послуга. При поданні звітності в режимі «єдиного вікна» роботодавець отримує низку переваг. Насамперед - це подання звітності безпосередньо з робочого місця, економія часу за рахунок уникнення черг, кваліфікована технічна та інформаційна підтримка тощо.

Актуальним питанням залишається існуючий професійно-кваліфікаційний дисбаланс попиту на робочу силу та її пропозиції.
Сьогоднішній ринок праці переповнений бухгалтерами, менеджерами, водіями, продавцями, при тому, що затребуваними є інженери-проектувальники, архітектори, лікарі, швачки. Аби виправити ситуацію, необхідно зі шкільної лави формувати об'єктивне бачення ринку праці, щоб вибір професії був свідомим та в подальшому затребуваним. Тому служба зайнятості велику увагу приділяє профорієнтаційній роботі, у першу чергу - з учнівською молоддю.

- Відомо, що з усіх зареєстрованих у службі зайнятості - половина жінок. Що Ви можете сказати про становище жінки на ринку праці, Лідіє Василівно?
- Станом на 1 травня 2010 року у центрах зайнятості зареєстровано більш ніж 4,5 тисячі жінок. На обліку у центрах зайнятості області протягом січня-травня перебувало близько 13 з половиною тисяч жінок. З них працевлаштовано кожну шосту на обліку.
Особливу увагу служба зайнятості приділяє жінкам, які не здатні на рівних конкурувати на ринку праці (жінкам, які мають дітей віком до 6 років, одиноким матерям, які мають дітей віком до 14 років або дітей-інвалідів, жінкам передпенсійного віку, звільнених з місць позбавлення волі). Для них за поданням центрів зайнятості бронюються робочі місця. Зокрема на цей рік заброньовано 190 таких місць, на які вже працевлаштовано 48 жінок.
З метою адаптації жінки на ринку праці при центрах зайнятості області створені тендерні інформаційні центри, куточки. Крім того, для жінок проводяться семінари, тренінгові заняття, діють клуби. Залучаються жінки до оплачуваних громадських робіт.

- Хотілося б почути про розвиток активних програм сприяння зайнятості населення.
- Основним показником роботи служби зайнятості є працевлаштування. З початку року за сприяння служби зайнятості знайшли роботу майже 5,5 тисяч незайнятих громадян, тобто кожний п'ятий з тих, хто перебував на обліку в центрах зайнятості. З них 435 осіб працевлаштовані на робочі місця, створені за рахунок надання дотацій роботодавцям.
Для задоволення потреб роботодавців у кадрах ми організовуємо професійне навчання безробітних. З січня по травень навчалися під замовлення роботодавців 1606 безробітних. Сьогодні ми пропонуємо навчання за 29-а професіями. Географія навчальних закладів виходить за межі нашої області. З цього року наші безробітні отримують професії у Кримському та Рівненському центрах професійно-технічної освіти.
Активно проходять в області оплачувані громадські роботи. Безробітні залучаються до надання соціальних послуг інвалідам, престарілим громадянам, ветеранам, благоустрою територій населених пунктів, соціально значимих об'єктів - меморіалів, пам'ятників тощо. З початку року до участі у громадських роботах були залучені понад 3 тисячі безробітних громадян.

Нещодавно країна відсвяткувала День Великої Перемоги. Служба зайнятості не залишилася осторонь цих подій. З "нагоди цієї знаменної дати у всіх населених пунктах відбулися оплачувані громадські роботи, спрямовані на упорядкування меморіалів, пам'ятників, братських могил, кладовищ та інших місць поховання загиблих захисників Вітчизни, надання послуг ветеранам Великої Вітчизняної війни. Участь у них взяли більше 400 безробітних громадян.
Нещодавно завершилися громадські роботи у селищі Любеч Ріпкинського району, де відбувається відновлення історико-археологічного комплексу „Древній Любеч". Там працювали 23 безробітні, що знаходяться на обліку у Чернігівському міському центрі зайнятості. Вони залучалися до благоустрою та прибирання території біля Замкової гори, печер Антонія, Монастирища, кам'яниці Полуботка.

У поточному році відновлюється робота державної служби зайнятості щодо надання клієнтам соціальних послуг за активними програмами сприяння зайнятості населення, дія яких була тимчасово призупинена на період кризи. Зокрема, це сприяння у працевлаштуванні громадянам, які перебувають на обліку у центрах зайнятості області, шляхом виплати допомоги по безробіттю одноразово для організації підприємницької діяльності.
Також Державним бюджетом України передбачено 10 мільйонів гривень для забезпечення молоді, яка закінчила вищі та професійно-технічні навчальні заклади першим робочим місцем з наданням дотації роботодавцю за 19-а професіями та спеціальностями. Це - електрогазозварник, електромонтер, кухар, маляр, муляр, слюсар-ремонтник, тракторист, швачка тощо.

-1 на кінець нашої розмови, скажіть, які першочергові завдання стоять сьогодні перед обласною службою зайнятості?

- Сьогодні потрібно зосередити всі зусилля на збільшенні обсягів та якості послуг для наших клієнтів. Це - профорієнтаційна робота з молоддю, працевлаштування громадян з інвалідністю, задоволення потреб роботодавців у кадрах шляхом підготовки спеціалістів на їх замовлення. Нинішній рік має стати одним з найпродуктивніших у нашій співпраці з роботодавцями. Адже сьогодні, як ніколи, країна потребує нових робочих місць. І служба зайнятості готова допомагати всім, хто здатний їх створювати, пропонуючи цілий комплекс послуг та фінансову підтримку.



Оксана Полтавська, тижневик «Чернігівщина» №22 (245)

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: служба зайнятості, Оксана Полтавська

Добавить в: