Солохи на качках заробляють 25000 грн. прибутку
Солохи на качках заробляють 25000 грн. прибутку
Раніше Григорій працював зоотехніком на Березнянській птахофабриці. Із дружиною жили на квартирі. Щоб підзаробити, пробував удома зробити інкубатор. Перший агрегат змайстрвував зі старого холодильника. Експеримент був вдалий. Але зайнятися домашнім птахівництвом усерйоз змусила нужда.
— У 2004 році на птахофабриці платили мізерні гроші, за них не можна було прожити, — говорить Григорій Петрович. — Задешево купили цю хату й вирішили відкривати власний бізнес. Паралельно тримали три корови, обробляли гектари городу. Вирішили зупинитися на чомусь одному. Город віддали зятю.
Починали ми з 60 качок і десятка курчат. На більше тоді й грошей не було. Потім трохи розжилися, стали птицю докупляти. Інкубатори стояли в нас у хаті. Ми мало не спали на них, бо кожні дві години яйця треба перевертати, слідкувати за температурою і вологою. Каченята й курчата бігали тут же по лінолеуму. Стояв постійний гул та жахливий запах. Сусіди дивувалися, як ми таке витримуємо.
Із коробками каченят та курчат їхали на автовокзал у Мену. Там поторгуєш годин три — летиш назад корову доїти.
Через кілька років заробили на «Таврію». Стало трохи легше. Не все ж на собі тягаєш. Збудували сарай для качок. Красивіший, ніж тоді була хата. Знайомі казали, такий просторий, що там і жити можна. Придбали в Чернігові справжні інкубатори.
Два для яєць і один вивідний, для курчат.
Солохи тримають качок різних порід. Є навіть гібриди звичайної качки з мускусною. На вигляд вона така ж, як і звичайна біла, але не горлає. Однак найбільший попит саме на звичайних білих качок. Григорій Петрович купує їх у племпідприємствах під Білою Церквою, Черкасами або Херсоном. Усе поголів'я міняє кожні два роки. Породиста десятиденна качка коштує 8,50 гривні. На кожні чотири качки повинен припадати один селезень. Тоді кавалери встигатимуть обслуговувати дам і не байдикуватимуть. Коли купують качат, то виходить 50 на 50. Так вже в природі заведено, що народжується майже порівну хлопчиків та дівчаток. У качок так само. Качка з'їдає 75 кілограмів корму на рік. Комбікорм купують на Городнянському комбікормовому заводі по 3,60 за кіло. І самі роблять кормосуміші.
Коли качки несуть яйця, їх годують вволю. А як тільки закінчать — кількість кормів зменшують.
Від кожної качки отримують у середньому по 50 - 60 яєць. Якщо їх закласти в інкубатор, то можна отримати приблизно 38 каченят по 9 гривень кожне. У травні їх можна продати дорожче, гривень по 12.
М'ясо дорослих селезнів та качок теж іде на продаж. Продають його зимою. Це такий період, коли м'ясо купують найкраще. Удвох із дружиною встигають зарізати по 10 птиць за день. Тушки складають у морозильник, а потім продають на базарі в Чернігові по 35-40 гривень за кіло. А перед Новим роком качок купували оптом для Москви по 40-45 гривень кілограм.
— Кожна качка дає від 100 до 700 гривень прибутку, — підсумовує Григорій Солоха. — Тут дуже багато нюансів. Треба хороший сухий сарай, хороші корми й догляд. А ще вміти доглядати за інкубатором.
Саме зараз розпочався інкубаторно-качиний сезон, який триватиме три місяці. За цей час роблять три закладки.
— У квітні закладаємо яйця в інкубатори, — розповідає господар. — У ті два, що для яєць, — по півтори тисячі. Коли починають вилуплюватися каченята, переносимо їх у вивідний інкубатор. Яйця перевертаємо вручну. Кожні дві-три години. Разів три за ніч. Спати лягаю в дванадцять, о другій годині ночі встаю, іду в сарай, яйця перевертаю. О п'ятій я вже на ногах. Буває, що десь раз на місяць просплю. Але то не страшно. На випадок, якщо в інкубаторах зміниться температура або вологість, з сараю в хату проведена сигналізація.
Коли каченята підростають, продаємо десятиденних. Торги починаються в травні і тривають до середини липня. Маємо постійних клієнтів, які знають нашу якість. Це дуже серйозна справа. Літом навіть немає часу вишень нарвати. Зосередитись треба на чомусь одному, щоб був толк. Було у нас раніше три корови, трохи курей, десяток качок. Та одне іншому заважало. Повіз, наприклад, на базар у Чернігів тушки курей продавати, а тут уже час корову доїти. Кидаєш усе, ідеш назад у Березну.
Птицю в інкубаторах на Чернігівщині вирощують лише троє підприємців.
Найголовніше для качок — сухий сарай
Ми попросили Олександру Солоху дати читачам кілька порад з вирощування каченят.
— Качка — птиця водоплавна, але каченят не слід тримати у грязюці, — радить Олександра Іванівна. — Сарай повинен бути сухий. І у дворі теж не повинно бути багнюки.
Щоб попередити захворювання, ми даємо левоміцетин. На літр розводимо дві таблетки. Наливаємо в поїлки замість води. Весною вітамінів не вистачає. Тож мелемо соснові гілки. А скоро трава і кропива з'являться, будемо зеленню годувати. Можна давати картоплю. Кукурудзу, особливо стару, — ні в якому разі. Це зразу загибель. Вона виділяє масла, від яких качки хворіють, а потім дохнуть. Житом також не слід годувати.
Інна Усенко, Геннадій Гнип, тижневик «Вісник Ч» №15 (1249)
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: прибуток, качки, Інна Усенко, Геннадій Гнип