Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Людям про людей » Лисенко Іван - завідуючий акушерським відділом чернігівського полового будинку

Лисенко Іван - завідуючий акушерським відділом чернігівського полового будинку

Иван Лысенко  Він - не кінозірка і не олімпійський чемпіон. Але половина жінок нашого міста знають його в обличчя. Тому в Чернігові з ним часто вітаються на вулиці, причому в досить оригінальний спосіб. Молоді мами показують своїх малюків і говорять: "Здрастуйте, це - ваш син!" Або "... ие - ваша донечка!"
    
    Івану Лисенку - 50 років, і він надзвичайно любить жінок та дітей. Каже, інакше не можна, адже Іван Григорович - завідувач акушерським відділенням Чернігівського пологового будинку. Це здається неймовірним, але обрати саме таку професію він вирішив ще... в шостому класі. Відтоді старанно вивчав біологію та анатомію людини, читав спеціальну літературу. І вчителі, і батьки хлопчика до цього поставилися з розумінням - надто вже нелегковажно і ретельно Іванко взявся до справи.
    "Акушер-гінеколог повинен бути не лише хорошим фахівцем, а й дуже виваженою людиною, мати залізні нерви, міцне здоров'я і з любов'ю ставитися до своїх пацієнток, - розповідає Іван Григорович. - Бо якщо лікар не любить жінок, він справжнім акушером ніколи не стане. Адже жінку на 50 відсотків лікують гарні слова. Вона має бути належно налаштована, повністю довіряти своєму лікарю. Бо жінка - це найдосконаліше творіння Господа. Вона в усі часи красива: чи це маленька дівчинка, чи доросла жінка, зріла, чи вагітна, чи старенька бабуся, - вона прекрасна!"
    Після школи Іван закінчив медучилище і, попрацювавши в селі, потрапив до війська. Служив на Чернігівщині - в Десні На той час пологового будинку поблизу військової частини не було. Тож дружини офіцерів їздили народжувати за десятки кілометрів. Супроводжував їх Іван Лисенко. І одного разу прийняв пологи просто в автомобілі. Ситуація була екстремальною - жодних умов, та молодий солдат впорався. Потім Іван служив в Угорщині, де врятував людину. В одного солдата була температура 41 градус, він не міг дихати і вже прощався з життям. Проте санінструктор Лисенко не розгубився.
    
    Одружився Іван на четвертому курсі медінституту. Тоді вперше потрапив у ситуацію, яка потім не раз повторювалася в Чернігові:
    - Коли закінчував інститут, стояли на зупинці з дружиною, аж раптом підводить якась жіночка хлопчика років десяти, та й каже: "Дивись, це - твоє!" Я буквально отетерів. Начебто, думаю, ніякого такого гріха не було, а поруч же дружина, ще подумає казна що! З'ясувалося, я у цієї жінки приймав пологи ще в 1972 році, коли навчався в медучилищі...
    Проте дружина - теж лікар - на незнайомку з дитиною відреагувала цілком нормально. Іван Лисенко родом із Полтавщини, з села Харсіки Чорнухинського району. Це батьківщина видатного філософа Григорія Сковороди. Народилась там і нинішня "зірка" телеефіру Ольга Герасим'юк. Іван Григорович пам'ятає її ще смаглявою сором'язливою дівчинкою, яка увесь час просиджувала в бібліотеці. А на Чернігівщину Іван Лисенко приїхав завдяки дружині, нашій землячці. У Чернігівському пологовому будинку він працює 24 роки. Розповідає, що всі родичі, друзі та знайомі сприймають його професію так, наче він народився акушером. Іван Григорович приймав пологи у своїх однокласниць, а потім - у їхніх доньок. На його очах народжували дружини відомих політиків, губернаторів і мерів, а також знамениті артистки і олімпійські чемпіонки. Недаремно у нього 13 хрещеників!
    
    - За час роботи яких тільки випадків у нас не траплялось! - пригадує Іван Григорович. - Одного разу привезли школярку. Власне, спочатку батьки навідалися з нею до другої міської лікарні, мовляв, апендицит. Але лікарі подивилися, що ніякого апендициту там немає. Пояснили: "Зверніться через дорогу, вам туди!" А через дорогу пологовий будинок... Я саме чергував, як привезли цю дитину. І коли вона через три години народила гарненького хлопчика, ми довго жартували: "Нічого собі апендицит вагою три кілограми сто грамів!"
    - Час був такий, коли від гінекологів вимагали ставити якомога більше спіралей - боролися з абортами, - продовжує свою розповідь Іван Лисенко. - І ось одна жінка народила дитину, а на плаценті аж дві спіралі. Розпитую: "Як таке могло трапитися?" Відповідає: "Поставили одну спіраль, а потім її не знайшли, то поставили іншу. А я і з двома спіралями завагітніла!"
    
