Зуби рівняти ніколи не пізно (поради лікаря)
Зуби рівняти ніколи не пізно
— Раніше ортодонтія була галуззю дитячої стоматології. Тепер це окрема галузь, завдяки можливості лікувати пацієнтів різного віку, — говорить лікар-стоматолог-ортодонт обласної стоматологічної поліклініки Олена Дубовик. — Якщо зуби нерівні, скупчені або випинають із зубного ряду, при неправильному прикусі (неправильне змикання зубів), якщо одна щелепа недорозвинена, друга розвинена занадто, — це до нас. Адже справа не тільки в красі — проблеми з зубами утруднюють мову, ковтання, пережовування їжі. Як наслідок — захворювання шлунково-кишкового тракту.
— Чому виникають такі вади?
— Ортодонтична патологія часто дістається у спадок. Або може виникнути з часом. Причини різні: травми, часті простудні захворювання, шкідливі звички, які дуже часто спостерігаються у дітей дошкільного віку. Викривлення зубів або нерівномірний розвиток верхньої чи нижньої щелепи може виникнути, якщо дитина часто смокче палець або засмоктує щоки, гризе нігті. Після року в дитини в роті не повинно бути пустушок. Їх постійне смоктання затримує прорізування зубів, молочні розташовуються неправильно. Школярі часто гризуть ручку, комірець і т.д. Попередити хворобу легше, ніж лікувати.
— Коли дитину час вести до ортодонта?
— З того моменту, як з'являються молочні зуби. Звертаючись до стоматолога, батькам варто попросити, щоб дитину оглянув і ортодонт. Бо вже з трьох років можуть бути помітні аномалії, особливо вроджені. І тут відповідальність повністю лягає на батьків. Чим скоріше вони приведуть дитину до ортодонта, тим кращим буде результат.
— А в якому віці вирівняти зуби неможливо?
— Можливості ортодонтії настільки великі, так багато нових технологій, що обмежень у віці немає. Головне, щоб у людини вистачило терпіння і було бажання лікуватися. І наявність зубів. Розпочати вирівнювання зубів не пізно ніколи. Але чим раніше це зробити, тим скорішим і кращим буде результат. Методи і термін лікування визначаються індивідуально. Чим старша людина і чим складніша патологія, тим лікування буде тривалішим. Коли щелепа закінчує ріст, у нас менше можливостей для вирівнювання. Іноді, щоб вирівняти зубний ряд, деякі зуби доводиться навіть видаляти.
Для лікування пацієнтів старших 12 років переважно застосовується незнімна техніка. Так звана брекет-система. Її треба носити від року і довше, в залежності від складності патології і віку пацієнта. Чим молодша людина, тим скоріше в неї йде переміщення зубів.
— Дітям також для вирівнювання треба носити брекети?
— Щелепа росте, як правило, до 12 років. До п'яти-шести років навіть за допомогою спеціальних вправ, так званої зарядки для зубів, можна вплинути на правильний ріст і розвиток щелеп та зубного ряду. З шестирічного віку, якщо потрібне лікування, можна застосовувати трейнери. Це новинка. Трейнери — спеціальні стандартні капи (гумове пристосування, що надягається на зуби). Застосовуються з шести до десяти років. Це знімні апарати, які потрібно ставити на одну годину вдень, і дитина повинна з ними спати вночі. З трейнерами не їдять, не розмовляють, бо щелепи під час дії апарата зімкнені. 3 шести-семи років можна використовувати індивідуальні ортопедичні лікувальні апарати. Це знімні пластини. Зазвичай вони мають бути на зубах декілька годин вдень і вночі. Знімаються під час чищення зубів. Але є різні. Деякі знімаються ще й під час їжі, деякі — коли дитина в школі.
Іноді ортодонти пропонують батькам зачекати, коли дитині виповниться 12 років, і поставити брекети. Тому що потрібно, аби дитина носила пластинку не в рюкзаку чи в кишені, а в порожнині рота. Сама по собі пластинка не подіє. А часто буває так: дитина прийшла до школи, зняла пластинку і сховала в портфель. Так само і на ніч: дитина при вас поставила пластиночку, а через хвилину зняла. Лікування за допомогою знімної пластини дасть ефект тільки при співпраці пацієнта і лікаря. А при застосуванні незнімної техніки результат лікування залежить від лікаря.
Часто буває, що ті, хто в дитинстві не хотів носити пластину, пізніше, коли стають дорослими, приходять до ортодонта самі, лікуються за допомогою брекет-системи.
— Хто звертається частіше?
— Оскільки ми поліклініка для дорослих, то і звертаються більше дорослі пацієнти. Але ортодонтичні послуги ми надаємо і дорослим, і дітям.
Найактивніші пацієнти від 14 до 18 років і ті, кому близько 30-и. Перша група — ті, хто усвідомив, що йому потрібне ортодонтичне лікування. Друга — ті, хто вже може собі його дозволити.
— Які бувають брекети?
— Різні. В залежності від матеріалу, з якого вони виготовлені, — металеві, пластикові і керамічні. Сучасні брекети відрізняються не тільки матеріалом, а й конструкцією. Є класичні, а є так звані самолігуючі. Вони бувають і металеві, і керамічні. Як усе нове, коштують дорожче звичайних. Відмінність у тому, що дуга кріпиться в брекеті не за допомогою лігатур, а за допомогою спеціальної кліпси, яка є в кожному брекеті. (Брекет-система складається з дуги, якою, власне, і вирівнюються зуби, і замочків-брекетів, куди ця дуга вставляється. Замочки кріпляться до кожного зуба. Лігатура — гумове або металеве кілечко, яким дуга кріпиться в паз брекета). В самолігуючих лігатура не потрібна, метод фіксації дуги в брекетах інший. Це дозволяє скоротити час лікування та кількість відвідувань лікаря хворим. Якщо при носінні класичних брекетів необхідно приходити на огляд ортодонта раз у три тижні протягом усього лікування, то при самолігуючих — раз у півтора місяця.
— Брекети можуть пошкодити емаль?
— Тільки якщо людина буде погано доглядати за порожниною рота, не буде приділяти належної уваги гігієні. Самі брекети для емалі не шкідливі.
— Як чистити зуби з брекетами?
— У людей, у яких у роті стоїть незнімна техніка, гігієна повинна займати більше часу. Для цього є спеціальні щітки-йоржики, супер-флос (спеціальна нитка для чищення), ополіскувачі (ними потрібно користуватися після кожного вживання їжі).
— Є обмеження в їжі?
— Нема. Але не можна відкушувати тверду їжу. Яблука, груші, моркву перед вживанням треба різати шматочками. Не можна також їсти горіхи і сухарики. Але сухарики я б і здоровим їсти не рекомендувала.
— Потім зуби залишаться рівними назавжди?
— Будь-яке ортодонтичне лікування після завершення потребує ретенційного періоду (утримання досягнутого результату). Дітям треба ще деякий час після закінчення лікування одягати пластинку на ніч. Чим доросліший пацієнт, тим довший цей період. Є різні способи ретенції. Існують спеціальні капи, апарати або незнімна ретенція за допомогою шин. Ретенційний період удвічі довший від часу лікування. А взагалі у дорослих ретенція повинна тривати протягом усього життя.
— Можливо вирівняти зуби, не одягаючи на них брекети?
— Раніше дорослі пацієнти вирівнювали нерівні зуби за допомогою коронок. При цьому зуби треба було обточувати, як правило, видаляти із здорових живих зубів нерви, перетворюючи їх на мертві. Іншого способу не було. Хтось і зараз може сказати: «Навіщо чекати рік чи два? Я поставлю коронки і вирівняю зуби за місяць». Що ж, у кожного є вибір: отримати швидку гарну усмішку із «мертвих» зубів, вкритих коронками, чи зачекати і мати красиву, природну, свою усмішку.
Хто хоче дізнатися більше про знімну і незнімну ортодонтичну техніку, вирівняти зуби за допомогою брекетів чи пластин, звертайтеся до лікаря-ортодонта в обласну стоматологічну поліклініку. Особисто я відразу відвела туди дочку. Ціни помірні.
Олена Дубовик за роботою
Олена Гобанова, тижневик «Вісник Ч» №14 (1248)
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: зуби, ортодонт, стоматолог, Олена Гобанова