Батько — захисник, донька — волонтер
Для молодших він був Павлом Степановичем, для ровесників - Пашкою, треті називали його не інакше як Борода. І всі любили - за доброту і позитив, за те, що не здавався за жодних обставин і вмів перевести на жарт найскладніші ситуації. "Ти там без фанатизму, бережи себе", - просили, коли дізналися, що йде добровольцем захищати країну. Це було невдовзі після початку повномасштабного вторгнення. На той час Павлові Коваленку з Городні виповнилось 58.
Він тут народився, закінчив школу (№1). Потім навчався в Чернігівському ПТУ №5 на помічника машиніста тепловоза. Працював бригадиром у сусідньому Альошинському, останнім часом — на будівництвах Києва. І всюди мав друзів. Обіцяв їм повернутися і зібрати всіх за одним столом.
Одним із гостей мав бути городнянський волонтер Олександр Хомазюк:
— Павло був справжнім чоловіком. Військкомати за ним не ганялися. Сам прийшов і попросився на фронт. Воював у третьому батальйоні 117-ї окремої механізованої бригади. У його підрозділ ми надіслали планшет і тепловізор.
Штурм Роботиного. КАБи (керовані авіабомби, які використовують росіяни,
— зброя, що поєднує високу точність влучання і значну потужність. — Авт.). Холод. Безкінечні посадки, окопи. Дві серйозні контузії. Але жодної скарги. Він ніколи не казав, що важко. Нічого для себе не просив. Мовляв, форма є, їжа і зброя є — що ще треба солдату. Нарікав тільки, що вже з осені рано сутеніє: «Темно, І трохи незручно стріляти по окупантах».
Побратими теж називали Павла бородачем. А ще — дідом. Для багатьох дід був прикладом стійкості і витримки — він не втрачав сили духу в найважчі моменти. А таких було немало під час боїв у районі Роботиного — невеличкого (до війни там мешкало менш ніж 500 чоловік) населеного пункту Запорізької області. Проте дуже важливого — влітку минулого року саме там почався наш контрнаступ. Він проходив надзвичайно важко: ворог гатив з артилерії та ударних вертольотів, бронетехніка, надана Україні Заходом, підривалася на мінних полях і потрапляла під удари російських безпілотників. Та наприкінці літа наші воїни все ж таки звільнили село. Точніше територію, де воно було, бо повертатися жителям нікуди — усе знищене. У цьому пеклі Павло Коваленко вижив, загинув у грудні — під час виконання бойового завдання в селі Широке тієї ж Запорізької області. За три тижні до загибелі він зустрів своє 60-річчя.
— Із дня на день мав бути звільнений з лав ЗСУ за віком і нарешті прибути додому. І прибув. Тільки на щиті. Тепер він військовий назавжди, — каже Олександр Хомазюк.
Для дочки Яни батько з дитинства був добрим чарівником і відважним лицарем.
— Мені десь 6 років, і скоро Різдво, надворі холод. Тато приніс «неваляшку», посміхнувся — й одразу стало тепліше.
Мені десь 12, і тато вчить мене верхової їзди. І раптом - гроза. Злякалися і я, і кінь, але не тато, — говорить з гордістю.
Яні трошки за 30. Закінчила Чернігівський педуніверситет (спеціальність — соціальна робота). Працювала дизайнером-маркетологом у Чернігові, зараз на заробітках в Італії — виїхала за кілька років до вторгнення. Мешкає в місті Аверса неподалік Неаполя. Багато хто з городнянців дізнався про Аверсу завдяки Яні. Бо саме там вона організувала збір коштів для земляків — як для воїнів, так і для багатодітних родин, що потребують підтримки. Перший був у квітні 2022-го, коли Городнянщину вже звільнили від окупантів (у часі рішення дочки допомагати майже збіглося з батьковим захищати країну).
— Усе починалося із 350 пар шкарпеток, — згадує. — На той час ми думали, що через кілька місяців усе закінчиться.
Відтоді допомога від громади італійського міста надходить постійно. Це і посилки, і донати, і гроші, отримані від майстер-класів (зокрема з манікюру), які влаштовують для італійок жінки з України, і їхні власні заощадження. Частина зібраного йде на закупівлю медикаментів, матеріалів для виготовлення «кікімор», а також шоломів, ліхтарів, термоодягу, памперсів для дорослих (для шпиталів), продуктів, святкових смаколиків для багатодітних родин тощо.
Частину коштів Яна пересилає на рахунок городнянської волонтерки Олени Яцкової, і потрібні захисникам речі купуються вже в Україні. Скажімо, одне з останніх надходжень з Італії пішло на зарядну станцію.
— Так здійснилася ще одна маленька мрія земляків-військовослужбовців, — розповідає Олена Яцкова. — Увесь наш мехбат дуже вдячний Яні за підтримку.
А Яна каже, що сама б нічого не змогла, і дякує всім, хто допомагає і... не допомагає:
— Кожен із них змінює мене, моє ставлення до багатьох речей у житті. Крім ставлення до батька. Він — справжній Герой. І це — назавжди.
Джерело: газета “Гарт”, Марія Ісаченко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.