Курс, прокладений долею
Наступного року борзнянцю Федору Грузіну, уродженцю Миколаївщини, має виповнитися 90 років. Та за свій довгий вік, сповнений випробувань і здобутків, втрат і радісних моментів, він не розгубив ані почуття гумору, ні цінності родинних стосунків, ані ніжності до найдорожчих. Здавалося, під час нашої розмови у ньому прокидався той юнак, якому знову двадцять із хвостиком, а попереду - плин десятиліть, які ми називаємо життям...
Дитинство на виживання
Родина Грузіних була немаленькою - аж четверо дітей. Коли батька забрали на фронт, наймолодшій сестрі Каті було 3 рочки, до пуття ще й говорити не вміла. Але старший на п’ять років Федір уже розумів багато, чув батькові розмови, що війна буде страшною. З фронту він, кавалерист, так і не повернувся, родина навіть не знає, де загинув. На згадку про тата у Федора залишилося лише маленьке потерте фото, яке він трепетно беріг усе життя. А сьогодні вже відреставрований великий портрет висить поміж інших знімків рідних і близьких на стіні пам’яті, як називає свою портретно-родинну галерею сам Федір Володимирович.
Тяжка ноша лягла на плечі овдовілої матері. Вона працювала у колгоспі, тягла сапу на семи гектарах, просапуючи соняшник, кукурудзу, кавуни чи дині. За те мала на обід галушки з чорного борошна. Дітей же раз годували в школі квасоляним супом, таким же чорним та ріденьким. До школи Федір ходив лише до листопада: взуття у нього не було, тож наука закінчувалася, коли земляні грудки починали примерзати до ніг. Хлопець думав хоч якось закінчити 4 класи, а тоді податися до фабрично-заводського учнівства. А вчителька казала: «Закінчити «семирічку», вчитися треба, з тебе будуть люди».
Коли у дітей почали пухти ноги від голоду, матері вдалося влаштувати їх до дитячого будинку для сиріт війни, за 15 кілометрів від їхнього села. «Ооо, там я аж 400 г хліба отримував, суп із гречкою, пшоном чи перловкою ти риб’ячий жир, - навіть із посмішкою згадує Федір Володимирович. - Часто до нас навідувалася баба Клава. Ми з сестрою домовилися економити хліб, щоб передати їй. Мій шмат у формі цеглинки так і залишався, а Катя приносила «м’ячика»: мала не могла втриматися, щоб не обгризти кути».
Уже в 12 років Федір був повноцінним материним помічником, працював у колгоспі: запрягав коней у безтарку - Зайчика та Шафрана - і возив зерно від комбайна на тік. Одного разу бригадир дав ще й пару волів вивчити. Та вони як понесли хлопця - ледь не вбився, більше до них не підходив.
Підводна служба Грузіна
У 19 років Федору вручили повістку до армії. За станом здоров’я юнака направили у ВМФ, що було для нього неабиякою радістю, хоча й служити требу було цілих п’ять років. Так хотілося гайнути кудись подалі, у Владивосток чи Мурманськ. Може б, і став там водолазом, як рекомендували в особовій справі, та розгледіли у хлопцеві ще одне вміння: він знався на азбуці Морзе, яку опановував самотужки. Так Федора Грузіна відправили вчитися на радіотелеграфіста, та ще й... у рідному Миколаєві! «Ми вивчали прийом на слух і передачу повідомлень, а також будівництво кораблів та апаратуру на них, - веде далі розмову чоловік. - За рік нас морем відправили з Одеси до Севастополя - тоді я вперше перетинав Чорне море. А коли вже там стояли на рейді, підійшов військово-морський катер: «Потрібно відібрати 1000 радистів для підводних човнів». Оскільки забирали першу десятку з кожної групи, а Грузін за списком був сьомий, до «підводників» потрапив і я. Пам’ятаю, коли вперше спустився у човен, а там - така тіснота, подумав: « Оце я попав.» Знову почалося навчання, а через деякий час на новий дизельно-електричний човен С-228 почали набирати команду (тоді, у період Холодної війни, Хрущов, мабуть, вирішив усю Америку оточити підводними човнами, тож їх робили багато). Було нас 51 солдат строкової служби та 11 офіцерів.
1955 року ми поїхала до Миколаєва, за готовим човном. Цікаво було, як його спускали на воду, як розбивали шампанське. Потім ще - місяць випробувань у Чорному морі, постійні навчання і тренування».
Мабуть, перше серйозне випробування прийшлося на листопад 1956 року. Почалася Синайська війна: боротьба між Великою Британією, Французькою республікою та Ізраїлем із одного боку та Республікою Єгипет із іншого боку за Су- ецький канал. Для СРСР це був перший досвід проникнення на Близький Схід через постачання зброї арабським націоналістам. Підводному човну С-228 теж надійшла команда знятися з якоря та надати військову допомогу Єгипту.
«Ми повантажили 2-місячний запас прісної води, продуктів, дизельного палива, замінили навчальні торпеди на бойові. Поки тягали ящики, думали про одне: от якби ненароком розбився один із таранькою - так вона пахла. Зрештою, так і сталося, рибу благополучно розіпхали по кишенях, - посміхається Федір Володимирович. - Пішли у Середземне море. Проте турки, які були у неприязних стосунках із єгиптянами, ніяк нас не пропускали. Наше командування пішло на хитрість: попросили з порту відправити великий ваговоз, будь із чим. А ми, сховавшись під його днищем, проскочили непоміченими.
Цілий місяць патрулювали у заданому квадраті. Стояли майже біля екватора, на 10-метровій глибині, спека у відсіках була неймовірна. Стріляти, правда, ні по кому не довелося, про все домовилися у владних кабінетах. Коли отримали команду повертатися, у Севастополі нас зустрічали з музикою та квітами, як переможців. Адже, зрештою, єгиптянам вдалося отримати контроль над Суецьким каналом. Наші країни після цього лише посилили співпрацю, тож скоро прийшов ще один наказ: наш човен передавали Єгипту.
Щоб знову не минати турків, вирішили внутрішньою водною системою - по річках, озерах та каналах - йти у Балтику. У Маріуполі човен повантажили у док, від сторонніх очей закрили брезентом, почепили до буксира й потягли Доном, Волгою, у Горькому зарядили акумулятори (а їх було на човні 480 штук, кожен - по 650 кг), далі - через Онезьке та Ладозьке озера дійшли до Санкт-Петербурга. Як знаєте, вдень Нева перекрита мостами. Тож наш командир командувачу Балтійським флотом сказав: «А ми у підводному положенні пройдемо, команда у нас натренована!» Так і вийшло: перед кожним мостом занурювалися, залишаючи по собі величезний бурун у воді, а за мостом, під захоплення і подив містян, піднімалися на поверхню. Після проходження останньої перешкоди командуючий Балтійським флотом вишикував нас на березі й подякував за службу. Ото і все, що нам належало».
(Далі буде)
Джерело: газета “Вісті Борзнянщини” Марина Гриненко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.