    Нерідко молоді татусі вимагали у лікаря пояснень: чому, скажімо, у батька і мами перша група крові, а в їхнього малюка - третя. Дехто на повному серйозі місця собі не знаходив, навіть сумнівався, а чи його це, власне, дитина. Тож Івану Григоровичу не раз доводилося терпляче пояснювати знервованим татусям, що група крові батьків та дитини може не збігатися, це цілком нормально. До речі, пояснень вимагали люди з вищою освітою. Один тато взагалі був біологом за фахом...
    
    - Одна жінка народила чорне дитя. Який це був шок і для неї, і для медперсоналу! Всі бігали дивитися... У фаті, одразу після весілля, привозили жінок народжувати... - розповідає Іван Григорович. - Були жінки, які народжували в 12 років. їхні мами, звісно, були шоковані. Ось у нас цього року виписалися з відділення дві жінки, яким не було 15 років...
    Тому Іван Лисенко переконаний: навіть не зі школи, а з дитячого садочка дівчаток та хлопчиків потрібно належно готувати до майбутнього батьківства. Причому в школі обов'язково хоча б раз на тиждень необхідно викладати спеціальний предмет для учнів усіх класів. А потім влаштовувати іспити і ставити відповідні оцінки в атестаті. Тільки робити це мають не вчителі, а медики:
    
    - Дівчат повинен навчати акушер-гінеколог, хлопців андролог, уролог, сексопатолог... Психологічно готувати їх до дорослого інтимного життя. Власне, я переконаний, що старшокласникам необхідно безкоштовно роз: давати презервативи, а дівчатам ще й контрацептиви оральні.
    Адже всі соціологічні дослідження підтверджують: сучасні юнаки та дівчата розпочинають статеве життя, в основному, у підлітковому віці. А найпізніші пологи у нас були, коли народжувала 51-річна жінка. Цікаво, що спочатку народила її донька. Як зараз пам'ятаю, це трапилося в квітні, на Благовіщення. А за кілька місяців благополучно народила хлопчика її матуся. Ось така ситуація: мамі 51 рік, доньці - 20 з лишком і обидві дружно народили немовлят!
    
    Нерідко народжують жінки із серйозними патологіями, наприклад, тяжкою формою цукрового діабету. Жодні застереження медиків не допомагають: мами йдуть на будь-який ризик заради дитини. Але інколи трапляється й навпаки. Іван Лисенко пригадує, як два тижні поспіль вмовляв молоду маму - студентку - не відмовлятися від власного малюка. Переконував і її батьків, які працювали вчителями у селі та все бідкалися: "Що люди скажуть, коли дізнаються, що наша донечка народила байстрюка?!" Врешті-решт терпець Івану Григоровичу урвався і він запитав у цих горе-педагогів: "А от цікаво, що скажуть люди, коли дізнаються, як ваша донька залишила своє немовля у пологовому будинку?"
    
    Одна матір народила вже п'яту дитину. Паспорта у неї не було. Коли почали з'ясовувати, хто ця жінка, дізнались: її позбавили прав на чотирьох власних дітей. Отож доля п'ятого малюка цілком очевидна: інтернат. Надія лише на те, що хтось захоче усиновити гарненьке немовля. Між іншим, його мама дуже вродлива жінка, до того ж, має вищу освіту, закінчила престижний вуз у столиці. Але, народивши чергову дитину, фактично забуває про її існування.
    
    Тепер у Чернігівському пологовому будинку половина жінок народжує у присутності своїх мам або чоловіків. Медики називають такі пологи партнерськими і переконані в їх ефективності. Адже жінка нерідко навіть про біль забуває, коли поряд з нею близька людина: "Це треба бачити, як чоловіки під час пологів зворушливо, турботливо ставляться до своїх дружин! І ті байки, що інколи розповідаються, мовляв, татусі у нас непритомніють під час пологів, - це все нісенітниці. Хай ті, хто збирається народжувати, обов'язково беруть або чоловіка, або матір на пологи!"
    Для цього розроблений спеціальний лекторій із відеофільмами та навчанням. Тому будь-який чоловік зможе і дружині своїй реально допомогти, і прослідкувати за діями медиків, аби не поширювались зайві плітки, буцімто щось робилося не так. - Якщо чоловік побачить, в яких муках народжується дитина, то він і жінку кохатиме більше, і дитину плекатиме та виховуватиме з великою любов'ю! - переконаний Іван Григорович.
    
    Звичайно, така напружена робота вимагає активного відпочинку. Іван Лисенко пристрасно вболіває за улюблену футбольну команду - чернігівську "Десну", а ще залюбки збирає гриби в лісі і вирушає у подорожі. Об'їздив всю Україну і пів-Росії, побував у багатьох державах Східної Європи. Проте нерідко, навіть під час відпусток, він не має спокою: жінки, які народжували у Івана Лисенка, тепер прагнуть, щоб саме Іван Григорович приймав пологи у них та їхніх доньок. Тому лікар жартує, що у нього близько трьох тисяч дітей - саме стільки пологів за своє життя вже прийняв Іван Лисенко. А оскільки він і зараз перебуває у чудовій фізичній формі, то, безперечно, ця кількість може навіть подвоїтися.
    
    Сергій Дзюба
    
    По материалам еженедельника "Місто"

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Добавить в: