У Миколи Максименка картопля, як у Голландії
У Миколи Максименка картопля, як у Голландії
Максименко обробляє 10 гектарів. Вирощує 13 сортів картоплі, переважно на насіння для південних областей України. Херсонські та миколаївські фермери замовляють ранні сорти, щоб у кінці травня продати молоду картоплю, а на її місце насадити інших овочів.
У Дягові картоплю вирощують за голландською технологією. Вона простіша вітчизняної и не така енергозатратна. Суть голландського методу — картопля росте у високому гребені. Після його насипання землю не чіпають аж до копання картоплі.
Про сорти
— Попри всю повагу до вітчизняної селекції, краще взяти насіння першої репродукції голландської чи німецької селекції, ніж нашу еліту, — говорить Микола Максименко. — Ціна у нашої картоплі ого-го, а от якість...
Дягівські господарі купують насіння в одного з найкрупніших виробників картоплі в області — місцевого фермера Олексія Бутенка. Той бере нові сорти безпосередньо в Нідерландах та Німеччині.
Зараз серед найкращих голландські сорти Пікассо, Рів'єра, Ерроу, Іноватор, Санте, німецькі — Агаве, Беларосу.
— Для себе на їжу вирощую Агаве — це «діти» відомого сорту Адретта, еталона смакових якостей, голландський Санте та вітчизняний сорт Серпанок, який чудово зберігається аж до травня, — рекомендує Микола Миколайович.
Пророщування
— Залежно від сорту пророщую картоплю тиждень-півтора. Для механізованої посадки треба, щоб ростки ледь наклюнулись. Більші будуть обламуватись. А кожен обламаний росток — недобір урожаю. При ручному саджанні ростки можуть бути будь-які, аби не ламались.
Протруювання
— Для боротьби з колорадами картоплю протруюю перед посадкою. Застосовую суміш засобів «Максим» та «Конфідор максі». Ці речовини змішую в каністрах і обприскую насіння картоплі з ранцевого обприскувача. Як стимулятор ще добавляю «Гумісол».
Гній чи добрива
— За кордоном вносити гній під картоплю не радять, тільки під попередники, бо це джерело бур'яну і хвороб, у першу чергу парші. У нас внесення гною під картоплю вважали нормальним, і мене вчили, що це дуже добре. У мене всього три корови, гною — хіба три гектари вкидаю. Бажано, щоб він був напівперепрілий. Невгноєну землю покращую сидератами. Тобто після збирання врожаю зернових сію редьку й люпин.
З осені чи навесні вношу добрива. Калію хлористого або добрива, яке містить якомога менше хлору, йде два центнери на гектар, або два кілограми на сотку. Потім амофос — півтора центнера на гектар, або півтора кілограма на сотку, та нітроамофоску — чотири центнери на гектар, або чотири кілограми на сотку. Там, де, був гній, вношу ще селітру. Її кількість залежить від попередників — там, де були сидерати, азотні не вношу. Цими добривами можна підживлювати й у процесі росту, розприскуючи розчин. Під час бутонізації квітів також через розприскувач вносяться мікро- і макро-добрива, такі як «Крісталон», «Гумісол».
Саджання
— Як зацвіте кульбаба та викине перші китиці черемха — час садити картоплю. Цілу можна саджати й раніше, а різана потребує прогрітої землі. Картоплина від картоплини в ряді повинна бути через 30-35 сантиметрів. Якщо садити густіше — картопля буде дрібна, кущі погано провітрюються, виникають сприятливі умови для розвитку хвороби фітофтори. За голландською технологією мінімальна відстань між рядами — 70 сантиметрів. Були б гроші — сам би перейшов на ширину міжряддя 75-80 сантиметрів, як прийнято за кордоном. Але під це треба міняти всю навісну техніку. Велике міжряддя дає змогу насипати великий гребінь, у якому розвиваються великі кущі. Новий сорт Пікассо під кожним кущем здатен дати до п'яти кілограмів бульб. Такі гребені не розмиваються дощем, картоплини не оголюються й не зеленіють, а корені рослини краще дихають.
Обсипання
— Залежно від сорту через три-чотири тижні після саджання, коли ростки починають підходити до поверхні, спеціальним просапником насипаю високий гребінь. І більше до копання землі не чіпаю.
Зрошення
— Років п'ять тому наші фермери зрозуміли, що далі підвищувати врожайність можливо тільки при штучному зрошенні. Його використовують навіть у вологій Голландії, а в нас на Херсонщині дозволяє виростити урожай не гірший, ніж на Чернігівщині. Доцільніше використовувати крапельне зрошення. Накладно, та воно ж окупається.
Бур'яни
— Полоти не треба. У гребені перемелюються усі бур'яни, окрім пирію. Якщо цього бур'яну багато, його слід витруїти. По свіжо-насипаному гребеню вношу гербіцид «Зенкор». На гектар кілограм цього засобу розводжу 400-600 літрами води. На вологій землі препарат робить спеціальну плівку й не дає проростати бур'янам. Якщо посуха — «Зенкор» не справляється. Тоді протруюю «Тітусом», а якщо бур'ян злаковий — «Пантерою», «Зелеком» чи «Таргетом».
Колоради
— При протруюванні насіннєвої картоплі можуть бути огріхи. Якщо на якихось ділянках з'являються колорадські жуки—доводиться їх труїти.
Урожай
— Перед збиранням урожаю ранньої картоплі або для того, щоб отримати більше дрібної насіннєвої картоплі, спалюю картоплиння «Реглоном». Найбільші врожаї отримував із української Слов'янки — 600-700 центнерів з гектара, або 600-700 кілограмів з сотки, голландської Рів'єри — 600 центнерів з гектара, тобто 600 кілограмів з сотки. Це навіть для Голландії хороший результат.
Микола Максименко показує новий голландський сорт Пікассо
Генадій Гнип, тижневик «Вісник Ч» №18 (1252)
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: картопля, сорти, Генадій Гнип